„Pedagógusnapi ünnepség keretében, a képviselő-testület döntése értelmében, Isztin Györgyné Zsófika, nyugdíjas dajka néni »Kétegyháza közoktatásáért« elismerésben részesült. Szívből gratulálunk és további jó egészséget kívánunk! Ünnepi műsort az általános iskolák diákjai adtak, melyet ezúton is köszönünk. Rendezvényünkön dr. Takács Árpád főispán úr, Kozma György elnök úr (az országos román önkormányzat elnöke – a szerk.) köszöntötte a jelenlévőket. Kepenyes András irodavezető úr a tankerület nevében elismerést is adott át Siposné Isztin Magdolnának és Gulyás Eszternek, gratulálunk az elismeréshez. Szívből köszönjük minden kedves pedagógusnak, hogy óvják, védik, nevelik, tanítják gyermekeinket. Mindenkinek kívánok nagyon jó egészséget és a hivatásukhoz további szakmai sikereket! Köszönjük!” – olvasni Rákóczi Tripon Emese kétegyházi független polgármester Facebook-bejegyzésében.
Mindez több dolog miatt érdekes. Egyrészt a Békéscsabához közeli nagyközség pedagógusnapi ünnepségén még soha sem vett részt ún. főispán, vagyis kormányhivatali vezető, vagy jogelődje a megyei kormányhivatal kormánymegbízottja. Aligha véletlen ez, hiszen a kormányhivatalhoz sok minden tartozik, de a térségi oktatásirányítás nem. Ez a tankerületek és oktatási hivatal feladatköre. Így felmerül a kérdés, mit keresett itt Takács Árpád. Hogy választ kapjunk, levélben fordultunk a kétegyházi polgármesterhez és a kormányhivatal vezetőjéhez. Kíváncsiak voltunk arra, szerepet játszott-e ebben, hogy időközben Takács Árpád lett a Békéscsaba központú választókerület fideszes parlamenti képviselőjelöltje a várhatóan 2026-osországgyűlési választáson. Megkérdeztük: ha igen, szerencsésnek tartja-e ezt és azt, hogy az ún. főispáni és a képviselőjelölti szerep ilyen módon „összecsúszik” és félreértésekre ad lehetőséget? Ugyanezt kérdeztük Takács Árpádtól is, azzal megtoldva, a történtek úgy értelmezhetőek-e, hogy munkaidejében a kormánypárt kampányát folytatja.
A történetet tovább színesíti, hogy a kétegyházi polgármester férje Rákóczi Attila, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója, azaz a hieracrhiában a második embere, így közvetlen munkatársa Takács Árpádnak.
Másfél héttel ezelőtt feltett kérdéseinkre és felvetéseinkre sem Kétegyházáról, sem a békéscsabai kormányhivatalból nem kaptunk választ, de egyfajta reakciónak ez is felfogható Rákócziné Tripon Emese és Takács Árpád részéről. Arról korábban számoltunk be, hogy a Fidesz-KDNP, de pontosabb, ha azt mondjuk, hogy személyesen Orbán Viktor hogyan cserélte le a Békéscsaba központú választókerületben az eddigi választókerületi elnököt, egyben országgyűlési képviselőt, Herczeg Tamást Takács Árpádra. Ennek hátterében elsőrendűen az áll, hogy harcosabb és egyben demagógabb jelöltre van szüksége a kormánypártnak a jövő évi, igen kiélezettnek ígérkező voksoláson a békési megyeszékhelyen és környékén is. Az pedig a teljes hatalmi összefonódást jelenti, hogy helyére a békési kormányhivatali vezetőt léptették.
Ahogy már március felhívtuk a figyelmet: „Végül, ne legyen igazunk, mégis erős a félelmünk, hogy Takács Árpád Fidesz-KDNP-s jelölt választási kampányának szerves része lesz, hogy abban közvetetten vagy közvetlenül felhasználja majd a főispáni megbízatásából adódó feladatköreit és szereplési lehetőségeit. Így a pártatlan és szakmai alapelveken nyugvó semleges közigazgatás nagyobb dicsőségére teljesen összekeveredik majd minden.” Ez történt most, teljesen tudatosan és előre megfontoltan Kétegyházán. S fog még megtörténni várhatóan számtalanszor jövő áprilisig.
Fizetés nélküli szabadságon...
Az elmúlt évben többször beszámoltunk arról, hogy fideszes vagy Fideszhez közel álló vezetők, legalábbis elvileg, fizetés nélküli szabadságra mentek, ha közeledtek a választások. Így tett 2024-ben Sára Botond fővárosi „főispán”, aki Budapest VIII. kerületében próbálkozott, egyébként sikertelenül, Pikó András ellen elnyerni a polgármesteri posztot.
Hasonló volt a helyzet Siófokon is, ahol a Fidesz-szervezet egy elvileg független jelöltet támogatott: Gyulai Lászlót, aki történetesen a Siófoki Járási Hivatal vezetője volt. Gyulai is fizetés nélküli szabadságra ment, de „függetlenségével” szemben erős kételyek merültek fel. A Balaton fővárosában azonban Lengyel Róbert regnáló polgármester megőrizte a városvezetői széket.
(Címlapképünkön: Takács Árpád, a Békés Vármegyei Kormányhivatal vezetője, fideszes szóhasználattal főispánja. Forrás: Takács Árpád Facebook)