Felszab. ünn.

  • 1997. április 3.

Tudomány

a feltámadásról, a Krisztuséról, arról nem szívesen beszélt az ember. Ki a szégyen miatt, hogy azért ez mégiscsak túlzás volt, egy ekkora horderejű illetőt, effektív Messiást mintegy, csak úgy nem felismerni, az ugyanaz, mint borjúhúsért előleget adni bárkinek, aki a gangról bezörög, és a Húsért - vagy hogy hítták azt a kombinátot, amely a lakosság reciklálásáért küzdött akkoriban - bennfentesének adja ki magát, csak fordítva; ki meg azért, mert mi az, hogy még csak rendesen megfeszíteni se tudjuk, három nap se kellett hozzá, és már feltámadt, hogy azóta egyik galibát okozza a másik után. A Széderestét meg nem volt szokás tartani, nálunk, asszimilánsoknál, a miért kezdetű kérdésektől valahogy elment a kedve az embernek, a rájuk adható egyetlen értelmes válasz - hogy csak - meg illetlennek tűnt az adott, mégiscsak vallási, tehát emelkedettségre igényt tartó alkalmakkor.

a feltámadásról, a Krisztuséról, arról nem szívesen beszélt az ember. Ki a szégyen miatt, hogy azért ez mégiscsak túlzás volt, egy ekkora horderejű illetőt, effektív Messiást mintegy, csak úgy nem felismerni, az ugyanaz, mint borjúhúsért előleget adni bárkinek, aki a gangról bezörög, és a Húsért - vagy hogy hítták azt a kombinátot, amely a lakosság reciklálásáért küzdött akkoriban - bennfentesének adja ki magát, csak fordítva; ki meg azért, mert mi az, hogy még csak rendesen megfeszíteni se tudjuk, három nap se kellett hozzá, és már feltámadt, hogy azóta egyik galibát okozza a másik után. A Széderestét meg nem volt szokás tartani, nálunk, asszimilánsoknál, a miért kezdetű kérdésektől valahogy elment a kedve az embernek, a rájuk adható egyetlen értelmes válasz - hogy csak - meg illetlennek tűnt az adott, mégiscsak vallási, tehát emelkedettségre igényt tartó alkalmakkor.

Maradtak hát a historico-politico tavaszünnepek, különös tekintettel április negyedikére, vagy ahogy ők hívták, négyre, amelyről ének szólt, mindjárt többféle is, szíves figyelmeztetésül azok számára, akik maguktól nem jöttek volna rá. Azok persze így se jöttek rá, fújták hamisan, ami ebben az esetben mindegy volt, a dalokat eleve hamisra írták, rímeit kecskék, prozódiájukat békák diktálták, az elővezetés dinamikáját pedig az aznapi időjárás határozta meg, jó időben pattogósan fújta az ember, hogy hamarabb vége legyen, ha meg esett, mindegy volt. Többnyire esett.

Rájönni meg arra kellett, de legalábbis lehetett volna, hogy a dolog nem úgy van, sőt, szemben a megszokott helyzettel, ezúttal még az ellenkezője se volt igaz, ha mégannyira is Szent Õrségváltás napjaként tartotta számon a kor kedvetlen közérzete április negyedikét, azt a napot, amelyen 1945-ben az utolsó német katona is elhagyta Magyarország területét, nyomában a diadalmas Vörös Hadsereg valamelyik üzemegységével.

Ezt az adatot minden évben, az iskolaudvaron celebrált ünnepi beszédtől a vezércikkig mindenütt elismételték, hozzátéve, hogy az esemény Nemesmedves község határában történt, ami a nemesmedvesieknek minden bizonnyal jólesett (állítólag a nemesmedvesiek voltak a legkapósabbak az egész járásban, a többiek meg vagy nemesmedvesinek adták ki magukat, vagy beérték az élet és a világ resztlijével), a többieknek meg mindegy volt. De azért fújta mindenki. Battonyánál be, Nemesmedvesnél ki. Az embert a magánhangzók fekvésének finom választása is meggyőzhette afelől, hogy fogva tartóinak megvan az affinitásuk a részletek iránt, és ez mégiscsak megnyugtatta valamelyest, ez a Magyar Népköztársaság, bár elhagyni nemigen lehet, mégse egy akármilyen hely. Aztán meglátta valahol az ideológusok arcképcsarnokát, és rögtön nem hitt tovább ilyesmit. Úgyhogy a végén már meg se lepődött senki, amikor azzal kezdődött a rendszerváltás, hogy jöttek valakik, és bejelentették, hogy nem is akkor, hanem máskor, nem Nemesmedvesnél, hanem máshol, a helyet már meg se nevezték; és majdnem azt is hozzátették, hogy nem, hanem még mindig itt vannak, a Hanság mocsaraiban, sásnak, tiszttől fölfele Hany Istóknak álcázva várják a Führer jeladását, úgyhogy jobb lesz, ha tartjuk a szánkat.

Mindegy, elmúlt. Amíg volt mit - vagy sem, kit érdekelt -, ünnepeltünk, ki-ki vérmérséklete és társadalmi állása szerint, a beszédek és az ünnepi tömegdalok foszlányait szétszórta a tavaszi szél az iskolaudvarokon ágáló, karrierjükben és csípőjükben megfeneklett igazgatóhelyettes nők, szalonspicces házfelügyelők által fellobogózott portálok, a háztetők, az évi első kimerészkedésüket bonyolító nyugdíjasok által sűrűn benőtt pihenőparkok és a lakótelepi önkéntes autómosók, úgy, ahogy volt, az egész magyar tavaszünnep felett, néhányan, akiknek az őrségváltás a szó szoros értelmében az életét mentette meg, megborzongtak az ön- és közundortól az ünnepségek láttán, a nép, az istenadta nép pedig úgy járkált kocsmából ki, kocsmába be, mint hazánk felett a Történelem, és ezzel is elment a délelőtt, a délelőttökből pedig, mint később lett szerencsénk tapasztalni, valahogy csak összeállt az a néhány évtized.

Rút Ernő

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.