Másnap: Trump győzelmén rágódik ma a világ

  • narancs.hu
  • 2016. november 9.

Hírnarancs

A mi Viktorunk az elsők közt reagált, de megszólalt Merkel, Putyin és a Vatikán is. Azért itthon sem állt meg az élet. Jövünk a részletekkel.

Trump letarolta Amerikát

Megtörtént, amire egy éve, egy hónapja, de még tegnap sem számított szinte senki: a republikánus Donald Trump lett az USA 45. elnöke. Trump az elektori kollégiumban minimum 289 szavazatot szerzett (a győzelemhez 270 kell), a demokrata Hillary Clintonnak jelenleg 218 elektora van. A szavazatszámlálást még nem mindenhol fejezték be, de úgy tűnik, Clinton országosan egy hajszállal több szavazatot kapott. Ez azonban nem számít, mert az elektorokat delegáló államokban a győztes mindent visz elv alapján dől el a verseny.

Trump győzelmi beszéde kampányához képest visszafogott volt, gratulált vetélytársának – őt korábban még lecsukatta volna -, azt mondta, minden amerikai elnöke lesz, „mozgalmába” befogadja valamennyi etnikum tagját, vallás követőjét. Clinton amerikai idő szerint csak szerda reggel, a meghirdetetthez képest is több mint kétórás késéssel állt a nyilvánosság elé, elismerte „nagyon fájdalmas” vereségét, hangsúlyozta a jogállamiság, az egyenlőség és az emberi méltóság értékeit. Obama elnök csütörtökön találkozik Trumppal.

false

 

Fotó: MTI

Reakciók a nagyvilágból

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke közös levélben gratulált Trump győzelméhez. Tusk ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy az elmúlt hónapok és napok eseményei figyelmeztető jelek a liberális demokrácia hívei számára. A Tanács elnöke nemrég még azzal viccelődött a Twitteren, hogy a felesége szerint egy Donald is bőven elég a világ vezetői között. Gratulált Martin Schulz, az Európai parlament elnöke is, de nyitott kérdésként említette Trump szerepét a szíriai, iraki, ukrajnai és líbiai konfliktusokban és a NATO-ban, hozzáállását a klímaváltozás elleni küzdelemben és a TTIP-tárgyalások során.

Angela Merkel a demokrácia, a szabadság, az emberi jogok és az emberi méltóság tisztelete alapján ajánlott szoros együttműködést a megválasztott elnöknek, Francois Hollande pedig gratulációja mellett közölte, bizonytalan időszakra számít. A legkeményebben talán Sigmar Gabriel szociáldemokrata német alkancellár ment neki Trumpnak, az új, tekintélyelvű, soviniszta internacionálé élharcosának nevezte. A Vatikán államtitkára jókívánságait tolmácsolta, de hozzátette, imádkozik Trump megvilágosodásáért. Putyin táviratában kifejezte abbéli reményét, hogy az új elnökkel kivezethetik az orosz-amerikai kapcsolatokat a válság állapotából. Az európai szélsőjobboldali politikusok - mint Marine Le Pen, Geert Wilders vagy Nigel Farage - természetesen odáig vannak az örömtől.

És Magyarországról

Orbán Viktor az elsők között gratulált, Facebook oldalán azt írta: „micsoda remek hír, a demokrácia még életben van.” Estére Áder János köztársasági elnök is megküldte a maga táviratát. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint „nekünk soha nem az Egyesült Államokkal volt vitánk, hanem a Demokrata Párt ideológiájával.”

És akkor lássuk az ellenzéket!

Vona Gábor: a magyar-amerikai kapcsolatok javulását várja, felelős és bölcs munkát kíván Donald Trumpnak.

Molnár Gyula: „olyan Európában hisz, ami elkötelezett az emberek egyenlősége, a fejlődés és az igazságosság mellett, s reméli, a kampány sárdobálását hátrahagyva az Egyesült Államok új elnöke egy ilyen Európa szövetségese lesz.”

Gyurcsány Ferenc: „nincs ok a pánikra. Orbán Viktor miniszterelnököt itthon kell megverni, nem Washingtontól kell remélni a segítséget.”

Szigetvári Viktor: Az REM It’s the End of the World As We Know It (And I Feel Fine) című számát rakta ki Twitterre.

Karácsony Gergely: „Soha nem tudjuk meg, hogy ha a saját pártja nem ellene dolgozik, és Bernie Sanders lett volna a demokraták elnökjelöltje, akkor ki nyerte volna meg a választást.”

Vissza a belpolitikához!

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány nem fog újra hozzányúlni az üzletek hétvégi nyitvatartásához. Mondjuk, Varga eleve nem tartotta jó ötletnek a vasárnapi boltzárat, aztán mégis megszavazták.

Mégsem veszik ki a Telekom kábelcsomagjából a NatGeo-t és a FOX-ot, hogy Andy Vajna új csatornái kerülhessenek a helyükre.

Rossz a népszavazási törvény – erre a következtetésre jutott a választási iroda elnöke a kvótareferendum tanulságait elemezve. Pálffy Ilona szerint egyebek mellett csökkenteni kellene a kérdés hitelesítésének jogorvoslati határidejét, és valahogy szabályozni kellene a kampányköltségeket.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.