A rabszolgatörvény elleni tüntetések során tűnt fel, és azóta is uralja a közösségi médiát, a Fidesszel szembenálló közösségeket az O1G-szlogen. A Simicska Lajos elhíresült mondatára („Orbán egy geci”) utaló szlogen azóta már feltűnt Ausztráliában, Londonban, készült belőle kitűző, ami mindössze egy dollárért kapható az Aliexpressen, van karácsonyfadísz, Facebook-profilkép, és az interneten is egyre több olyan fénykép tűnt fel, melyen O1G-jelzéssel ellátott bankjegyek és a pénzérmék szerepelnek.
Mint például ez itt:
#01g #orbanegygeci #money #mocskosfidesz #orbanviktor #rabszolgatörvény #tuntetes #anyadmiez
171 Likes, 0 Comments - Orbán egy G3ci (@o__1__g) on Instagram: "#01g #orbanegygeci #money #mocskosfidesz #orbanviktor #rabszolgatörvény #tuntetes #anyadmiez"
Vagy éppen ez:
|
De itt van ez is:
|
És ez is:
|
Bár Magyarországon a kampányszerű pénzfirkálás szinte teljesen új jelenségnek számít, külföldön ennek viszonylag régi hagyománya van. Amerikai dollárokat például ennek köszönhetően követni is lehet, noha a megjelölt dollár még véletlenül sem az ellenállás jele. Az O1G-vel ellátott bankjegyek kapcsán az egyik legfőbb kérdés, hogy érvényesek maradnak-e. Mert nem biztos, hogy akkor is O1G-t akarna bárki is feliratozni a bankjegyekre, ha azt sehogy sem tudja továbbadni.
Csak 1 dollár az O1G-s kitűző az AliExpress-en
Újabb magyar siker!
Érvényes-e?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a honlapján a sérült, hiányos és szennyezett pénz kérdésével elég részletesen foglalkozik: azokat a bankjegyeket és érméket, melyek sérültek, az MNB, a postahivatalok és a hitelintézetek kötelesek becserélni, ám ha már a bankjegy valódisága és névértéke nem állapítható meg egyértelműen, bukhatjuk a cserét. Mivel az O1G-felirattal ellátott bankjegyek esetében ez a veszély nem áll fent, a fenti helyek biztosan becserélik őket.
Nem ilyen egyszerű azonban a helyzet, ha fizetni szeretnének az ilyen bankjegyekkel: az MNB szerint „a nehezen felismerhető” és „a sérült forintbankjegyet illetve forintérmét” fizetéskor senkinek sem kötelező elfogadnia. Vagyis az eladó dönthet úgy, hogy nem fogad el O1G-vel ellátott bankjegyet.
Bár a helyzet azért nem ennyire egyértelmű, ugyanis van hivatalos meghatározása is a sérült bankjegynek: „olyan bankjegy, amelynek állapota fizikai (mechanikai) vagy vegyi hatásra, illetve bármilyen egyéb más módon megváltozott, pl. a kémiailag (vegyszerrel), biológiailag, vagy a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszközök működésbe hozatala miatt szennyezett, lyukasztott, kimosott bankjegy”. Azaz az O1G-felirattal megjelölt bankjegyek nem feltétlenül számítanak még sérültnek.
Létezik azonban pontos iránymutatás, mely segít abban, hogy eldönthessük, minek is számítanak az O1G-vel ellátott bankjegyek. Az MNB 11/2011-es, IX. 6-os számú rendelete (.pdf) arról rendelkezik, hogy az a bankjegy, melyen rajz, színezés vagy bármiféle írásjel látható, nem forgalomképes. Vagyis O1G-felirattal ellátott pénzt hivatalosan a boltokban nem fogadják el, viszont a postára, a hitelintézetekhez, vagy az MNB-hez nyugodtan mehetünk vele.
Borítókép: Instagram/O1G