KRISTÁLY GLÓBUSZ Miro Remo szlovák rendező Raději zešílet v divočině (Jobb a vadonban megőrülni) című alkotása kapta a legjobb filmnek járó Kristály Glóbuszt az 59. Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztiválon. (Szomorú aktualitás, hogy a dokumentumfilm főszereplőjét egy nappal a díjkiosztó után holtan találták egy kis csehországi tóban.) Közép-Európa egyetlen A kategóriás filmszemléjének 25 ezer dollár (8,5 millió forint) pénzjutalommal járó fődíjáért idén 11 film versengett, köztük a magyar Fliegauf Bence Jimmy Jaguár című alkotása. A fesztivál zsűrijének különdíját a Bidad című iráni film, Szoheil Beiragi rendezése kapta, a legjobb rendező elismerését pedig megosztva ítélték oda a litván Vytautas Katkusnak (Sveticas) és a francia Nathan Ambrosioninak (Les Enfants vont bien). A színészi elismeréseket a norvég Pia Tjelta (Don't Call Me Mama) és a spanyol-német Alex Brendemühl (Quan un riu esdeve el mar) vehette át, míg a július 12-i zárógálán kiemelkedő életművéért a Golden Globe-díjas Stellan Skarsgård svéd színész Kristály Glóbuszt kapott. Kovács István Ostrom (A Siege) című nagyjátékfilmje a KVIFF Talents szakmai program díjában részesült.
SZŐTTES Több mint kilencszáz évvel az elkészülte után ideiglenesen visszatér Angliába a híres bayeux-i falikárpit. A közel 70 méter hosszú, gyapjúfonállal hímzett drapéria, amely Anglia 1066-os, normannok általi elfoglalását meséli el, a francia és a brit kormány megállapodásának keretében jövő év őszétől 2027 júliusáig lesz látható a londoni British Museumban, amíg a szőttest jelenleg őrző bayeux-i múzeumot felújítják. A feltételezések szerint 1070 és 1082 között a dél-angliai Kentben készült falikárpitért cserébe a brit állam olyan értékes kincseket ad kölcsön normandiai múzeumoknak, mint a Sutton Hoo-i angolszász temetők leletei, vagy a 12. századból származó lewisi sakkfigurák. Bár a szőttes végének egy része elveszett, a hastingsi csatát is megörökítő alkotás összesen 58 különálló jelenetet, 626 emberi alakot és 202 lovat ábrázol. A „történelmi jelnetőségű” megállapodás hírére reagálva Hastings and Rye választókerület munkáspárti parlamenti képviselője felvetette, hogy a bayeux-i falikárpitot a hastingsi csata helyszínén is illene bemutatni, ezért arra kérte a British Museum munkatársait, hogy a francia szakértőkkel konzultálva vizsgálják meg ennek lehetőségét.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!