„Egy volt vagy jelenlegi fideszes polgármester, alpolgármester, városi vagy megyegyűlési képviselő hogyan lehet a szakképzési centrum élén álló vezető: főigazgató vagy kancellár? Munkahelyén hogyan képes politikailag semleges maradni a beosztottjaival, de akár a diákokkal szemben? Nem is véletlen, hogy a honi oktatáspolitikában a legtöbb politikailag irányított kampány vagy éppen kirúgás a szakképzési centrumokban történt meg” – mondta a Narancs.hu-nak Tóth Endre momentumos országgyűlési képviselő, oktatáspolitikus.
Annak kapcsán beszéltünk az ellenzéki parlamenti képviselővel, hogy közösségi oldalán frissen publikált egy olyan gyűjtést, amely arról szól, hogy a szakképzési centrumok legfelső vezetésében megdöbbentően sok volt vagy gyakorló fideszes politikus található.
Posztjában az ellenzéki politikus leírta, hogy amikor néhány évvel ezelőtt a tankerületi vezetők milliós motivációs jutalmait publikálta, akkor sokan megdöbbentek, milyen sok tankerületi vezető volt fideszes politikus. „Nos, a tankerületekben tapasztalt 10 százalékos arány semmi ahhoz képest, amit az oktatás másik területén, a szakképzésben fedeztünk fel az elmúlt időszakban a munkatársaimmal” – írta Tóth Endre.
A párt gyűjtéséből kiderül, hogy a honi 46 szakképzési centrumból 15-ben van olyan vezető, aki fideszes politikusként áll az oktatásirányítás szolgálatában. Ez közel egyharmados arány. Sokan ráadásul nem is szüneteltetik politikai pályafutásukat: van több aktív kistelepülési polgármester és önkormányzati képviselő is közöttük.
Közéjük tartozik például a tatabányai Gál Csaba, aki a tavalyi polgármesterválasztáson a Fidesz jelöltjeként indult, majd veresége után a képviselő-testület fideszes frakcióvezetője lett, mellette pedig a helyi szakképzési centrum kancellárja. Ott van a kecskeméti Lehoczky Cirill, aki fideszes képviselősége mellett tölti be a kancellári pozíciót; illetve Rostás János, aki úgy vezeti a mátészalkai szakképzési centrumot, hogy mellette a közeli kistelepülés, Nyírkércs fideszes polgármestere.
E sorban említendő a viharsarki Simon István Tamás is, aki hosszú időn keresztül Doboz kormánypárti polgármestere, később pedig több cikluson keresztül a Békés Megyei Önkormányzat Fidesz-frakciójának tagja volt. A 15 fideszes politikusi múlttal és jelennel rendelkező vezetőn kívül három olyat találtak, akiknek bár választott tisztséget nem vállaltak, de aktivistaként, vagy fideszes önkormányzatok bizalmi embereiként egyértelmű az elkötelezettségük az állampárt irányába.
Tóth Endre szerint a szakképzésben 2015 óta kétfejű vezetés van: a főigazgató és a kancellár vezeti az intézményeket, így bőven van lehetőség elhelyezni a fideszes kádereket ebben a szektorban. Vélekedése szerint a túlpolitzáltságnak viszont következményei is vannak. Jól mutatja ezt szerinte egy olyan kecskeméti eset, ahol állítása szerint egy Facebook-bejegyzés miatt mondták vissza egy ellenzéki érzelmű tanárnő állását. De a fideszes káderek szerinte magukkal hozzák a pártból az átláthatóságtól való rettegésüket, a korrupcióra való hajlamot és a felmerülő problémák megoldása helyett azok eltussolására való törekvést.
„Elképesztőnek tartom, hogy a Fidesz színeiben vállalt politikai szerep és a szakképző centrumok vezetésének elvileg szakmai és semleges követelménye a NER-ben nem jelent összeférhetetlenséget. Esetek sokasága mutatja, hogy ezen változtatni kell. Egy rendszer- és kormányváltás esetén erre mindenképpen sort kell keríteni” – hangsúlyozta portálunknak Tóth Endre, a Momentum országgyűlési képviselője.