A Seuso-kincs és az igazság egyik fele

  • Pallag Zoltán
  • 2014. április 19.

Publicisztika

"Ha a mienk, jobb, ha nálunk van, mintha másnál. Ezért is döntöttünk a hazahozataláról." Így lazázott Orbán Viktor miniszterelnök múlt szerdán a Parlamentben, miután bejelentette, hogy 15 millió euróért Magyarország megvásárolta a kalandos történetű Seuso-kincs nyolc darabját. Egyrészt - és elsősorban - őszintén örülök a páratlan értékű leletek hazakerülésének, másrészt alig várom, hogy a kincs még Angliában lévő hét darabjának hazahozataláról is döntés szülessen. Bárcsak így menne...

A valóság ezzel szemben az, hogy a valamikor a IV. század végén valószínűleg a mai Fejér megye területén földbe került és az 1970-es években megtalált ezüst étkészlet visszaszerzéséhez bizony nem elég egyetlen döntés, hiszen ha így volna, akkor azt a döntést már jóval korábban is meghozhatták volna.

A 70-es években kezdődött és 1990-ben nyilvánosságot kapott Seuso-történet 2012 augusztusában vett új fordulatot, amikor Zelnik István műgyűjtő és múzeumtulajdonos bejelentette, hogy megvásárolná és hazahozná a kincset, ehhez csupán a magyar állam támogatását kéri. Zelnik interjúkat adott, és fényképeket terjesztett, amelyeken ő volt látható az ezüst étkészlet egyes darabjaival. A magyar állam - nagyon helyesen - nem adta meg a kért támogatást, sőt L. Simon László - akkor még kultúráért felelős államtitkárként - úgy nyilatkozott, hogy "bármilyen vásárlási konstrukció az orgazdaság pártolását jelentené, mivel a híres késő római ezüstkincs jog szerint a magyar állam tulajdona". Hozzátette: a Seuso-kincs "az elmúlt években elvégzett komoly tudományos háttérmunka révén" fog visszakerülni Magyarországra.

false

Úgy tűnik, a magyar állam revideálta ezt a nézetet, hacsak nem a 15 millió euró számít komoly tudományos munkának, hiszen ő maga vásárolta meg a kincset. 2012 augusztusában, "Használati útmutató a Seuso-kincs visszaszerzéséhez" című cikkemben (Magyar Narancs, 2012. augusztus 30.) arról írtam, hogy a magyar államnak vissza kell vásárolnia jogos tulajdonát. Hiszen Zelnik akciója éppen azt mutatta meg, hogy elérkezett az utolsó pillanat, amikor még lépni lehet, mert a kincs már akkor szétszóródott, vagyis több különböző tulajdonoshoz került, és félő, hogy az egyes daraboknak nyoma vész. Ez a helyzet felülírta az L. Simon által is hangoztatott morális imperatívuszt, miszerint a kincsek nem eladhatók és nem kiállíthatók, mivel ezzel az orgazdaságot pártolnánk.

Mint Baán László nyilatkozataiból kiderült, 2012 őszén a tárgyakat birtokló titokzatos testvérpár maga kereste meg a magyar államot, miután a Zelnik-féle üzlet kútba esett. Így 2014 márciusában azt a nyolc tárgyat hozta Magyarországra Baán, a Szépművészeti Múzeum igazgatója és Lázár János államtitkár, amelyekhez Zelnik 2012-ben eljutott. Ma is fenntartom a véleményemet, miszerint Zelnik "egyetlen vonatkozó érdemének az tekinthető, hogy eljutott a térképen X-szel jelölt helyre, vagyis megmutatta, hogy a Seuso-kincs igenis elérhető, ha valakinek éppen ez lenne a szándéka". Úgy látszik, a testvérpár eladási szándéka korábbi, mint a magyarok vásárlási szándéka. De ez már részletkérdés, a lényeg, hogy a kincs egyik fele már itthon van.

A nyolc tárgy közül tudományos szempontból éppen a nyolcadik, vagyis a rézüst a legértékesebb, hiszen az azon található talajmaradványok, meszes lerakódások a feltehető lelőhely talajával összehasonlítva döntő bizonyítékkal szolgálhatnak a Fejér megyei eredet mellett. Az 1993-as New York-i perben éppen a természettudományos vizsgálatok eredményeit nem vették figyelembe, ezért is fontos, hogy az anyagvizsgálatok nagy körültekintéssel, független szakértők részvételével történjenek. Ezt Mráv Zsolt, a Magyar Nemzeti Múzeum régésze mondta el megkeresésemre, és hozzátette: "Amire építeni lehet a további érvelést, az most itt van, de a második részben vannak az igazi művészi értékű tárgyak." (Fontos megjegyezni, hogy ilyen, ún. fogazott varratos rézüstöket kizárólag Pannónia területéről és főleg a Balaton környéki, Kr. u. 4. század második felére keltezett régészeti leletekből ismerünk.)

Mráv szerint a 15 millió euró jó vásár volt, hiszen már az 1990-es első liciten 40 millió angol font volt a kikiáltási ár, de az akkor még mind a 15 darabot birtokló Lord Northampton jóval többért akart túladni rajtuk. Hogy ez nem sikerült neki, az éppen kapzsiságának köszönhető. Ijesztő adalék, hogy - mint arra Zelnik akciója rámutatott - a lord akár darabonként is hajlandó lett volna megválni a csapdába esett kincstől.

Öröm és boldogság a nyolc tárgy hazakerülése, de nem szabad elfelejteni a felmerülő problémákat sem. Mi a helyzet a még Lord Northampton tulajdonában lévő hét tárggyal (a Meleagros-tállal, az Achilles-tállal, az ezüstamforával, a cirkuszi jelenetes korsóval, a két Hyppolitus-vödörrel és a Hyppolitus-korsóval); és mi lesz a sorsuk a hazakerült tárgyaknak?

Jog szerint a Magyar Nemzeti Múzeumba kellene kerülniük, mivel a törvény szerint a magyar földből előkerült régészeti korú leletek a Nemzeti Múzeumot illetik. Ám kevéssé valószínű, hogy így lesz, tekintve, hogy a Szépművészeti Múzeum munkatársai működtek közre a régészszakma előtt is teljes titokban tartott akcióban. Ugyanakkor a Szépművészeti munkatársai is csak annyit tudtak mondani a kérdésemre, hogy "jog szerint a Nemzeti Múzeumba kell kerülnie". Mindenesetre a múzeum honlapjáról már letölthető a tárgyak rövid leírása. Terv szerint a Seuso-kincs 2018-tól a Városligetben, a Múzeumi Negyedben lesz látható. A múzeumi törvény tavaly októberben elfogadott módosítása lehetővé teszi, hogy a kultúráért felelős miniszter jelölhesse ki a műtárgyak őrzési helyét, ez pedig bármikor felülírhatja azt az elvet, miszerint - éppen a gyűjtőköre miatt - a Nemzeti Múzeum lenne illetékes a tárgyak őrzésében és bemutatásában. Akárhogy is, mielőbb ki kell derülnie, hol lesznek láthatók és kutathatók az ezüstök, mert az intézményi háttér nagyban meghatározza majd a tudományos feldolgozás szerkezetét is. És a kincs szebbik felének megszerzése adott esetben a mielőbb elvégzendő tudományos vizsgálatokon múlhat. Az anyagvizsgálatok mellett a művészettörténeti, régészeti kutatás is bizonyító értékű lehet, főként akkor, ha egy nemzetközi összetételű munkacsoport publikálja az eddig főleg magyar részről hangoztatott kutatási eredményeket. Azt tudniillik, hogy a Seuso-kincs néven ismert késő római leletegyüttes valószínűleg a 4. század végén, Pannóniában került a földbe.

A talajmintákból és a régészeti kutatásból származó bizonyítékoknak már elegendőnek kell lenniük ahhoz, hogy egy újabb perben esélye se legyen Lord Northamptonnak, illetve jogi képviselőjének, Ludovic de Waldennek. A kutatások eredményei komolyan erősítenék Magyarország pozícióját. Erősen bízunk tehát abban, hogy Lord Northampton belátja, elérkezett a történelmi pillanat, amikor még egy viszonylag elfogadható árat kaphat a nála lévő hét késő római ezüsttárgyért. Bánom is én, ha utána Orbán Viktor vagy bárki más kampánycélokra használja az amúgy is reprezentációs célokra készült tárgyegyüttest.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.