Az új cseh külügyminiszter Magyarországgal kapcsolatos aggályairól beszélt

  • narancs.hu
  • 2018. október 23.

Külpol

Szijjártó rögtön be is panaszolta.

Interjút közölt a Respekt című cseh hetilap az új külügyminiszterrel, a szociáldemokrata Tomáš Petříčekkel, és a beszélgetés során Magyarország, pontosabban a magyar kormány politikája is terítékre került. Az MTI tudósítása szerint Petříček arról beszélt, hogy a visegrádi csoport "egy érdekkoalíció", ami attól jelentős, hogy Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia közösen lép fel az Európai Unióban, ám úgy véli, hogy a jelenlegi helyzetben a négy ország közül Csehország lehet a "nyugodt erő", illetve az az ország, amelyik nem kérdőjelezi meg a liberális demokráciát.

Ezzel kapcsolatban miniszter elmondta: tárgyalni kell Magyarországgal és Lengyelországgal arról, "mi az, ami zavar minket, és mi az, ami helytelen", de hozzátette: "a visegrádi csoportban közel vagyunk egymáshoz, nyitottak lehetünk, és partnereinkkel a kellemetlen dolgokról is beszélhetünk".

Petříček novemberben találkozik a magyar és a lengyel külügyminiszterrel is, és jelzi aggályait.

Azzal kapcsolatban, hogy számít-e kormányon belüli konfliktusra, hiszen Andrej Babiš miniszterelnök jó véleménye van Magyarországról, Petříček felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyarország elleni szankciós eljárás megindításáról az Európai Tanács dönt, ahol a kormányfők vannak jelen, ám a felhatalmazást a kormány adja, és a külügyminisztérium is részt vesz ennek az előkészítésében. "Beszélni akarok a kormányfővel Magyarországról" – ígérte.

Az interjúra Szijjártó Péter az MTI-hez eljuttatott közleményében így reagált: "értékeljük a külügyminiszteri munka megkezdésénél tapasztalt megfelelni vágyást", majd hozzátette: örömmel várják a novemberi találkozót, akkor mindent megbeszélhetnek. Szijjártó hangsúlyozta, hogy a négy visegrádi ország együttműködése továbbra is a magyar külpolitika fókuszában marad, és a cseh miniszterelnök Magyarország melletti kiállását tekintik "irányadónak".

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.