A Magyar Nemzeti Bank alapítványa, a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) és annak nehezen átlátható befektetési hálózata három év alatt több mint 30 millió forintot fizetett könyvvizsgálatokra a BDO Magyarország Kft.-nek, ám az elvégzett auditokat később az illetékes hatóságok visszavonták – írja a 24.hu. A könyvvizsgálók feladata az volt, hogy mindent rendben találjanak, ám később jött az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálata, és jelentős szabálytalanságokat tárt fel, és 150 milliárd forintra becsülte a vagyonvesztést.

A BDO a PADME mellett több kulcscég (Optima Befektetési Zrt., Optima Alapkezelő Zrt., GTC Holding Zrt.) beszámolóját is hitelesítette, de a vizsgálatok szerint nem jelezték a befektetési hálózatban rejlő súlyos kockázatokat. A könyvvizsgálatokat végző Gaál Edmond munkáját a közfelügyeleti hatóság „nem felelt meg” minősítéssel értékelte, az auditokat 2021-ig visszamenőleg visszavonták. (Az Optima Befektetési Zrt.-nél Baumgartner Ferenc végezte az auditot.)
Az ÁSZ szerint a PADME könyveiben a befektetések értékvesztését nem megfelelően tükrözték, és hiányzott a valós piaci helyzet bemutatása is. Az Optima Befektetési Zrt., a PADME befektetési központja auditjának ügyében is további minőségellenőrzést szorgalmaznak. A hatósági eljárások részletei, így a büntetések mértéke egyelőre nem ismertek.
Gaál Edmond neve nem először merül fel egy államközeli, gyanús könyvvizsgálat ügyében. Mint azt a 24.hu cikke felidézi, 2018-ban az MVM megszakította a munkakapcsolatot a KMPG nevű vezető könyvvizsgáló céggel, mert a könyvvizsgáló nem végezte el a társaság auditálását egy 5 milliárdos IT-szerződés miatt (az MVM egy szlovák lakótelepre bejegyzett, panamai hátterű cégtől rendelt informatikai rendszert). A KPMG feladatait akkor a BDO és Gaál Edmond vette át, aki jó egy hét alatt mindent rendben talált az éves beszámolóban.