Másnap: Trump győzelmén rágódik ma a világ

  • narancs.hu
  • 2016. november 9.

Hírnarancs

A mi Viktorunk az elsők közt reagált, de megszólalt Merkel, Putyin és a Vatikán is. Azért itthon sem állt meg az élet. Jövünk a részletekkel.

Trump letarolta Amerikát

Megtörtént, amire egy éve, egy hónapja, de még tegnap sem számított szinte senki: a republikánus Donald Trump lett az USA 45. elnöke. Trump az elektori kollégiumban minimum 289 szavazatot szerzett (a győzelemhez 270 kell), a demokrata Hillary Clintonnak jelenleg 218 elektora van. A szavazatszámlálást még nem mindenhol fejezték be, de úgy tűnik, Clinton országosan egy hajszállal több szavazatot kapott. Ez azonban nem számít, mert az elektorokat delegáló államokban a győztes mindent visz elv alapján dől el a verseny.

Trump győzelmi beszéde kampányához képest visszafogott volt, gratulált vetélytársának – őt korábban még lecsukatta volna -, azt mondta, minden amerikai elnöke lesz, „mozgalmába” befogadja valamennyi etnikum tagját, vallás követőjét. Clinton amerikai idő szerint csak szerda reggel, a meghirdetetthez képest is több mint kétórás késéssel állt a nyilvánosság elé, elismerte „nagyon fájdalmas” vereségét, hangsúlyozta a jogállamiság, az egyenlőség és az emberi méltóság értékeit. Obama elnök csütörtökön találkozik Trumppal.

false

 

Fotó: MTI

Reakciók a nagyvilágból

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke közös levélben gratulált Trump győzelméhez. Tusk ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy az elmúlt hónapok és napok eseményei figyelmeztető jelek a liberális demokrácia hívei számára. A Tanács elnöke nemrég még azzal viccelődött a Twitteren, hogy a felesége szerint egy Donald is bőven elég a világ vezetői között. Gratulált Martin Schulz, az Európai parlament elnöke is, de nyitott kérdésként említette Trump szerepét a szíriai, iraki, ukrajnai és líbiai konfliktusokban és a NATO-ban, hozzáállását a klímaváltozás elleni küzdelemben és a TTIP-tárgyalások során.

Angela Merkel a demokrácia, a szabadság, az emberi jogok és az emberi méltóság tisztelete alapján ajánlott szoros együttműködést a megválasztott elnöknek, Francois Hollande pedig gratulációja mellett közölte, bizonytalan időszakra számít. A legkeményebben talán Sigmar Gabriel szociáldemokrata német alkancellár ment neki Trumpnak, az új, tekintélyelvű, soviniszta internacionálé élharcosának nevezte. A Vatikán államtitkára jókívánságait tolmácsolta, de hozzátette, imádkozik Trump megvilágosodásáért. Putyin táviratában kifejezte abbéli reményét, hogy az új elnökkel kivezethetik az orosz-amerikai kapcsolatokat a válság állapotából. Az európai szélsőjobboldali politikusok - mint Marine Le Pen, Geert Wilders vagy Nigel Farage - természetesen odáig vannak az örömtől.

És Magyarországról

Orbán Viktor az elsők között gratulált, Facebook oldalán azt írta: „micsoda remek hír, a demokrácia még életben van.” Estére Áder János köztársasági elnök is megküldte a maga táviratát. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint „nekünk soha nem az Egyesült Államokkal volt vitánk, hanem a Demokrata Párt ideológiájával.”

És akkor lássuk az ellenzéket!

Vona Gábor: a magyar-amerikai kapcsolatok javulását várja, felelős és bölcs munkát kíván Donald Trumpnak.

Molnár Gyula: „olyan Európában hisz, ami elkötelezett az emberek egyenlősége, a fejlődés és az igazságosság mellett, s reméli, a kampány sárdobálását hátrahagyva az Egyesült Államok új elnöke egy ilyen Európa szövetségese lesz.”

Gyurcsány Ferenc: „nincs ok a pánikra. Orbán Viktor miniszterelnököt itthon kell megverni, nem Washingtontól kell remélni a segítséget.”

Szigetvári Viktor: Az REM It’s the End of the World As We Know It (And I Feel Fine) című számát rakta ki Twitterre.

Karácsony Gergely: „Soha nem tudjuk meg, hogy ha a saját pártja nem ellene dolgozik, és Bernie Sanders lett volna a demokraták elnökjelöltje, akkor ki nyerte volna meg a választást.”

Vissza a belpolitikához!

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány nem fog újra hozzányúlni az üzletek hétvégi nyitvatartásához. Mondjuk, Varga eleve nem tartotta jó ötletnek a vasárnapi boltzárat, aztán mégis megszavazták.

Mégsem veszik ki a Telekom kábelcsomagjából a NatGeo-t és a FOX-ot, hogy Andy Vajna új csatornái kerülhessenek a helyükre.

Rossz a népszavazási törvény – erre a következtetésre jutott a választási iroda elnöke a kvótareferendum tanulságait elemezve. Pálffy Ilona szerint egyebek mellett csökkenteni kellene a kérdés hitelesítésének jogorvoslati határidejét, és valahogy szabályozni kellene a kampányköltségeket.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.