rés a présen - Az őrültség, amit mi csinálunk - Pereszlényi Erika színésznő

  • .
  • 2010. január 14.

Trafik

rés a présen: Miért kezdtél pont a Pont Műhellyel dolgozni? Pereszlényi Erika: A Hudi László vezette Mozgó Házban dolgoztam. Valahogy belekeveredtem a 24 órás színházi előadásukba, a Checkpoint Charlie-ba még 1999-ben, aztán amikor a Család című előadás készült, akkor Keszég Laci megkeresett, hogy lenne-e kedvem játszani benne, nekem meg volt.
Azóta itt vagyok.

rap: Mi az igaz abból, hogy mindannyiótoknak van civil melója is?

PE: Annak, hogy más dolgokkal is foglalkozunk, van egy praktikus oldala: a megélhetés. Másrészt jó, ha az ember nem csak egyfélét csinál. Ez nagy szabadság. Természetesen néha nehéz, főleg az egyeztetések, illetve a minimális támogatás miatt, de valahogy mindig megtaláljuk a módját, hogy tudjunk dolgozni. Amúgy angolt tanítok. Időnként találkozik is a két életem, például amikor a Krétakör Színházban tanítottam, vagy a Színművészeti Egyetemen.

rap: Milyen egy próbafolyamat a PM-ben?

PE: Többnyire együtt dolgozzuk ki az előadást, mindenki beleadja az ötleteit, de a végső szó a rendezőé. Attól is függ a munkamódszer, hogy előre megírt darabbal van-e dolgunk, vagy pedig innen-onnan összeollózott anyagokból, saját improvizációkból dolgozunk.

rap: Szerinted milyen színházként lehetne definiálni benneteket?

PE: Ez abszolút alternatív színház! Remélem, hogy mindig lesznek olyanok, akiket ez az őrültség, amit mi csinálunk, érdekel. Talán jelent valamit, hogy a Pont Műhely minden nehézség ellenére 1992 óta működik.

rap: Sok darabban van utalás a jugoszláv múltra. Ez mindenkit érint a társulatban?

PE: A társulatból három ember (Baranyi Szilvia,Keszég László, Vicei Zsolt) a Vajdaságban nőtt fel, nekik ez a múltjuk, sok mindent hoztak onnan. Mesélnek történeteket, és így nyilván valami képünk nekünk is kialakul az ottani életről. Voltunk néhányszor Szabadkán vendégszerepelni, de a jugoszláv múlthoz csak nekik van közvetlenül közük.

rap: A legújabb darab, A konyha címe Wesker drámáját idézi.

PE: Semmi köze hozzá. Ez a mi konyhánk. Egy trilógia része, aminek az első darabja a Kunyhó volt. Az a fajta előadás, amit mi állítunk össze, különböző jelenetszilánkokból, lesz ugyan benne egy előre megírt jelenet is Szegedi-Szabó Béla tollából, de többnyire saját szövegek, mozgás, zene, animáció, koreográfia. Leginkább gasztroenterológiai és gasztrofilozófiai kérdéseket feszegetünk.

rap: Mikor játsszátok A konyhát, és mennyi van repertoáron a régebbi darabokból?

PE: A konyha bemutatója január 14-én lesz, de játszszuk még január 15-én, valamint február 2-án és 3-án a Mu Színházban. A régebbi darabok közül repertoáron van még a Kunyhó, ez február 21-én lesz, szintén a Mu Színházban. A Sirályban játsszuk a Bill a mennybe megy című előadásunkat január 18-án és 19-én, és a YU-HU Rapet február 15-16-án, szintén a Sirályban.

Figyelmébe ajánljuk

Kommunikációs munkatársat keres a MÚOSZ

  • narancs.hu

Olyan média-Jolly Jokert, aki innovatív, korszerű, szakmailag és technikailag felkészült, dinamikus, gyors, ismeri az új online trendeket, remek kommunikációs készséggel rendelkezik, lojális és együttműködő, és szereti a kihívásokat.