Karácsony Gergely: Parkolási rendszerváltás jön Budapesten

  • narancs.hu
  • 2024. november 27.

Belpol

2026-től drágul a parkolás, BKK bérlettel viszont olcsóbb lesz; leszerelik az automatákat és megszűnik az elektromos autók ingyenes parkolása.

Estébe nyúló, maratoni testületi ülés után zajlottaz első szavazási kör a Fővárosi Közgyűlésben, ahol végül nem is sikerült a napirendi pontok végére jutni, hanem egy ponton inkább szavaztak az addig már megtárgyalt kérdésekről.

Mint a 444 tudósításából kiderül, eldőlt, hogy komoly változások jönnek a fővárosi parkolási rendszerben: a Karácsony Gergely és Vitézy Dávid által benyújtott módosítók nyomán szavazták meg a képviselők, hogy 2026-tól

  • már a BudapestGo applikációban is lehet majd intézni a parkolást,
  • leszerelik a parkolóautomatákat városszerte
  • 2026-től áremelés is jön majd,
  • a belvárosi területeken (A és B zónában) fizetős lehet hétvégente is a parkolás,
  • a BKK bérlettel rendelkezők kedvezményesebb áron parkolhatnak majd,
  • többet kell majd fizetni a nehezebb autók, azaz elsősorban a SUV-ok után
  • megszűnik a zöld rendszámos autók ingyenes parkolása.

A szavazás után Karácsony arról írt oldalán, hogy parkolási rendszerváltás jön a fővárosban, míg Vitézy arról írt, hogy „búcsúzik Budapest a parkolóautomatáktól 2026-tól, elfogadta a Közgyűlés a javaslatunkat, legyőztük az automatalobbit és a parkolási maffiát!”

Szavaztak Karácsony igazgatóságokkal kapcsolatos javaslatáról is: a főpolgármester azt javasolta, hogy az összes egyszemélyes fővárosi cégnél szüntessék meg az igazgatóságokat, a testületek jogköreit gyakorolja a Fővárosi Közgyűlés. Ez a döntés a BKK-t, a BKV-t, a Budapesti Közműveket, a Vagyonkezelő Központot és a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt.-t érinti, és szerdán átment a közgyűlésen.

Döntött arról is a Közgyűlés, hogy a BKK-nak adják át a fővárosi aluljárók kezelését. Ez azért fontos, mert a fideszes képviselők által kezdeményezett, de Vitézy programjában is szereplő ötlet szerint éjszakára lezárnák azokat az aluljárókat, ahol van felszíni közlekedés is. Ugyan a lezárásról még nem született szerdán döntés, de a BKK-nak való átadás egy lehetséges út lehet efelé. Ha minden igaz, erről még hatástanulmányokat is fognak készíteni.

A fővárosi parkolás tervezett változásairól itt írtunk bővebben:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.