KITÖRÉS Hajdani hatalmas robbanásos vulkánkitörést azonosított és ismertetett a Nature Scientific Reports folyóiratban egy nemzetközi kutatócsoport (élén Karátson Dáviddal, az ELTE természetföldrajzi tanszék vezetőjével), az esemény a Kárpát-medence északi részén zajlott le a földtörténet miocén korában. Eredményeik alapján a 13,06 millió évvel ezelőtti, négy fázisból álló hatalmas kitörés több mint 3 ezer négyzetkilométeren, a Mátra keleti peremétől a Bükkön át a Tokaji-hegységig követhető nyomon. A tarnaszentmáriai Dobi-oldal lelőhelyről elnevezett Dobi kitörés az évtízmilliókig létező beltenger, a Paratethys sekélyebb, partközeli vizeiből robbant ki: a kutatók a kirobbant anyag térfogatát legalább 200 köbkilométernyire becsülik, ami alapján rendkívüli méretű (a robbanásos kitörések skáláján VEI 7-es) esemény rekonstruálható. A tengervíz és a magma kölcsönhatása mintegy „porította” a magmát (freatomagmás kitörés zajlott), így a centiméteres vagy akár deciméteres horzsakövek mellett a kirobbant anyag zöme finom portufa volt. A tenger alól indult kirobbanás ellenére a hatalmas térfogatú tufaanyag zömmel szárazföldön rakódott le, mert a terepen megfigyelhető alsó határrétegben növénymaradványok: szárak, levelek, sőt szenesedett fatörzsek találhatók, amelyek az egykori élővilágot jellemzik.
MOLY A nagy viaszmoly (Galleria mellonella) hernyói metabolikusan lebontják a műanyagokat, és testzsírként tárolják azokat – állítják a kanadai Brandon University kutatói: felfedezésüket az éves kísérleti biológiai konferencián, Antwerpenben prezentálták. Nemrégiben számos olyan műanyagot fogyasztó rovart fedeztek fel, amelyek figyelemre méltó képességgel rendelkeznek a kőolajtermékek fogyasztására és gyors lebontására. Az amúgy a méhkaptárakban a lépet fogyasztó nagy viaszmoly hernyóira és az alacsony sűrűségű polietilénre összpontosítva a tudósok azt vizsgálták, hogy mennyi műanyagot fogyasztanak a hernyók, megfigyelték a rovar és mikrobiomja relatív hozzájárulását a biodegradációs folyamathoz, valamint a műanyagfogyasztás hatását a lárvák fittségére. A kutatók szerint körülbelül 2 ezer viaszféreg képes lebontani egy egész polietilén zacskót akár 24 óra alatt, bár úgy vélik, hogy a táplálékkiegészítőkkel, például cukrokkal való együttes bevitel révén akár jelentősen csökkenthető az aktívan lebontó hernyók száma.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!