Tanúvédelmi programban figyel az FBI egy magyar férfit, aki közreműködhetett Magyarországról sikkasztott EU-s pénzek külföldre juttatásában

  • narancs.hu
  • 2018. március 26.

Belpol

„A nyertes uniós pályázatok alkotmányos költsége lehet.”

A Magyar Nemzet információi szerint az USA-ban tanúvédelmi programban őriznek egy magyar férfit, akit az ottani hatóságok az uniós pénzek sikkasztási folyamatának egyik láncszemeként tartanak számon.

Az FBI gyanúja szerint ennek a folyamatnak a segítségével az elmúlt években 3-4 milliárd euró (kb. 1300 milliárd forint) szivároghatott ki Magyarországról arab és ázsiai számlákra. Ahogy írják, ez a pénz – az amerikaiak gyanúja szerint – a nyertes uniós pályázatok „alkotmányos költsége” lehet, tehát a kormánypárti politikusok részére visszaosztott jutalék.

A sikkasztás folyamata az FBI szerint úgy történhet, hogy jellemzően az MKB-ból, illetve más, a kormány által ellenőrzött magyar bankokból vettek fel összegeket alkalmanként néhány millió eurós összegben, hogy aztán a „futárok” (ilyen volt az Amerikában védett férfi is) gyémántban vagy az arab világ párhuzamos bankrendszerén vigyék külföldre, jellemzően közel-keleti vagy szingapúri számlákra.

Az amerikaiak gyanúja szerint a pénz egy része strómanokon keresztül, arab befektetésnek álcázva jött vissza Magyarországra, hogy luxusszállodákat, kastélyokat és egyéb ingatlanokat vásároljanak belőle.

A Magyar Nemzet azt írja, hogy a védett férfivel találkoztak is, ám nem akart nyilatkozni. A magyar férfit egyébként az Interpol is és a hazai hatóságok is körözik nagy összegű sikkasztás miatt. Éppen ezért érdekes, hogy – értesülések szerint – a vallomása alapján konkrét nyomozati cselekményeket is kértek a magyar hatóságoktól, de harminc nap után azt a választ kapták Budapestről, hogy itteni kollégáik nem találtak semmilyen, bűncselekményre utaló nyomot, és nem kívánták kihallgatni az érintettet.

 

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”