Nyomoz a rendőrség a kötegyáni idősotthonban történt fulladásos haláleset ügyében

Kis-Magyarország

Jókora fordulatot vett annak a szerencsétlen halálesetnek az utóélete, amely még október elején történt a Kötegyáni Idősek Otthonában. Mint beszámoltunk, a helyi polgármester szerint felesleges a vizsgálat a történtek tisztázására. Egy parlamenti kérdés nyomán ennek az ellenkezőjét állította Rétvári Bence, az Emmi államtitkára. Nemrégiben rendőrségi vizsgálat indult az ügyben – tudta meg a Narancs.hu.

„A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság Vizsgálati Osztálya 2020. november 4-én foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétség gyanúja miatt nyomozást rendelt el a Kötegyáni Idősek Otthonában történt rendkívüli halálesettel kapcsolatban. Ennek az eljárásnak a keretében vizsgálja a rendőrség a büntetőjogi felelősség kérdését” – válaszolta a Narancs.hu kérdésére a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság.

A tragikus esetről több médium beszámolt, de csak a Narancs.hu foglalkozott az elmaradt vizsgálatokkal és az ebből fakadóan a felelősség kérdésével. Megírtuk, még október 2-án tragikus körülmények között meghalt egy 73 éves nő a Kötegyáni Idősek Otthonában: az idős asszony lángos evett és félrenyelt. S bár az ápolók egyből a segítségére siettek, és hamar kiértek a mentők is, nem tudták már megmenteni az életét. A nénit az eset vizsgálata nélkül gyorsan eltemették. Az asszony egyébként demenciában szenvedett és nyugtatókon élt.

Megállapítás, vizsgálat nélkül

A Narancs.hu az esettel kapcsolatban arra volt kíváncsi, hogy a rendkívüli haláleset ellenére miért nem volt belső és hatósági vizsgálat az ügyben. Kérdéseinkre írásban válaszolt Hajdu-Szűcs Mária Kornélia (Fidesz-KDNP) polgármester. „A helyszínen lévő ápolók, orvos, mentőtisztek mindent megtettek, ám sajnos az idős ellátotton már nem tudtak segíteni. Mulasztás nem történt. Tekintettel arra, hogy minden a szakma szabályai szerint zajlott, minden érintett kifogástalanul látta el feladatát, szükségtelen bármilyen vizsgálat megindítása, lefolytatása” – közölte a Békés megyei kisközség első embere.

A kötegyáni polgármester esküt tett

A kötegyáni polgármester esküt tett

Fotó: kotegyan.hu

Nem volt világos, mindezt vizsgálat nélkül miképpen lehet megállapítani. Ezért portálunk a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédőszervezethez és Horváth Ildikóhoz, az Emmi egészségügyi államtitkárához fordult. Az államtitkártól máig nem kaptunk választ, a TASZ azonban  megírta, ügyben mindenképpen vizsgálatot kellett volna elrendelni. Erre kötelezi az intézményt és a fenntartót több ombudsmani állásfoglalás is.

Lépett a megyei rendőr-főkapitányság

A Narancs.hu október 9-i cikke nyomán írásbeli kérdést nyújtott be a parlamentben Gurmai Zita (MSZP) országgyűlési képviselő, amelyre október 28-án válaszolt Rétvári Bence, az Emmi államtitkára. „A rendkívüli halállal kapcsolatos hatósági eljárás lefolytatására az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv jogosult. A halál rendkívüli jellegére utaló körülmény esetén rendkívüli halállal kapcsolatos hatósági eljárást hivatalból le kell folytatni. (…) Annak feltárása, hogy a rendkívüli haláleset során az intézményben foglalkoztatott személyek az elvárható gondossággal végezték-e a munkakörükbe tartozó feladataikat, a hatósági eljárás feladata” – állt az államtitkári válaszban, amelyet a Narancs.hu november 2-án elsőként közölt.

Rétvári: Kellett volna vizsgálat!

Rétvári: Kellett volna vizsgálat!

Fotó: kdnp.hu

Aligha függetlenül a vázolt történetsortól, november 4-én az ügyben a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétség gyanúja miatt nyomozást rendelt el.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."