Telex: Koltai Lajos is tanít ősztől a Vidnyánszky-féle SZFE-n

  • narancs.hu
  • 2021. január 28.

Villámnarancs

Az egyetem autonómiájának felszámolásáról nem akart véleményt formálni. Filmes tapasztalatokat, emberséget akar átadni.

A Telex úgy értesült, Koltai Lajos operatőr is tanítani fog a Vidnyánszky Attila kuratóriuma által irányított és autonómiájától megfosztott  Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Az Oscar-díjra is jelölt operatőr, aki a rendezéssel is többször megpróbálkozott már, a portálnak azt mondta, az őszi félévtől a mesterképzésre járó filmrendező hallgatókat fogja tanítani.

Az egyetem autonómiájának felszámolásáról és a hallgatók egyetemfoglalásáról Koltai a Telexnek azt mondta, családi okok miatt csak szűkszavúan van lehetősége reagálni. Annyit azért a lap szerint elmondott, hogy ő ebben a konfliktusban nem vett részt egyik oldalon sem, ezért nem akar most véleményt formálni.

Koltai úgy nyilatkozott a Telexnek: őt azért kérték fel, hogy átadja a hallgatóknak azt a több évtizedes tapasztalatot, emberséget, amit több mint 70 film elkészítése során szerzett.

Figyelmébe ajánljuk

Vörösben

Bohumil Hrabal novelláit Balassa Eszter, a társulattal sokat dolgozó dramaturg az Európa Kiadónál nemrégiben újra megjelent Véres történetek és legendák című gyűjteményes kötet alapján dolgozta át. Vörös a zokni, a nyakkendő, de még a hajszalag is – véres drámára jöttünk –, mégsem sorolható a horror műfajába Soós Attila rendezése. Fekete humorban gazdag sztorik elevenednek meg, groteszk stílusban feltárva a kisemberek mindennapos küzdelmeit.

Magánügyek, közügyek

A félhomályos színpadon egy női alak ül az íróasztalnál, mögötte vörös fényben füst gomolyog. Létezik egy színházi mondás: ahol egy előadásban füstgép vagy stroboszkóp jelenik meg, ott véget ér a minőség. Ám ez az előadás egy holokauszthoz kapcsolódó történetet mond el, a felszálló füstnek így óhatatlanul pluszjelentése is van.

Szintén zenész

  • - turcsányi -

Nyilván nincs új a nap alatt, mindenesetre a síkhülye gyerekrabló történetét láttuk már kétszer, s éppenséggel olvashattuk is volna, ha Evan Hunter (a számos álnéven alkotó Salvatore Albert Lombinót Ed McBainként ismerjük jobban) 1959-ben publikált regénye megjelenik magyarul, de nem jelent meg, noha a szerző távolról sem alulreprezentált alakja a magyar könyvkiadásnak, beleértve a komcsit is).

Patchwork művészportrékból

A Fuga leghátsó, ámde igen nagy méretű termében látható a művész 2012 óta futó sorozatának (Ember Embernek Embere) majdnem teljes összegzése. A magángyűjtőktől is visszakölcsönzött alkotásokkal együtt a kiállításon 34 mű szerepel – sajátos, „bogis” művészportrék a nemzetközi művészszcéna volt és jelenlegi nagyjairól. S bár G. Horváth mindenekelőtt festő, a művészi Pantheonjában szerepet kapnak szobrászok, fotósok, konceptuális alkotók és performerek is.