Olaszországban is van már halálos áldozata a koronavírusnak

  • narancs.hu
  • 2020. február 22.

Katasztrófa

Az olasz hatóságok arról számoltak be pénteken, hogy 15 koronavírusos esetről tudnak Lombardiában, további kettőről pedig Venetóban.

A 78 éves páciens az északi Padova városban hunyt el a fertőzés következtében. A hírből nem derül ki, hogy hol támadta meg a betegség.

Az olasz hatóságok arról számoltak be pénteken, hogy 15 koronavírusos esetről tudnak Lombardiában, további kettőről pedig Venetóban – jelentette péntek éjjel az ANSA olasz hírügynökség. Több lombardiai városban is azt tanácsolták az embereknek, hogy maradjanak otthon és kerüljék a társasági eseményeket. Roberto Speranza egészségügyi miniszter azt mondta, felkészültek a helyzetre, mert nyilvánvaló volt, hogy ami megtörtént, megtörténhet.

Az első lombardiai esetet egy 38 éves férfinál regisztrálták, aki azután kaphatta el a betegséget, hogy egy Kínából hazatért barátjával ebédelt. Később a 38 éves férfi terhes felesége is elkapta, majd egy másik férfi is tüdőgyulladásos tünetekkel jelentkezett a kórházban, aki együtt sportolt a 38 éves férfival. Másik három férfi pedig annak a bárnak volt a vendége, amit a sportoló férfi apja üzemeltetett. Lombardia népjóléti tanácsosa szerint később öt egészségügyben dolgozó személy és három beteg is megfertőződött a codongói kórházban. A megbetegedések miatt Codognóban vasárnapig minden iskolát, kocsmát, éttermet és sportközpontot bezártak.

Veneto kormányzója, Luca Zaia azt mondta, hogy a két megbetegedést idős embereknél regisztrálták Vo' Euganeóban.

Figyelmébe ajánljuk

Mi az üzenete a Hadházy Ákos és Perintfalvi Rita elleni támadásoknak?

Bő húsz éve elvetett mag szökkent szárba azzal, hogy egy önjelölt magyar cowboy egyszer csak úgy döntsön: erővel kell megvédenie gazdáját a betolakodótól – ha jóindulatúan szemléljük a Hadházy Ákossal történteket. Ennél valószínűleg egyszerűbb a Perintfalvi Ritával szembeni elképesztően alpári hadjárat: nem könnyű érveket hozni amellett, hogy ez valaminő egyéni ötlet szüleménye.

Mi nem akartuk!

A szerző első regénye a II. világháború front­élményeinek és háborús, illetve ostromnaplóinak inverzét mutatja meg: a hátországról, egészen konkrétan egy Németváros nevű, a Körös folyó közelében fekvő kisváros háború alatti életéről beszél.

Mit csinálsz? Vendéglátózom

Kívülről sok szakma tűnik romantikusnak. Vagy legalábbis jó megoldásnak. Egy érzékeny fotográfus meg tudja mutatni egy-egy szakma árnyékos oldalát, és ezen belül azt is, milyen azt nőként megélni. Agostini, az érzékeny, pontos és mély empátiával alkotó fiatal fotóművész az édesanyjáról készített sorozatot, aki a családi éttermükben dolgozik évtizedek óta.

Baljós fellegek

A múlt pénteki Trump–Putyin csúcs után kicsit fellélegeztek azok, akik a szabad, független, európai, és területi épségét visszanyerő Ukrajnának szorítanak.

A bűvös hármas

Az elmúlt évtizedekben három komoly lakáshitelválság sújtotta Magyarországot. Az első 1990-ben ütött be, amikor tarthatatlanná váltak a 80-as években mesterségesen alacsonyan, 3 százalékon tartott kamatok. A 2000-es évek elejének támogatott lakáshiteleit a 2004 utáni költségvetések sínylették meg, majd 2008 után százezrek egzisztenciáját tették tönkre a devizahitelek. Most megint a 3 százalékos fix kamatnál tartunk. Ebből sem sül ki semmi jó, és a lakhatási válság is velünk marad.