Ellenzéki polgármesterek: Eszköz nélkül hagyja a kormány a frontvonalban küzdeni az önkormányzatokat

  • narancs.hu
  • 2020. április 7.

Belpol

Egyeztetést kérnek a kormánytól, és hogy vonja vissza a megszorító intézkedéseket.

Nyilatkozatot adtak ki ellenzéki polgármesterek az önkormányzatok bevételeinek elvonásával kapcsolatban, amelyet Karácsony Gergely budapesti főpolgármester tett közzé Facebook-oldalán.

A "szabad városok polgármestereinek nyilatkozataként" megjelent szövegben kiemelik, hogy az önkormányzatok eddig fontos részesei voltak a járvány elleni összefogásnak, "erejüket megfeszítve látták el a védekezésben rájuk hárult feladatokat – érdemi központi segítség nélkül".

"Úgy tűnik azonban, hogy a kormány szerint a védekezésben nincs szükség az önkormányzatokra. Sőt, egyáltalán nincs szükség rájuk. Otthagyja őket a frontvonalon küzdeni, és nemhogy utánpótlást nem ad, azt az eszközt is elveszi, amivel eddig felvették a harcot. Növekvő feladataik ellenére támogatás helyett elvonásokat kapnak. A kormány a demokratikus kontrollt is kiiktató rendkívüli felhatalmazását az önkormányzatok kivéreztetésére használja. Pedig a közelgő gazdasági és szociális válság minden bizonnyal nagyobb arányban fogja megtépázni az önkormányzatok bevételeit, mint a kormányét" - írják a nyilatkozatban.

A szöveg szerint a már bejelentett forráselvonások súlyosan gyengítik az önkormányzati rendszer válságkezelő képességét, ráadásul pont akkor, amikor a járvány megfékezéséhez és a társadalmi-gazdasági újrakezdéshez talán minden korábbinál nagyobb szükség lenne a polgárok által közvetlenül választott, hozzájuk legközelebb lévő intézményekre.

A nyilatkozatban együttműködésre kérik a kormányt, és hogy vonja vissza az eddigi megszorító intézkedéseket, a gazdasági és szociális válságkezelés lépéseiről pedig haladéktalanul kezdjen egyeztetést az önkormányzati szövetségekkel.

A nyilatkozatot Karácsony mellett a fővárosi ellenzéki polgármesterek, Botka László szegedi, Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi, Péterffy Attila pécsi, Fekete Zsolt salgótarjáni, Nemény András szombathelyi, Mirkóczki Ádám egri, Csőzik László érdi, Pintér Tamás dunaújvárosi, Szűcsné Posztovics Ilona tatabányai, Nyirati Klára bajai, Hegedűs Péter balmazújvárosi, Janiczak Dávid ózdi, Lengyel Róbert siófoki, Balogh Csaba gödi, Hiesz György gyöngyösi, Budai Lóránt jászberényi, Szitka Péter kazincbarcikai, Veres Pál miskolci, Máté Antal nyírbátori, Fülöp Zsolt szentendrei, Wittinghoff Tamás budaörsi, Fazekas László albertirsai, Mikola Gergely encsi, Göbl Richárd budakalászi, Leidinger István pomázi, Dobó Zoltán tapolcai polgármester is aláírta.

Karácsonyt - és a megyei jogú városok nevében a fideszes kaposvári Szita Károlyt - egyébként meghívták a szerdai kormányülésre, ahol a kijárási korlátozásról is döntenek majd.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.