Várhegyi Éva: Ekotrip (Örömtelen ünnep)

  • 2004. április 22.

Egotrip

Már csak tíz nap van hátra a tíz évből! Öt-tíz éve még minimum három felkiáltójelet tettem volna e mondat végére, most ezt az egyet is habozva ütöttem le. Hiába, ilyen az emberi természet: igencsak feledékenyek vagyunk. Tíz nap múlva éppoly természetesnek érezzük majd, hogy az Európai Unió állampolgárai vagyunk, mint amilyen természetes ma, hogy köztársaságban élünk, és nem népköztársaságban. Talán a rendszerváltásnak sem tudtunk volna örülni akkor, ha tíz évvel korábban közlik velünk Kádárék: rögvest átadják a stafétabotot, amint úgy látják, hogy elég érettek vagyunk a demokráciára, és ők is felkészültek a csendes visszavonulásra. Ha majd mindkét fél készen áll, bíborba-bársonyba öltözünk szépen, és úgy menetelünk kéz a kézben a (bársonyos) forradalomba.

Már csak tíz nap van hátra a tíz évből! Öt-tíz éve még minimum három felkiáltójelet tettem volna e mondat végére, most ezt az egyet is habozva ütöttem le. Hiába, ilyen az emberi természet: igencsak feledékenyek vagyunk. Tíz nap múlva éppoly természetesnek érezzük majd, hogy az Európai Unió állampolgárai vagyunk, mint amilyen természetes ma, hogy köztársaságban élünk, és nem népköztársaságban. Talán a rendszerváltásnak sem tudtunk volna örülni akkor, ha tíz évvel korábban közlik velünk Kádárék: rögvest átadják a stafétabotot, amint úgy látják, hogy elég érettek vagyunk a demokráciára, és ők is felkészültek a csendes visszavonulásra. Ha majd mindkét fél készen áll, bíborba-bársonyba öltözünk szépen, és úgy menetelünk kéz a kézben a (bársonyos) forradalomba.

Tudjuk, nem így történt, csak a bársonyos része jött be. Mégis (vagy épp ezért?) alig másfél évtized elteltével sokan ilyenformán látják, láttatják. Mai miniszterelnökök és pártvezetők, egykori miniszterek és titkosszolgálati vezetők mondják ma gátlástalanul a szemünkbe, hogy a partvonalon belül ők is ugyanazt szolgálták akkoriban, amit a partvonalon kívül álló, esetenként az illegalitásba kényszerült akkori ellenzékiek. És egykori ellenzékiek tagadják meg akkori ellenállásukat azzal, hogy egykori harcostársaikat összemossák a hatalom akkori birtokosaival, pusztán azért, mert ma más párthoz tartoznak. Másfél évtized elég volt ahhoz, hogy a napi politikai érdekek döntsék el, mi volt a helyes és mi a helytelen két-három évtizeddel korábban, és hogy ki melyik oldalon állt. Egy emberöltő sem kellett ahhoz, hogy azok fejében is nosztalgia támadjon a "létező" után, akik, amikor létezett, a pokolba kívánták.

Ha ilyen rövid idő alatt ennyire semmivé válhatott emlékezetünkben életünk sorsdöntő pillanata, hogyan éljük majd meg az uniós csatlakozást, amely a bársonyosnál is bársonyosabban zajlik, olyannyira, hogy szinte észre sem vesszük? Hiszen erre tényleg tíz éve készülünk: 1994-ben csapott egymás kezébe a magyar Országgyűlés és az akkori EU-t alkotó 12 ország parlamentje, és állapodtak meg arról, hogy mihelyt megteremtjük a csatlakozás jogi és gazdasági feltételeit, mi, magyar polgárok is teljes jogú európaiak leszünk. Akkor még azt hittük, hogy ez pár év alatt éppúgy elérhető, mint a bölcsődei ballagás után az iskolaérettség, bár a feltételeket 500 oldalon felvázoló fehér könyv ismeretében erre semmi okunk nem volt, azonkívül, hogy a politikusok (itteniek és ottaniak egyaránt) egymásra licitálva hitegettek minket a gyors csatlakozással.

Abban is csak alkoholmámoros bódultságunkban hihettünk, hogy az unió maga lesz a Kánaán. Az emberi természet ismeretében józanul nehéz volt elképzelni, hogy a nálunk gazdagabb országok polgárai dalolva ajánlják majd fel adójukat a szegényebb jövevények boldogítására. Egy dologban hihettünk, és abban még ma is: a csatlakozás nem zérusösszegű játék (miként Orbán Viktor gondolja), ahol nyerni csak mások rovására lehet. Nagyon is lehetséges, hogy a kibővülő európai belső piac nagyobb tortát teremt, és a nemzeti érdeket a nélkül is szolgálhatják a kormányok, hogy a többieket a víz alá nyomnák. Egyes országokban a tőke hozadéka nő meg a kibővülő piaccal, másutt az új munkahelyekteremthetnek többletjövedelmet.

A mi mindig mindenhonnan elkésünk átka azért most is bejött: néhány évvel korábban nagyvonalúbbnak látszottak leendő tagtársaink, és szociális vívmányaikat sem féltették tőlünk úgy, mint ma. Pedig milyen csábítóan hangzik mint a közösségi szociális politika deklarált célja: "a versenyfeltételek kiegyenlítése az élet- és munkakörülmények harmonizálása útján". Sosem hihettük persze komolyan, hogy ennek költségét mások nyakába varrhatjuk, hogy nem itthon és magunknak kell megerősítenünk a társadalmi szolidaritást. Talán nem is ébredtek volna bennünk hamis várakozások akkor, ha politikusaink nem az adok-kapok alkudozásban elért sikereken és kudarcokon mérik magukat (egymást), hanem azt sugallják évek óta, hogy a csatlakozás eredményessége azon múlik, mennyi pénzt csiholhatunk ki az uniós kasszából. De mivel így történt, a hosszúra nyúlt várakozás nem az örömérzést, hanem az ingerültséget növelte.

Meg az apátiát. A tavalyi népszavazáson kiderült: a társadalom nagyobbik részét hidegen hagyja az egész ügy. Túlságosan elhúzódott a csatlakozás folyamata, és túl bársonyos lett ahhoz, hogy észleljük a változást. Jóformán minden végbement már, csak észre se vettük. Itt állunk egy történelmi sorsforduló pillanatában, amelyre titkon már hosszú évtizedek óta vágytunk, és elmarad a felemelő örömérzés. Nem úgy, mint a rendszerváltáskor, amikor legalább még átéltük ezt, csak időközben elfelejtettük - hanem most meg sem éljük. Azok sem, akik időben még megérjük. Egy újabb örömtelen ünneppel gazdagodunk.

Pedig hányan vannak, lesznek, akik egész életükkel erre a pillanatra készültek, de már nem tudták kivárni. Mint például a Gartner, akit idő előtt volt kénytelen elbúcsúztatni a Mérő. (Jó, ha tudja, hogy belőle pont a Gartner csinált fogalmat számunkra, akik két évvel később, 1966-ban kaptuk meg osztályfőnökként, és éppen azért, mert a Mérőéktől elbűvölve, magyartanárként is matekos osztályra vágyott. Azt viszont nyilván a Mérő is tudja, hogy mennyire örült a Gartner, amikor először bukkantunk fel együtt az Egotripben - olyan büszke tudott lenni a tanítványaira, mint anya gyermekeire. Hát igen, most már tényleg fel kell nőnünk, a fene egye meg.)

Nem merem leírni, hogy szerintem mit gondolt volna a Gartner, ha megéri ezt a május elsejét, mert már hallom is, amint kajánul felkiált: gondolta a fene! Ahogy abban a négy évben annyiszor, ahányszor csak valamelyikünk így kezdte mondókáját: az író (költő) ezzel azt akarta mondani, hogyÉ Most már nem fogjuk megtudni, mit gondolt volna. És ami a nagyobb baj: most már nem fogjuk megtudni, mit kérdezett volna. Mert a leggartneresebb vonása az volt, hogy mindig kérdezett: ő, a vérbeli tanár, sohasem kinyilatkoztatott, hanem kérdezett. Azzal tanított, hogy kérdezett és kérdezett. Azóta is, valahányszor beszélgettem vele, mindig ő kérdezett. Most honnan fogom tudni, hogy mi a kérdés?

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”