Bezárta budapesti gyárát a Bonbonetti

  • narancs.hu
  • 2025. január 2.

Gazdaság

A Vágóhíd utcai egység az ukrán tulajdonosok szerint túl veszteséges volt. 

A Roshen Corporation végleg bezárta a budapesti Vágóhíd utcai Bonbonetti édességgyárat, amely már a második ilyen jellegű üzembezárás Magyarországon – számolt be a Forbes Ukraine alapján az ukrán Interfax hírügynökség

A cég ügyvezető igazgatója, Olekszandr Holovascsuk azt mondta, az üzem már 2023 áprilisa óta nem termelt, a Roshen magyarországi termelése pedig 2023-ra a működés kezdeti időszakához képest közel tizedére zsugorodott. Az Opten adatai szerint a Bonbonetti árbevétele 3,3 és 3,5 millió euró között alakult.

A budapesti gyárat a veszteségessége miatt zárták be, az üzem kapacitása nem tudta fedezni a működési költségeket. Az 1868-ban alapított gyárat utoljára még az 1930-as években modernizálták, és Holovascsuk rámutatott, hogy a sűrűn beépített városi környezet miatt a létesítmény bővítésére sem volt lehetőség. 

Hozzátette, hogy a Bonbonetti-gyár egyes gépeit és berendezéseit az ukrajnai Vinnicija városában található egységükbe szállították, ami pedig Magyarországon maradt, azt leállították. 

A vállalat hivatalos weboldala szerint a Roshen a világ 27. legnagyobb édességgyártója, tulajdonában van a kijevi, a kremencsuki, valamint két vinnyicajai cukrászüzem, továbbá a vinnicijai tejüzem, egy kekszgyártó komplexum az ukrajnai Boriszpilben  a litvániai klaipėdai cukrászüzem, illetve a Bonbonetti Choco Magyarországon. Az oroszországi Lipeckben található gyárban 2017. április 1-je óta szünetel a termelés.

A Roshen portfóliójába mintegy 320 különféle cukrászati termék tartozik, éves gyártási kapacitása eléri a 300 ezer tonnát. Ukrajnában a cég egy kiskereskedelmi láncot is üzemeltet körülbelül 70 üzlettel, az első boltot 2009-ben nyitották meg Kijevben.

A 2022-es év pénzügyi beszámolója szerint a PJSC Kyiv Confectionery Factory Roshen 984 ezer hrivnyás (több, mint kilencmillió forintos) nettó veszteséget könyvelt el az előző évi 25,779 millió hrivnyás (közel 242 millió forint) nyereséggel szemben. A bevétel szintén visszaesett: 979,286 millió hrivnyáról (közel 9,2 milliárd forint) 903 195 millióra (közel 8,5 milliárd forint). A vállalat végső kedvezményezettje Olekszij Porosenko, Petro Porosenko volt ukrán elnök fia.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”