A CDU-n belül már melegít az utánpótlás: aligha lesz problémamentes a Jamaica-koalíció

  • B. Simon Krisztián
  • 2017. szeptember 25.

Külpol

Mit kezd Merkel a dühös németekkel?

Merkel negyedszerre is nyert, de a német társadalmon meg úrrá lett a kétségbeesés. A kettő persze nem feltétlenül függ össze egymással. A stabilitást ígérő, és Németország szebb arcát képviselő kancellár mellett ugyanis harmadik legerősebb erő lett a szélsőjobboldali AfD.

A második világháborút követő „nulla óra” óta nem jutott be szélsőjobboldali párt a Bundestagba.

Az egyes tartományok törvényhozásában persze előfordult már, hogy helyet szereztek a harmadik birodalom iránt nosztalgiát érző, igazán barna csoportosulások, sőt, a Német Nemzeti Pártnak (NPD) jelenleg is van EP-képviselője, de olyan, hogy a Bundestagban is képviselve legyen egy szélsőjobboldali párt – még ha öltönyös, nyakkendős kiszerelésben is –, arra még nem volt példa.
Persze nem teljesen a semmiből jött az Alternatíva Németországért (AfD). Idén ugyanis másodjára vágott neki a német országgyűlési választásnak – 2013-ban 0,3 százalékkal maradt le a képviseletről.

De az akkor még egy másik AfD volt.

A négy évvel ezelőtti választási kampány során mi is leültünk a párt szóvivőjével beszélni, és azt tapasztaltuk, hogy az eurót leszámítva, alig volt olyan kérdés, amiről igazán markáns véleményt fogalmazott volna meg – inkább csak visszafogott populizmus jellemezte, nyitva hagyva az ajtót egy valamivel multikulturálisabb, elfogadóbb szemlélet felé is. Így például arról beszélt nekünk, hogy szeretné, ha a menekülteknek lenne lehetőségük integrálódni a munkaerőpiacon, és eldicsekedett azzal is, hogy pártja rendszeresen szórólapozik melegfelvonulásokon.
A négy évvel ezelőtti AfD viszont a múlté. Az alapítók távoztak, vagy repültek, a vezetést átvette egy etnicista, menekült- és gendergyűlölő kör, amely ugyan még nem teljesen náci (bár német lapinformációk szerint a leendő parlamenti képviselői között lesz jó pár, aki megfordult már extrémebb, a nemzetbiztonsági szolgálatok által is megfigyelt csoportokban), ideológiája inkább a mostani Fideszével rokonítható, de már ezzel is olyan szintű illiberalizmust képvisel, ami példa nélküli a szövetségi köztársaságban.

Nem egy Corbyn

Annyi biztosan látszik, hogy a nagykoalícióban kormányzás nem tett jót a kormánypártoknak, a kereszténydemokraták és a szocdemek is jócskán veszítettek szavazókat. Az Infratest Dimap felmérése szerint például szinte minden pártnak sikerült 400-500 ezer választót csenni a szocdemektől, ők maguk pedig csak a CDU-tól csábítottak át 20 ezret. Martin Schulz kancellárjelölti kampánya elején hiába léptek be ezrek euforikusan az SPD-be, a következő hónapok arról árulkodtak, hogy az Európai Parlament korábbi elnöke nem rendelkezik azzal a vonzerővel (esetleg karizmával) a szocdem táborban, mint külföldi kollégái, Jeremy Corbyn vagy Bernie Sanders. Ráadásul hiába próbálkoztak a szocdemek, a Merkel-Schulz kancellárjelölti vita után több elemző is arról beszélt, hogy a két párt között már alig van lényegi különbség.

Merkel pártja leginkább a liberálisok és a szélsőjobb felé veszített

választókat, méghozzá mindkét irányba több mint egymilliót. Éppen ezért van mit ünnepelnie a liberális Német Szabaddemokrata Pártnak (FDP). Miután négy évvel ezelőtt az egykori királycsináló csúfosan kihullott a parlamentből, kevesen gondolták volna, hogy pár évvel később tíz százalékos támogatottsággal tér vissza – most viszont nagyon is bejött nekik, hogy elkezdték jobbról előzni azt a nagyobbik kormánypártot, amely 2013-ban majdnem felmorzsolta őket.

Irány Jamaica?

Mivel Martin Schulz minden esélytelensége ellenére a kampány végéig kitartott amellett, hogy ő csakis kancellárként vesz részt egy koalícióban, ezért hiába folytatódhatna matematikailag a nagykoalíció, jelenleg úgy néz ki, hogy csak a CDU-ból, a liberálisokból és a zöldekből álló (a pártok fekete-sárga-zöld színe miatt Jamaicának nevezett) hármas koalíció tud működni.
Ez a szövetség viszont nem lesz problémamentes.

Ugyan a zöldek és a liberálisok is a középosztály pártja, értékrendjükben nem sok hasonlóság van.

A zöldek szavazóinak a szociális érzékenység a fontos, a liberálisok az adócsökkentés hívei. Ráadásul mindketten tisztában vannak vele, hogy okosan kell játszaniuk a kormányzás alatt, hiszen Merkelnek tehetsége van ahhoz, hogy magáévá tegye más pártok sikeres programpontjait, méghozzá úgy, hogy a babérokat is ő arassa le. Valószínűleg a liberálisok és a zöldek is szeretnék magukat megóvni attól, hogy a kancellár az ő tollaikkal ékeskedjék, de attól is, hogy szürke, jelentéktelen ellenzéknek lássák őket a választók, így megpróbálnak majd keményen tárgyalni. Nagyon sok idejük viszont nem lesz erre, hisz Merkel már karácsony előtt tető aláhozná a koalíciót.

És közben a dühöngőkkel is kezdeni kell valamit.

A wutbürger, azaz dühpolgár kifejezés egyre elterjedtebb, ha a németek a saját politikájukat elemzik, és őket akkor is komolyan kell venni, ha mindeközben Michael Schlieben, a Zeit Online politikai rovatvezetője arról ír, hogy számos felmérés azt bizonyítja, a németek továbbra is többségükben elégedettek, és pozitívan ítélik meg saját helyzetüket.
Merkelnek elég biztos a helyzete, hiszen a harmadik ciklusa végére is sikerült vonzónak maradnia a választók számára. Sőt, még az ellenzéki szavazók közül is sokan kedvelik, ugyanis az évek alatt egy olyan politikussá sikerült válnia, aki képes túllépni a pártja „régi dogmáin” és változtatni a kormánya energia- vagy társadalompolitikai irányvonalán, ha épp azt látja, hogy a társadalom többsége baloldalibban közelíti meg ezeket a kérdéseket, mint tenné amúgy a CDU bázisa.
Ugyanakkor pont ez a nyitottabb vagy akár balosabb irányultság az, ami sokak szerint az AfD erősödéséhez vezetett. Persze nem úgy, ahogy a jobboldali magyar lapok állítják. Nem az van ugyanis, hogy a migránsok miatt a németek nagy számban megutálták volna Merkelt, vagy az AfD-ben látták volna a megmentőt (persze vannak olyanok is,

főleg a keleti tartományokban,

ahol esetenként harminc százaléknál is többet kapott az AfD), hanem egyszerűen Merkel politikájának középre (vagy balra) tolódásával maradt egy űr a jobboldalon, amit a korábban a küszöböt alulról szagoló pártok siettek betölteni. Hogy ezek a pártok tovább erősödhetnek-e a következő választásra, az kérdéses, hiszen nem úgy néz ki, mintha a németeknek feltétlenül ínséges esztendőkre kellene számítaniuk, miközben a CDU-n belül már készülnek azok, a Merkelnél jobboldalibb, utánpótlás-politikusok, akik a helyére lépnek, ha úgy dönt, hogy 16 év után elég neki a kormányzásból.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.