A Roshen Corporation végleg bezárta a budapesti Vágóhíd utcai Bonbonetti édességgyárat, amely már a második ilyen jellegű üzembezárás Magyarországon – számolt be a Forbes Ukraine alapján az ukrán Interfax hírügynökség.
A cég ügyvezető igazgatója, Olekszandr Holovascsuk azt mondta, az üzem már 2023 áprilisa óta nem termelt, a Roshen magyarországi termelése pedig 2023-ra a működés kezdeti időszakához képest közel tizedére zsugorodott. Az Opten adatai szerint a Bonbonetti árbevétele 3,3 és 3,5 millió euró között alakult.
A budapesti gyárat a veszteségessége miatt zárták be, az üzem kapacitása nem tudta fedezni a működési költségeket. Az 1868-ban alapított gyárat utoljára még az 1930-as években modernizálták, és Holovascsuk rámutatott, hogy a sűrűn beépített városi környezet miatt a létesítmény bővítésére sem volt lehetőség.
Hozzátette, hogy a Bonbonetti-gyár egyes gépeit és berendezéseit az ukrajnai Vinnicija városában található egységükbe szállították, ami pedig Magyarországon maradt, azt leállították.
A vállalat hivatalos weboldala szerint a Roshen a világ 27. legnagyobb édességgyártója, tulajdonában van a kijevi, a kremencsuki, valamint két vinnyicajai cukrászüzem, továbbá a vinnicijai tejüzem, egy kekszgyártó komplexum az ukrajnai Boriszpilben a litvániai klaipėdai cukrászüzem, illetve a Bonbonetti Choco Magyarországon. Az oroszországi Lipeckben található gyárban 2017. április 1-je óta szünetel a termelés.
A Roshen portfóliójába mintegy 320 különféle cukrászati termék tartozik, éves gyártási kapacitása eléri a 300 ezer tonnát. Ukrajnában a cég egy kiskereskedelmi láncot is üzemeltet körülbelül 70 üzlettel, az első boltot 2009-ben nyitották meg Kijevben.
A 2022-es év pénzügyi beszámolója szerint a PJSC Kyiv Confectionery Factory Roshen 984 ezer hrivnyás (több, mint kilencmillió forintos) nettó veszteséget könyvelt el az előző évi 25,779 millió hrivnyás (közel 242 millió forint) nyereséggel szemben. A bevétel szintén visszaesett: 979,286 millió hrivnyáról (közel 9,2 milliárd forint) 903 195 millióra (közel 8,5 milliárd forint). A vállalat végső kedvezményezettje Olekszij Porosenko, Petro Porosenko volt ukrán elnök fia.