Parragh: „Annyi ember ment tönkre, hogy ezzel nem tudunk mit kezdeni”

  • BM
  • 2020. április 7.

Gazdaság

Több gazdaságvédelmi csomagra, további lépésekre lesz szükség.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, az országmentő csomag egyik kidolgozója volt Rónai Egon vendége az ATV Egyenes beszéd című műsorában.

Parragh úgy gondolja, hogy egy ilyen válsághelyzetben, mint amilyen a mostani, több gazdaságvédelmi csomagra, további lépésekre lesz szükség, mert nem lehet mindenre egyszerre reagálni. A ma bejelentett intézkedések szerinte azt jelzik, hogy a kormány akar, tud és be is kíván avatkozni.

Palkovics mentőcsomagot jelentett be: szeptember 30-ra halasztják az adóbevallások leadását, nyelvvizsga nélkül is lehet diploma

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője bemutatta, hogyan akarják Orbánék megmenteni a magyar cégeket és munkahelyeket. "Emberpróbáló, nehéz időket élünk, ami kárt tud okozni a gazdaságban is" - kezdte bejelentését Palkovics László, aki azt mondta, hogy a kár minimalizálására törekednek, illetve azt célozzák, hogy a "háború után" talpra állítsák a gazdaságot.

A műsorvezető szerint a bejelentett intézkedésekből azt látszik, hogy elsősorban azok számítanak, akik gyorsan pénzt tudnak termelni az országnak. Parragh nem osztja ezt a véleményt, szerinte két fő tényező van: a koronavírus-járvány egyes iparágakat tett tönkre és az egész gazdaságot is lelassította.

„Mindenkit érint, de van, akit sokkal gyorsabban: a szakácsot egyik pillanatról a másikra, az autóipari szakmunkást pedig valószínűleg két hónap múlva, amikor a gyár bejelenti, hogy nem fizet” – fogalmazott. Hozzátette, a szabályozásnak még nincsenek meg a részletei, a kidolgozása a következő napok feladata.

Rónai arra is rákérdezett, hogy mi lesz azokkal, akiket kényszerszabadságra küldtek. „Annyi ember ment tönkre az elmúlt napokban, és megy most is, hogy ezzel nem tudunk mit kezdeni” – válaszolta Parragh László. Erre a műsorvezető felvetette, hogy az ellenzék javaslatai szerint például a munkanélküli ellátás értékét kellene feltornázni.

„Tételezzük fel, hogy ez megtörténik. Ki fogja kifizetni?” – reagálta az MKIK elnöke. Rónai Egon erre azt felelte, hogy az állam, aki egyébként 600 milliárdos felújítási alapot hoz létre szállodáknak. Parragh szerint pénzt nem lehet csak úgy nyomtatni, jelenleg pedig

egy adott mozgástér van, amin belül a kormány egy politikai értékrend alapján dönti el, hogy kiket támogat.

Parragh László azt is mondta, tudna vitatkozni azzal, hogy jelen helyzetben nem kell nyelvvizsga a diplomaszerzéshez, és a 13. havi nyugdíj visszahozásával sem ért egyet. Elmondta azt is, hogy az élelmiszeriparban, mezőgazdaságban jelentős munkaerőpiac-kereslet mutatkozik meg.

„Ha valaki szakács volt, akkor elmehet péknek” – jelentette ki. A műsorvezető megkérdezte, hogy van-e erre vonatkozóan támogatás. „Van egy felnőttképzési rendszer, ami többé-kevésbé működik” – mondta Parragh. Hozzátette, az élelmiszer-kiskereskedelem brutálisan megnőtt, viszont a hosszú lejáratú beruházások (lakásvásárlás, autóvásárlás) teljesen leálltak, ami majd meg fog mutatkozni a gazdasági mutatókban is.

A teljes beszélgetést itt tekintheti meg.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.