Ian Anderson: Thick As A Brick 2 Tour

  • 2012. augusztus 14.

Snoblesse

Gerald Bostock élt, él – és ha lesz egyszer Thick As A Brick 3 is –, alighanem élni fog. Ian Anderson 40 év elteltével támasztotta fel leghíresebb teremtményét.


A rocktörténet legjelentősebb lazacfarmere, udvari bolondja és konceptalbum-parodistája visszatér, és ott folytatja, ahol negyven évvel ezelőtt abbahagyta. Ian Anderson és az általa vezetett Jethro Tull 1972-ben jelentette meg a Thick As A Brick című albumot. A kritikusok addig-addig erősködtek, hogy a zenekar előző lemeze egy progresszív rockot játszó zenekar konceptalbuma volt, mígnem Andersonnak elege lett, és elkészítette minden konceptalbumok paródiáját, azaz a Thick As A Bricket. (Anderson szíves közlése szerint a T.A.A.B. úgy viszonyul a konceptalbumokhoz, mint az Airplane az Airport-filmekhez.) Hogy mik lennének a második rész viszonyítási pontjai 40 év elteltével, amikor úgy a konceptalbum fogalmát, mint az Airport-filmeket magyarázni kell már, arról személyesen is meggyőződhet a hazai közönség, Anderson ugyanis Budapestet is útba ejti a Thick As A Brick 2 Tour egyik állomásaként.

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.