Becslések szerint az éttermek 30-40 százaléka a nem fog kinyitni a járvány után, mondta Gerendai Károly, étterem-tulajdonos az ATV Csatt című műsorában, ahol a koronavírus okozta károk, az állami segítségnyújtás és az újranyitás lehetősége volt a téma.
Gerendai szerint, mivel már a második olyan nyári szezon jön, amikor a szabadtéri helyek nem, vagy csak nagyon erős korlátozásokkal működhetnek, ezért úgy számolnak, hogy az éttermeknek akár a 40 százaléka is zárva maradhat. Pontos számokat persze nem tudni, hiszen az, hogy valaki most nem működtet kiszállítást, nem jelenti azt, hogy nem fog kinyitni később.
A Fine dining éttermek is próbálnak mindenféle megoldást találni, van, aki házhoz szállít, Gerendaiék pedig házhoz mennek főzni.
"A belföldi turizmus kivételével a turisztika szinte minden ága, de számos más szolgáltatás is a lezárások miatt lehúzták a rolót, kérdés, lesz-e ebből nekik visszaút" – jegyezte meg Gerendai.
Szerinte azt nem lehet mondani, hogy a kormány nem tett semmit, ahhoz viszont nem tettek eleget, hogy életben lehessen tartani a bajba jutott szektorok vállalkozásait.
Bértámogatásokat, adókedvezményeket kapnak a cégek, de ha a végén tönkremennek, ez mind „megy a kukába"
- tette hozzá.
A kamarák azt javasolták a kormányzatnak, hogy a bajban lévő szektorokra külön állítsanak össze segítségnyújtó csomagokat. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara létrehoz egy szolidaritási alapot, hogy azoknak a bajba jutott vállalkozásoknak segítsenek, amelyeknek az újranyitás után kezdőlöketre van szükségük - mondta a műsorban Zsabka Zsolt. A BKIK általános alelnöke hozzátette: 75 millió forint kerül az alapba, amelyet szétosztanak a vállalkozások között. A kamarai önkéntes tagdíjak 50 százalékát elengedik, melyet az igénybe vevők felajánlhatnak a szolidaritási alapba. A járvány alatt is jól prosperáló vállalkozásokat szintén arra kérik, fizessenek be szolidaritási alapba.