Magyar vendégmunkásokra várnak az Arad megyei cégek

  • narancs.hu
  • 2025. január 10.

Gazdaság

Most is jár munkásbusz a magyar-román határon át. Azok utaznak rajta, akik Romániában eladott lakásuk árából házat vettek Magyarországon, és most ingáznak a munkahelyükre.

A romániai Arad megyében munkaerőhiány van, és bár a munkanélküliségről is vannak adatok, ez nem annyira számottevő. Az ottani cégek Románia schengeni övezethez való csatlakozásától azt várják, hogy megjelennek náluk a magyarországi munkavállalók is. 

A Szegeder vette észre a Krónika írását, amely arról szól, a határon túli megyei önkormányzat arra számít, hogy miután megszűnt a rendszeres ellenőrzés a határátkelőhelyeken, a munkát kereső magyarok számára is vonzó lehet az Arad környéki ipari övezet mint lehetséges munkahely.

Andó András, az Arad megyei önkormányzat kommunikációs és stratégiai igazgatója azt nyilatkozta, évek óta készültek a schengeni csatlakozásra. Uniós támogatásból felújították a határt átszelő utakat, bővítették a magyar-román határ mentén az Arad megyei úthálózatot. „Mindezt azért, hogy könnyebbé tegyük a magyarországi munkaerő áramlását az Arad megyében működő 11 ipari park valamelyikébe. Szakképzett és szakképzetlen munkaerőre egyaránt szükség lenne. Szinte hetente jelzik multinacionális vállalatok a megtelepedési szándékukat a megyében, ugyanakkor aggódnak a krónikus munkaerőhiány miatt” – mondta Andó András.

Bizonyos üzemek már most is visznek buszokkal munkásokat a Békés megyei Battonyáról, Dombegyházról. Ezeken a munkásbuszokon azonban jellemzően olyan emberek utaznak, akik Románia 2007-es uniós csatlakozása után aradi, Arad környéki lakásukat eladva olcsón vettek házat a határ magyar oldalán, viszont a munkahelyüket nem adták föl, ingázók lettek. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.