"Jelentés" a "megfigyelési" ügyről: Kosztolányi D. minden munkája

  • Somos András
  • 1999. december 2.

Belpol

Pénteken az ún. megfigyelési bizottság koalíciós többsége a MIÉP támogatásával elfogadta azt a tervezetet, amelyet a testület fideszes elnöke, Kosztolányi Dénes készített. A szöveg bizonyítottnak tekinti, hogy Pokorni Zoltán ellen az előző parlamenti cilkus idején titkos és törvénytelen adatgyűjtés folyt, s erősen valószínűsíti, hogy ennek finanszírozására közpénzeket használtak föl. A bizottság szocialista és szabaddemokrata tagjai szégyenletesnek nevezték a jelentést, amelyben az "eredeti" megfigyelésekről, az Orbán Viktor által tavaly augusztus 25-én bejelentett ügyről nagy a kuss.
Pénteken az ún. megfigyelési bizottság koalíciós többsége a MIÉP támogatásával elfogadta azt a tervezetet, amelyet a testület fideszes elnöke, Kosztolányi Dénes készített. A szöveg bizonyítottnak tekinti, hogy Pokorni Zoltán ellen az előző parlamenti cilkus idején titkos és törvénytelen adatgyűjtés folyt, s erősen valószínűsíti, hogy ennek finanszírozására közpénzeket használtak föl. A bizottság szocialista és szabaddemokrata tagjai szégyenletesnek nevezték a jelentést, amelyben az "eredeti" megfigyelésekről, az Orbán Viktor által tavaly augusztus 25-én bejelentett ügyről nagy a kuss.

"Jelentés" a "megfigyelési" ügyről

Háromnegyed évig tartó bizottságosdi, tíz ülés, abból nyolc zárt. A testület az Országgyűlés költségvetéséből elkülönített egymillióból összesen 381 ezer forintot költött csak a szakértők díjazására. Ne feledkezzünk el Földi Hol-egy-újabb állami-megrendelés Lászlóról (Defend Kft., volt információs hivatali hírszerző ezredes) sem, aki ennek a négyszeresét (plusz áfa) adta ki egy magnókazettáért Kövér László titkosszolgálati miniszter megbízásából, hogy ún. perdöntő bizonyíték szereztessék a kormányfői bejelentés igazolására.

A zárójelentés,

amelyet, meglehet, egy hónap múlva csont nélkül elfogad a parlamenti többség, és ezáltal hivatalosan szentesített faktummá válik mindannyiunk drága kincse, a miniszterelnöki szavahihetőség, nem említi Orbán Viktor tavaly augusztus 25-én, a Fidesz választmányán tett bejelentését. Sokadszor, okulásul: Orbán azt állította, bizonyítékaik vannak a vezető Fidesz-politikusokkal és családtagjaikkal (összesen 27 személlyel) szemben az előző kormány idején elrendelt titkos, törvénysértő, közpénzen finanszírozott megfigyelésekről. Ezek eredményeit, mondta a fiatal kormányfő, a választási kampányban szerették volna felhasználni, s ezek képezték az akkortájt zajló - fideszes szóhasználattal élve - rágalomhadjárat alapját Simicska Lajos és Gansperger Gyula vonatkozásában.

Kosztolányi jelentéséből mindez kimaradt, s e hiány kiváltotta a pénteki bizottsági ülésen az ellenzék tiltakozását. Simicskó István (Fidesz) szerint viszont Keleti György (MSZP) hiába is hajtogatta tizennyolcadszor is, hogy a bizottságnak a miniszterelnök szavahihetőségét kell vizsgálnia, amikor a testület neve is világosan jelzi, hogy a feladat "az egyes politikusok, közéleti személyek és családtagjaik elleni adatgyűjtést és ennek szervezeti hátterét vizsgáló bizottság".

A Kosztolányi-féle jelentés két olyan ügyről szól, amiről

eredetileg nem

volt szó. A szöveg szerint Pokorni Zoltán országgyűlési képviselő ellen törvénysértő és titkos adatgyűjtés folyt kompromittáló célzattal a fideszes honatya politikai tevékenysége miatt. A megbízást, Kosztolányi úgy látja, hivatalos személy adta. Emlékeztetőül, ha valaki még nem tudná betéve: 1996 őszén Pokorni többször bírálta a parlamentben az MSZP közeli vállalkozók által gründolt Xénia-láz Egyesület gyerekhülyítő akcióit; Czégé Zsuzsa a cég vezetőjeként megbízta Bédi Csabát, a Köztársasági ´rezred rendőrszázadosát Pokorni vélt gazdasági érdekeltségeinek a felderítésével. Bédi, beosztására való tekintettel, Faragó Lajos magánnyomozónak passzolta le az exkluzív megbízást. Bédi azonban "több vezető fideszes lakáscímét" is átadta - így a Kosztolányi-jelentés. Vagyis hozzányúlt egyes belügyi nyilvántartásokhoz, felettesei tudta nélkül.

Horváth Balázs (MDF) szerint - ő harmadszor jelent meg a bizottsági ülésen, és önérzetesen kikérte magának, hogy bárki lébecolónak nevezze - Faragónak tudnia kellett Bédi törvénysértéséről, így ő is jogsértő. Nikolits István (MSZP, volt titokminiszter) megjegyezte, Faragónak máig nem vonta be a detektívigazolványát "az egyébként rendkívül szigorú etikai szabályok szerint működő" magánnyomozói kamara. A magánnyomozásról szóló 87/1995-ös kormányrendelet szerint e munka "nem irányulhat hivatalos személyek hivatali tevékenységére", hangsúlyozza Kosztolány Dénes fogalmazványában. Az ülésen mindenesetre vita kerekedett arról, hogy Bédi őrezredesi minőségében közvetített-e vagy sem. A képviselők, ha már itt tartottak, arról is értekeztek egy sort, hogy írhat-e nagykövet magánlevelet; vártuk az "újratemethet-e magánemberként miniszter exkormányzót" problematikum felbukkanását is, de erre végül nem került sor.

A jelentés összefoglalója megállapítja: "A képviselőt politikai tevékenysége miatt és ennek okán figyelték meg." Akik ezzel a bizottsági vitában egyetértettek, megfeledkeztek a legfőbb bizonyítékok egyikeként számon tartott magnószalagról: vagyis hogy Czégé Pokorni kapcsán arról akart tudni, "milyen gazdasági érdekek állnak a háttérben, például esetleges médiaellenfél". Ami arra utal, hogy Czége a Xénia-ellenes támadások miatti kétségbeesésében kereste fel Bédi Csabát (a szalagon legalábbis Bédi erről beszél Faragó magánnyomozónak).

Az egyébként is

nehezen bizonyítható Orbán-bejelentés

leggázosabb része a közpénzek felhasználására vonatkozott. "A megbízók egyike közvetett módon használt fel tevékenysége során közpénzt" - próbál a kormányfő segítségére sietni Kosztolányi Dénes. Az ülésen a kormánypártiak értelmezték is e passzust: Bédi hivatali telefonján hívta fel Faragót, a számlát meg a költségvetés állta.

"riási.

Kosztolányi mást is felhoz: "a Xénia, miután mind közvetlenül, mind közvetett módon költségvetési támogatásban részesült - közpénz ráfordítása vélelmezhető." Világos: az előlegként kifizetett pénz, amit Czégé Faragónak leperkált, a Xéniáé, vagyis a közé.

A másfél éves ügyet lezárni hivatott jelentés kulcsmondatai viszont sejtelmesek: "Az írásos dokumentumok megsemmisülése s az elmaradt tanúvallomások miatt a vizsgálóbizottság a megfigyeltek kibővített körét behatárolni nem tudta." 1997 januárjában a megbízók kezdeményezték a megfigyelés kiterjesztését "például olyan személyekre, akiknek szoros ismeretségi köréhez tartozott Deutsch Tamás képviselő". Másutt meg arról ír a derék Dénes, hogy a megfigyelést más politikusokra és közéleti személyekre is kiterjesztették, csak az félbeszakadt.

A jelentés másik része

a Pinpoint Kft. tevékenységével foglalkozik. A miniszterelnöki bejelentést követő napon azt írta a sajtó: ez a cég végezte az Orbán által említett adatgyűjtéseket. A "meghallgatottak előadásából követhető eseménysor" elemzésével Kosztolányi odáig jut, hogy a Pinpoint irányítását az előző ciklusban "a tárca nélküli miniszter közvetlen környezete végezte". A Pinpoint működtetése, amely "kezdettől fogva jogellenes", lehetővé tette, hogy "minden ellenőrzés nélkül, a legkisebb kockázat mellett törvénytelen és titkos adatgyűjtés legyen folytatható természetes és jogi személyek ellen". Kosztolányi a továbbiakban arról értekezik, hogy "a parlamentáris eszközök nem tették lehetővé, hogy a tényállást a megbízást adó személyek és szervezetek kilétének megállapításáig eljutva feltárja". A kérdés csak az, hogy az orbáni bejelentés említésének hiányában milyen tényállásról beszél a szerző. Kosztolányi mindenesetre végkövetkeztet (egy jelentésnek ugyanis muszáj végkövetkeztetnie), elszánt rohamot indítva egyúttal a magyar anyanyelv ellen: "A bizottság arra a megfogalmazásra jutott, hogy más eszközöket tart szükségesnek igénybe venni a sértett politikusok és családtagjaik behatárolására."

Kóródi Mária (SZDSZ) a tényállást, a francia stíleszményt Kosztolányihoz hasonlóan ugyancsak száműzve, így vázolta: "Nem tudjuk, ki vett részt az adatgyűjtésben, ki adta a megbízást annak, akiről nem tudjuk, hogy részt vett-e. És akiről nem tudjuk, kinek a megbízásából és mit nem gyűjtött, arról viszont azt tudjuk, hogy nem figyelt meg politikusokat. S ön ezt kijelenti, elnök úr!" A képviselőnő a Pinpoint Kft.-vel kapcsolatos bizottsági meghallgatásokra utalt; ezeken az érintettek kijelentették: nem vettek részt politikusok megfigyelésében. Simicskó István (Fidesz) viszont azt kérdezte: "Akkor miért volt teljesen üres a Pinpoint számítógépeinek memóriatára, amikor Demeter Ervin ellenőrizte a céget?" A bizottsági többség valószínűsíti, hogy a Pinpoint megsemmisítette a megfigyelési gyanút alátámasztó adatokat (megcáfolhatatlan bizonyíték erre azonban nincs). Valaminek a hiányából hogy a bánatba következhet egy történés bizonyítottsága? - ágáltak az ellenzéki képviselők. Hát úgy, hogy "a vizsgálat során erre fény derült", vágja át a gordiuszi csomót Kosztolányi Dénes.

A bizottság "csökött lehetőségei"

miatt (ez Horváth Balázs kifejezése) "megfelelő és elegendő eljárási eszköz nem állt rendelkezésére, hogy az események későbbi folyamatát feltárja, vagy annak tényleges beszüntetési idejét meghatározza" - fogalmaz Kosztolányi bizottsági jelentésében. Éppen ezért az ügyészséget kéri fel, hogy vizsgálja meg a Pinpointtal és a Czégé-féle megbízással kapcsolatos ügyeket. (Bócz Endre fővárosi főügyész közben iratpótlásra hívta fel Keleti Györgyöt, aki - Orbán Viktor tavalyi bejelentését, úgymond, komolyan véve - három hete ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.)

Az egész ügy, a megfigyelési tragikomédia főszereplői leginkább a Muppet Show-t modellezik. Holott arról komolyan kellett volna beszélni, hogy Pokornit tényleg megfigyelték, meg hogy titkosszolgák maszekolnak szabad idejükben. Igaz, ehhez ki kellett volna mondani azt, hogy a Viktor blöffölt tavaly augusztusban. Így csak egy jelentés készült, ami nem más, mint a Fidesz-agytröszt számára kiállított szegénységi bizonyítvány.

És lehet, hogy nincs is még vége. Kosztolányi ugyanis azzal fenyegeti a Magyar Hazát, hogy "a bizottság eredményes volt, befejezte, de nem zárta le a munkáját".

Somos András

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.