Hvg: Magyarország elleni támadásnak is minősült volna, ha merényletet követnek el a Rheinmetall-vezér ellen

  • narancs.hu
  • 2024. július 13.

Külpol

Armin Papperger német fegyvergyáros meggyilkolása akár háborúba is ránthatta volna az Atlanti Szövetséget Oroszországgal.

Bizonyára Oroszország is felsóhajthat, hogy a nyugati titkosszolgálatok megakadályozták, Armin Papperger német fegyvergyáros meggyilkolását. Az általa vezetett Rheinmetall gyárat működtet Zalaegerszegen is, nem csak Ukrajnában. Papperger fontos Orbán Viktor számára is, aki a magyar hadiipart részben a német óriásvállalattal építi – írja hvg.hu.

A lap összeállításából kiderül, már az EU területén tartózkodtak azok a merénylők – köztük egy orosz állampolgár – akik az Egyesült Államok információ szerint orosz megbízásból meg akarták ölni Armin Pappergert, a Rheinmetall első emberét. Az amerikai források azt is állítják, hogy

nem csak a német üzletember élete forgott kockán. Oroszország állítólag egyenként akarja „levadászni” az Ukrajnát fegyverrel ellátó nyugati cégek vezetőit. A tervekről pedig még nem tettek le.

Német lapértesülések szerint a merényletre készülők többször felbukkantak a cég düsseldorfi központjánál, illetve azokon a helyeken, ahol a Rheinmetall-vezér külföldi útjai során megfordult. Arról nincs hír, hogy Magyarország is az orosz titkosszolgálatok műveleti területévé vált volna, de Papperger gyakori vendég hazánkban, bejáratos a Karmelitába is. Vlagyimir Putyin köre egy olyan személyt akar holtan látni, aki Orbán Viktor terveiben fontos szerepet foglal el.

A lap szerint az egész merényletterv hajmeresztően felelőtlennek tűnik – hasonlóan az Északi Áramlat felrobbantásához, amikor a szálak Kijev felé mutattak.

A Kremlben aligha gondolták végig, milyen következményekkel járna egy ilyen kaliberű személy meggyilkolása:

miután kiszivárogtak az állítólagos merényletkísérlettel kapcsolatos hírek, több NATO-illetékes is felvetette, hogy az oroszok ezzel túlléptek a hibridháború keretein,

azaz nem csak információs és propaganda hadműveletekkel, illetve szabotázsakciókkal és kibertámadásokkal próbálnak ártani a Nyugatnak, hanem már fegyverhez is nyúlnának.

A merényletterv híre egy nappal a jubileumi washingtoni NATO-csúcs után került napvilágra. Utólag figyelemre méltó, hogy az észak-atlanti szövetség tagállamai által elfogadott nyilatkozatba az a mondat is belekerült, amely szerint az orosz hibridhadműveletek elérhetik a fegyveres támadások szintjét, ez pedig magával hozhatja, hogy egy vagy több tagállam a szövetség ötödik – kölcsönös védelemről szóló – cikkelyére hivatkozva a NATO egészének közbeavatkozását kéri. Magyarán egy ilyen merénylet akár háborúba is ránthatja a szövetséget Oroszországgal.

Az nem kérdés, hogy egy ilyen gyilkosság esetén a Kreml és a Nyugat kapcsolatai újabb mélypontra süllyedtek volna, és a lap szerint egyáltalán nem kizárt, hogy Berlin segítséget kért volna szövetségeseitől. Az ötödik cikkely ugyanis nem csak katonai eszközök bevetését jelenti: a NATO-tagállamok eldönthetik, milyen közös lépéseket tartanak szükségesnek ahhoz, hogy helyreállítsák a biztonságot. És Magyarország is közvetlenül érezhette volna magát célpontként.

Az ötödik cikkely ugyanis nem csak katonai eszközök bevetését jelenti: a NATO-tagállamok eldönthetik, milyen közös lépéseket tartanak szükségesnek ahhoz, hogy helyreállítsák a biztonságot.

És Magyarország is közvetlenül érezhette volna magát célpontként.

Míg a NATO-alapszerződés ötödik pontja sokszor szerepel a hírekben, fontos a kevésbé ismert hatos pont is, amely meghatározza, mire hivatkozva lehet aktiválni a kölcsönös védelmi segítségnyújtást. Ebben az áll, hogy a NATO-tagállamok haderejére, hadihajóira vagy repülőgépeire mért ellenséges csapás esetén léphet életbe az ötödik cikkely. Papperger ugyan nem katona, de a precedens azt mutatja, nem is ez az alapfeltétel. Amikor az USA 2001-ben – eddig példa nélküli módon – az ötös cikkelyre hivatkozott és a NATO elismerte azt, iszlamista terroristák polgári célpontokat támadtak, egyebek mellett a New York-i ikertornyokat.

Több oka lehet annak, hogy az állítólagos merénylők Armin Pappergert szemelték ki első áldozatnak

– írja a lap. Az egyik, hogy a Rheinmetall – Európa egyik legnagyobb hadipari vállalata – kulcsfontosságú szerepet játszik Ukrajna támogatásában. A cég újította fel az orosz agresszió áldozatává vált országnak küldött harckocsikat, ezer szám gyártja a tüzérségi lövedékeket és ami még fontosabb, egy titkos helyszínen júniusban megnyílt az első olyan ukrajnai üzem, ahol a német vállalat segítségével javítják a megsérült harceszközöket és gyártják az újabb járműveket. A tervek szerint a Rheinmetall további négy gyártó és javító központot nyit Ukrajnában. A cég közben folyamatosan bővíti a termelést, a tervek szerint a Rheinmetall belátható időn belül évente 700 ezer darab 155 milliméteres tüzérségi lövedékre növeli kapacitását.

Megváltozott a cégvezető megítélése is: míg korábban – hasonlóan a többi fegyvergyári vezetőhöz – gyanakvás övezte, az Ukrajna melletti határozott kiállása szimpátiát keltett a németekben. 

A merényletterv miatt ismét felmerül az a kérdés, mennyire igaz Orbán Viktor azon állítása, Oroszország nem fenyegeti Európát, s ami Ukrajnában zajlik, az két szláv nemzet testvérháborúja, amihez a magyaroknak nem sok közük van. A Rheinmetall ugyanis Magyarország fontos partnere: Zalaegerszegen tavaly nyílt meg a cég első magyarországi üzeme, és a magyar honvédség több száz millió euró értékben vásárol öngyilkos drónokat a vállalattól.  Várpalotán egy lőszergyárat épít a Rheinmetall – ez lesz Európa legkorszerűbb ilyen üzeme – Szegeden pedig jövőre nyílik meg a cég polgári és katonai eszközöket gyártó üzeme, illetve kutatóközpontja.

Papperger közben a 4iG tanácsadói testületének tagja. Nem véletlen: a Rhienmetall kisebbségi tulajdonosa a magyar kormány gazdasági stratégiájában kulcsszerepet játszó kommunikációs óriásnak – írja a hvg.hu.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.