Miniszteri megbízottat kérnek a mosonmagyaróvári kórházba, hogy megmentsék a válságban lévő intézményt

  • narancs.hu
  • 2023. április 30.

Belpol

Sem intenzív osztály, sem traumatológia nincs. Hétvégére bezár a szülészet és a gyermekosztály is. 

Miniszteri megbízottat kérnek a mosonmagyaróvári kórházba – a polgármester szerint ezzel meg lehetne menteni a válságban lévő intézményt. A százezres város kórházában ugyanis jelenleg sem intenzív osztály, sem traumatológia nincs. Hétvégére bezár a szülészet és a gyermekosztály is – számolt be az RTL Híradó

Műteni azt nem tudnak, de mondjuk egy csonttörést azt el tudnak látni, viszont a kontrollokat azt hivatalosan már más városokban fogják

– mondta Szijjártó László a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke, aki a kórház gyerekosztályát vezeti, ami amúgy már csak hétköznapokon működik. „Pénteken délután 4 órától, hétfő reggel 8 óráig a városban nincs gyermekszakorvos” – tette hozzá. 

Csütörtökre rendkívüli közmeghallgatást szerveztek a kórház jövője miatt a polgármester kezdeményezésére, a városháza díszterme zsúfolásig megtelt. A helyiek arra panaszkodnak, hogy a 40 kilométerre lévő Győrbe kell utazniuk ellátásért, de ott sem bírják már a terhelést.

A polgármester szerint a bajok a járvány után kezdődtek. A szakemberhiányt csak úgy tudták megoldani, hogy más kórházakból hívtak át orvosokat, akik pluszpénzért dolgoztak, ezt az önkormányzat fizette. Idén azonban az állam átvette a finanszírozást, és már nem fizetik a „vendégorvosok” bérét, akiknek február végén lejárt a szerződése. „Megmondom őszintén, én azt látom hogy mindent a pénz elégtelen voltára lehet visszavezetni” – mondta Árvay István polgármester. 

Az Országos Kórházi Főizgatóság (OKFŐ) szerint ők nem tiltották meg a beugró orvosok kifizetését. Egyúttal azt ígérték: dolgoznak a helyzet megoldásán. Elsőként a sebészetet indítják újra – legkorábban júniustól. „Ez nem egyik napról a másikra fog megtörténni és azt nem tudom megígérni senkinek, hogy holnaptól minden visszaáll a 10 évvel ezelőtti helyzetbe”  – mondta Szondi Zita, az OKFŐ főigazgató-helyettese.

A mosonmagyaróvári polgármester miniszteri megbízott kijelölését javasolja, aki kivezethetné a kórházat a válságból. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.