"A szakértők óvatossá váltak"

Wootsch Péter, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára

  • Seres László
  • Kerényi György
  • 1998. november 26.

Belpol

A parlament a tervek szerint - a szervezett bűnözés elleni törvénycsomag részeként - karácsony előtt dönt a drogfogyasztás és -kereskedelem büntetőjogi újraszabályozásáról. Wootsch Pétert, a januártól felálló Ifjúsági és Sportminisztérium államtitkárát kértük arra, magyarázza meg, mi indokolja, hogy a kormány nemcsak külön minisztériummal, de kemény büntető jogszabályokkal is kedveskedik a jövő zálogának, a magyar ifjúságnak.

MaNcs: Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetjének vezetője szerint a droggal való visszaélés büntetőjogi szigorítása azért is szükséges, mert bármilyen tolerancia a társadalom nagyobbik részének ellenkezésébe ütközne. Ezek után érdemes-e a drogpolitikáról, drogstratégiáról beszélni?

Wootsch Péter: Mindenféle stratégia értelmezhető egy konszenzusos politika alapjaként, ami megpróbálja összeszedni azt, amiben a társadalom különböző véleményeket valló csoportjai egyetértenek. Akkor beszélhetünk stratégiáról, ha ennek van egy értékközpontja, mert az értékek azok, amikben az emberek többsége egyetért. Itt ez az egészség, a veszélyektől való megóvás. Egy másik megközelítésben: a stratégia nem más, mint egy kormány által elkészített koncepció. Ennek vannak keretei, mert a kormányok azért némi folytonossággal dolgoznak, függetlenül attól, hogy saját politikájukat igyekszenek megvalósítani. Az Orbán-kormány is elődei összehordott teljesítményéből építkezik tovább, így föl kell használni az előző kormányzat másfél-két év alatt elkészült drogstratégiáját is. Az ország szakembereinek száma véges, egy részük ebben a munkában közreműködött, tudásukra az országnak, az intézményeknek szükségük van.

MaNcs: Nem láttuk még nyomát annak, hogy a Fidesz-kormánynak lenne víziója a nemzeti drogstratégiáról, pedig ez a kormányprogramban is szerepel. Komoly szakértőt sem találtunk, aki kiállna Európa legkeményebb drogtörvénye mellett.

WP: A szakértők óvatossá váltak. Túl gyorsan kezdődött meg egy rendkívül nagy erőkkel megszervezett, ellenállást kifejező vita. Ez a vita az első pillanattól roppant erős politikai és kormányellenes felhangot kapott. Sok szakember egyszerűen emiatt nem vállalja a nyilvánosságot. Így akik, ne adj´ isten, azt mondják, hogy ezt a törvényjavaslatot esetleg el tudnák fogadni, csak párnázott ajtók mögött fejezik ki az egyetértésüket. Találkoztam olyan szakemberekkel közülük, a nevüket nem mondhatom meg, akik szerint bár egy kicsit túl rigid ez a törvény, lehetne pofozgatni egy picit, azért a fő irányokkal egyet tudnak érteni.

MaNcs: Elmozdulás történt a Fidesz-programhoz és a kormányprogramhoz képest is. Társaságban marihuánát fogyasztó fiatalok több év börtönre számíthatnak. Miért tértek vissza az elrettentéshez, miért gondolják, hogy ez hatékonyabb?

WP: A kormányprogram két része érintheti a kábítószerügyeket. A kormány stratégiai elképzelései közé tartozik a minél szélesebb körű tájékoztatás, az elsődleges megelőzés erősítése, az intézményrendszer differenciálása és az egészségügyi szolgáltatások bővítése. Amikor a kormányprogram szövegét írtuk, amiben személyesen is közreműködtem, tisztában voltunk azzal, ma már nem lehet fölvetni azt a kérdést, hogy megtisztítható-e az ország a drogoktól. A cél az lehet, hogy a lehető legtöbb eszközzel tudassuk a fiatalokkal, mit kockáztatnak, ha drogot fogyasztanak, vagy mondjuk meg a szülőknek, hogy ők mit tehetnek és a többi. Azt soha nem mondta a kormány, hogy kizárólag jogi eszközöket akar bevetni. A kormányprogram másik része foglalkozik a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelemmel. A kormány határozott ígéretet tett arra, hogy megpróbálja megszakítani a nemzetközi és hazai szervezett bűnözői körök között kialakult korrupciós láncot. A kommunikációs problémát az jelenti, hogy most mindenki arról beszél: drogtörvény született, és egy rosszul megfogalmazott mondat révén ez futótűzként terjed, azt sugallva, mintha a kormány Európa legszigorúbb drogtörvényét fogadta volna el. Nem, itt a Btk. módosításáról van szó, és a Btk. érinti a kábítószer-feketekereskedelem, a dealerek és némiképp a fogyasztók kérdését is. De a kormány nem mondta azt, hogy ez a drogstratégiája.

MaNcs: Ha ez még nem a kormány drogpolitikája, akkor megjelölné a jövő évi költségvetésben azokat a tételeket, amelyek például a prevenciónak, a terápiának a korábbinál nagyobb fontosságát mutatják?

WP: Az 1999. évi költségvetés bizonyos értelemben az idei folytatása. Minden jóakarat és jelentős erőfeszítések ellenére sem sikerült, és ilyen rövid idő alatt nem is sikerülhetett, egy ekkorra rendszert más pályára állítani, a költségvetési filozófián, technikán változtatni. A magyar költségvetés nem úgy épül föl, mint például a holland, megjelölve, hogy - ismét csak például - drogprevenciós intézményekre ennyit szán a kormány, iskolai megelőzési programra pedig annyit, hanem azt mondja, hogy nonprofit célú humán szolgáltató intézmények normatív támogatása x forint. Az Ifjúsági és Sportminisztériumnál is találhat 50 millió forintot, mert ez a minisztérium megalakulását követően a drogkoordináció központi intézménye lesz, kiváltva a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság feladatait. Találnak az Egészségügyi Minisztériumnál is több tételt. Ezek az összegek nagyjából az ez évieknek felelnek meg. Áttörést a 2000. évi költségvetés hozhat, amely a kormány terveinek megfelelően más szemléletű, más szellemű és valószínűleg más szerkezetű is lesz. Törekvéseink szerint az már pontosan megnevezi ezeket az összegeket.

MaNcs: Azt azért már most látni, hogy szemléletében a két megközelítés eléggé üti egymást. Terveik szerint egyszerre lenne jelen az erősebb prevenciós, felvilágosító, drogkoordinációs munka, másrészt nagyon kemények lesznek a büntetések. A német kormány a prevenció felé mozdult el, és nem szigorít ezzel párhuzamosan, pedig ott lényegesen rosszabb a droghelyzet. Általában jellemző, hogy ahol a tiltó politikát erősítik, ott a forrásokat is oda csoportosítják.

WP: A magyar büntető törvénykönyv ez irányú szigorítása részben egy nemzetközi trenden alapuló politika. 1996 őszén a magyar drogpolitika kapcsán egy ENSZ-bizottság kifejezetten óhajtotta a büntetőjogi rendelkezések szigorítását. Ez sajnos akkor nem került nyilvánosságra, pedig érvként az előző kormány is használhatta volna a már fiókjukban is meglévő tervezetek nagyobb társadalmi elfogadtatásának az előkészítése érdekében. Tehát az európai drogpolitikának van egy a nemzetközi globális folyamatok szerint jól értelmezhető trendje. Helyzetünk azért speciális, mert a schengeni határ kitolódása miatt megkezdődött egy intenzív háttérmunka a nyugat-európai országok részéről, és ennek éppen a kábítószer-prevenció rendészeti részével kapcsolatosan vannak következményei. A drogprobléma kezelése interdiszciplináris dolog, aminek, tetszik, nem tetszik, vannak rendészeti vonatkozásai is.

MaNcs: Az említett ENSZ-jelentés ismereteink szerint nem általános szigorítást javasolt, hanem például azt kifogásolta, hogy a magyar állam nem tartotta be az elkobzott kábítószerek megsemmisítésére vállalt kötelezettségét, valamint helytelenítette, hogy a büntetések alapját képező mennyiségi határokat nem törvény mondja ki. De nem javasolt fogyasztók elleni szigorításokat.

WP: Megint olyan területre tévedtünk, amiben, nem lévén jogász, nem vagyok teljesen otthon. Csak annyit vetek fel óvatosan, hogy az Országgyűlés döntése egy fontos vita közepette formálódik. Az Országgyűlés követi a vitát, a híreket, és nyilván a felelősségét is fogja mérlegelni, amikor a döntést meghozza. Számos fordulat várható még a vitában. Nekem mint kormánytisztviselőnek az a lehetőségem és esküben vállalt kötelességem, hogy a különböző jogszabályok betartatását ellenőrizzem. Azt fogom betartatni, amit az Országgyűlés dönt. Ne prejudikáljunk, ne próbáljuk a bíróságokat előre arra befolyásolni, hogy a kiszabható büntetési tételek mellett milyen körülményeket mérlegelve, hogyan fognak majd dönteni. A mostani vitában néha úgy tűnik, mintha az lenne az egyetlen lehetőségük, hogy kizárólag kifejezetten súlyos, többéves börtönbüntetéssel sújtsanak tizenéves fiatalokat. A bírói függetlenség mellett ezt azért nagy merészségnek tartom kijelenteni.

MaNcs: Ha nincsenek módosító javaslatok, akkor mégiscsak egy olyan törvény születik, amely a fiatalok számára létrehoz egy kemény függőséget a rendőrség vagy a bíróság jóindulatától, amihez hozzátehetjük a rendőrség szélesedő jogosítványait is. Nem gondolja, hogy az ifjúságért felelős államtitkárnak személyes felelőssége is lehet ebben a dologban?

WP: Rám ebben a pillanatban kevesebb felelősség hárul, mint az előterjesztőre, az Igazságügyi Minisztériumra. Érteni vélem, amit mond, de két dolgot, a nevelésre és a büntetőjogra tartozó kérdéseket nem kellene összekevernünk. Nevelni a pedagógia eszközeivel, az emberi kapcsolatok mezején lehet. A büntetőjog más funkciót tölt be.

MaNcs: A törvényjavaslat deklarált célja mégis az, hogy a fiatalokat távol tartsa a drogok kipróbálásától.

WP: Egy kicsit erőltetetten lehet valamilyen nevelési szándékot megfogalmazni, de azért ez nagyon áttételesen érvényesül. Alternatívát kínál a felelősen gondolkodó fiatalok számára: van-e kockázata - túl a mentális, egészségügyi kockázaton - annak, ha kábítószerhez nyúlnak.

MaNcs: Azt mondta, hogy ne prejudikáljuk a bírák majdani ítélkezési gyakorlatát. Talán mégis vállalkozhatunk erre, hiszen a Fidesz jogi kabinetjének vezetője nyilatkozta: az ítélkezési gyakorlatot akarják befolyásolni például azzal, hogy a bíráknak a büntetési középértékből kell kiindulniuk, tehát egy 2-8 évig büntethető cselekedet esetében az 5 évből.

WP: Ez egy általános mondat, ami a különböző ügyeknél másképpen néz ki. Megmaradt a megrovás, a figyelmeztetés, a pénzbüntetés és egyéb büntetési lehetőségek intézménye is. A társadalmi veszélyesség mértékének megítélésével, a trendek, az egyéb szociológiai körülmények figyelembevételével születnek a későbbiekben is az ítéletek.

MaNcs: Ebből az érvelésből úgy tűnik, hogy fontosnak tartja a differenciált megközelítést. Akkor a törvénytervezet miért nem tesz különbséget könnyű és lágy drogok között, hiszen például a SOTE tavalyi kutatása szerint is a sok fűszívó fiatalnak csak egy kis része tér át keményebb anyagokra?

WP: Nem kívánunk, és ezzel a magam részéről egyetértek, különbséget tenni a drogok között. Sokat lehetne arról vitatkozni, mi a jó és rossz drog, hogy a kellemesség érzéséhez még a fehér galléros értelmiség körében is hozzátartozik egy-egy lágy drog, vagy miért jobb meginni két dupla whiskyt, mint elszívni egy marihuánás cigarettát. Egyes kutatások szerint ugyanolyan függőségbe lehet kerülni a lágy drogokon, mint a nehéz vagy a szintetikus drogokon keresztül.

MaNcs: A javaslat a szervezett bűnözés elleni törvénycsomag része. A maffia, amelyik a drogpiacról is származtat jövedelmet, gazdasági hatalom, gazdasági eszközökkel lehet a legjobban megfogni: kivenni a kezéből a monopólium lehetőségét, és lenyomni az árait. Konzervatív politikusok, például George Schultz amerikai exkülügyminiszter, is képviselik ezt a nézetet.

WP: Ilyen meg olyan véleményt is hallani. A beatirodalom, a kábítószerkultusz története régóta ismert, olvasható Magyarországon, és az értelmiség körében nyilván kifejti a hatását, kapcsolódva az antiprohibíciót pártoló elképzelésekhez. Ezzel nagyon nehéz mit kezdeni. Én a következőket tudnám politikai értelemben mondani: a korábbi évek meglehetősen lágy, nehezen értelmezhető, állásfoglalásokat nélkülöző magatartásával szemben a kormány most viszonylag határozott lépést tett. Én ezt önmagában kárhoztatni nem tudom, mert ez alkalmat ad arra, hogy a társadalom ehhez képest fogalmazza meg véleményét. A korábbi években nem voltak világosak az álláspontok. Nem félek a határozott álláspontoktól, szerintem ez társadalmi léptékben egy nagyon egészséges folyamatot is elindíthat. Ha ez a vita be tudja bizonyítani a kormányzatnak, hogy az elképzelései nem találkoznak a közvélemény elvárásaival, akkor az befolyásolhatja a vitát. De alkalmas ez a vita arra is, hogy szerepeket tisztázzunk, világossá váljon, ki mit képvisel.

MaNcs: Ha jól értjük, akkor a kormány kommunikálni akar a társadalommal, a szakmával. Mégis úgy kezdtük a beszélgetést, hogy van egy kommunikációs zavar.

WP: De ez nem a kormánykoalíció miatt történt, nem azért, mert a kormány nem figyel ezekre a véleményekre. Csak annyit mondtam, hogy rendkívül erősen átpolitizált vita kezdődött, ami nem kizárólag csak a drogról, a Btk.-módosításról, arról a másfél paragrafusról szól.

MaNcs: Hanem a szervezett bűnözés kimondatlan támogatásáról, amire a titokminiszter utalt?

WP: Nem. Én csak kábítószer-rendelkezésekre szeretnék koncentrálni. Ezek kapcsán tapasztalom azt, hogy az első pillanattól kezdve erősen átpolitizált a vita, ami leírható úgy is, mint a prohibíció és az antiprohibíció vitájának valamiféle újbóli felelevenedése, hasonlóan az 1994-es Konrád-cikk utáni sajtóvitához.

MaNcs: A tiltakozók a fogyasztót is büntetni szándékozó elképzelések ellen lépnek fel.

WP: Ez volt kormány döntése. Benne volt a korábbi büntető törvénykönyvben is, a nemzetközi gyakorlat sem tér el ettől. Még egyszer mondom, döntés még nem született. A kormányzati szándék szerint, mivel a kábítószer fokozott társadalmi veszélyt jelent, a terjedése ellen fel kell lépni.

Kerényi György

Seres László

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?