Végre egy jó hír: Vajna a Showgirls írójára bízta az új Puskás-filmet

  • narancs.hu
  • 2017. április 7.

Fekete Lyuk

Vajna imádja Öcsit, úgyhogy felkérte Joe-t, hogy alkosson.

Persze ebben semmi meglepő nincs, mert az Elemi ösztönt és a Showgirlst is jegyző forgatókönyvíróval Andy Vajna már a Szabadság, szerelemben is együtt dolgozott.

A hírt az Index robbantotta, a lap azt is tudni véli, hogy „nagyszabású” alkotás várható, ami „semmiképpen sem egy szokványos hazai kurzusfilm” lesz. Azt írják, maga a filmügyi kormánybiztos, Andy Vajna lesz a producer, és nem is lesz benne állami pénz.

(Hát persze, hogy nem lesz benne állami pénz, hiszen Andy Vajna kaszinó- és médiaügyi vállalkozásai körül általában soha nincs semmiféle állami segédkezés, sem ilyen-olyan hitelecske.)

Ez egyébként azért is nagyszerű, mert így nem kell a Filmalappal, az átláthatósággal és elszámolhatósággal, forgatókönyv-fejlesztéssel meg ilyesmivel annyit bajmolódni.

Elnézést kérünk, most azonnal abbahagyjuk az ironizálást: Puskás Öcsi fontosabb ennél. A filmbemutatóig pedig még akár egy vébédöntő is összejöhet a magyar fiúknak!

Azt azért ne hallgassuk el, hogy bár a csodakancának néha fütyköse van benne, a Kincsem, a Vajna-éra messze legdrágább gigaprodukciója elképesztően jól megy a hazai mozikban, a hétvégén lépte át a 200 ezres látogatószámot. Mondjuk, nem is Joe írta, hanem Hegedűs Bálint.

Persze, mostantól egyetlenegy kérdés fogja lázban tartani a világot, egészen a prömierig. Ki játssza majd Öcsit? Fenyő Iván?

Figyelmébe ajánljuk

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.

Szellemes

Ifj. Vidnyánszky Attila „saját” Hamletjének színpadra állításához tett vállalásaiból akár már egy is túl nagynak tűnhet. Nemcsak a darab címe változott meg: az „és a többi, néma csend” válik a rendezői elképzelés alfájává és ómegájává is.

Lehetnénk jobban is

Ismerjük a híres idézetet, amelyben Rousseau a polgári társadalom megteremtését az első emberhez köti, aki „bekerített egy földdarabot és azt találta mondani: ez az enyém, s oly együgyű emberekre akadt, akik ezt el is hitték neki”.

A fájdalomdíj

A Szentháromság téren álló, túlméretezett és túldíszített neogótikus palota, az egykori Pénzügyminisztérium Fellner Sándor tervei alapján épült 1901–1904 között, de nem aratott osztatlan sikert. Túlzónak, hivalkodónak tartották; az már tényleg csak részletkérdés volt, hogy a kortárs építészethez semmi köze nem volt.

Így bomlik

Nehéz lenne pontosan belőni, hogy a Fidesz mióta építi – a vetélytársainál is sokkal inkább – tudatosan, előre megfontolt szándékkal hazugságokra a választási kampányait (1998-ban már egészen bizonyosan ezt tették). Az viszont látható pontosan, hogy e hazugságok idővel egyre képtelenebbek lettek.

„Ők nem láthatatlanok”

A Pirkadatig című krimiért 2023-ban elnyerte a legjobb mellékszereplőnek járó Ezüst Medvét. Transz színésznőként aktívan kiáll a transz emberek jogaiért és láthatóságáért – minderről és persze Tom Tykwer új filmjéről, A fényről is kérdeztük őt, amelynek mellékszereplőjeként a Szemrevaló Filmfesztiválra érkezett Budapestre.

Mindenki eltűnt

Egy Svédországban élő nyugdíjas postás, műfordító kezdeményezésére gyűjteni kezdték a nagyváradiak a magyar zsidó közösségről és tagjainak sorsáról szóló könyveket. A polcon műveik révén egymás mellé kerülnek szülők és gyerekek, akiket a holokauszt idején elszakítottak egymástól.

„Ez az identitásom része”

Megfeszített erővel vett részt az emberkereskedelem elleni küzdelemben, védett házakat vezetett, kimenekítésekben működött közre. A saját egészsége érdekében hátrébb lépett, de továbbra is dolgozik.

Vaskézzel

Az okozott kár értéke a nyomozás során még a tízszerese volt a vádiratban szereplő 6 millió forintnak. Az előkészítő ülés lehetőséget teremtett volna arra, hogy a szennyest ne teregessék ki, aztán minden másként alakult.