Mario Draghi eltörölné a vétót az uniós külpolitikában

  • MTI/narancs.hu
  • 2022. május 3.

Külpol

Minősített többségi döntéshozatalra állna át az olasz miniszterelnök. 

A geopolitikai helyzet bizonytalanná vált, ezért határozottabb fellépésre, egységes döntéshozatalra kell törekedni az unió külpolitikai döntéshozatalában - mondta Mario Draghi olasz kormányfő kedden az Európai Parlamentben.

Olyan Európai Unióra van szükség, amely gyorsan tud dönteni, ezért túl kell lépni az egyhangú döntések, a vétó rendszerén. Helyette a minősített többséggel meghozott döntések meghozatalára kell áttérni - mondta a miniszterelnök.

A külpolitikai döntéseknél megkövetelt egyhangúság eltörlésének lehetősége gyakran felmerül az uniós vitákban, azonban egy ilyen változtatáshoz az alapszerződés módosítására lenne szükség, amibe megint csak minden tagállamnak bele kellene egyeznie.

Mario Draghi, az EP-vitán hangsúlyozta, Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja rámutatott, hogy Európa mennyire kiszolgáltatott Moszkvával szemben az energiaellátás szempontjából.

"Egy ilyen mértékű energiafüggőség gazdasági szempontból fenntarthatatlan, geopolitikai szempontból pedig veszélyes" - fogalmazott.

Kijelentette: Olaszország felső határt szabna az Oroszországból származó energiahordozók árára, és Európának közösen kellene tárgyalnia a gázárak csökkentése érdekében. Ez - mint mondta - hozzájárulna az orosz katonai fellépésre költhető összegek visszaszorításához.

Azonnali megoldásokra van szükség a vállalkozások és a családok védelme érdekében, csökkenteni kell a rezsit, valamint az üzemanyagárakat, adókedvezményeket kell biztosítani, hogy a legkiszolgáltatottabb családok megőrizzék vásárlóerejüket - tette hozzá Draghi.

Közölte, Olaszország támogatja az Oroszország elleni uniós szankciókat, köztük azokat a tervezett intézkedéseket is, amelyek az energiaszektorra vonatkoznának. Olaszország minden olyan döntést meg fog hozni, ami saját, valamint Európa energiaellátásának biztonságát szavatolni tudja - tette hozzá.

"Mivel Ukrajna megtámadása az európai kontinens békéjét fenyegeti, támogatnunk kell Ukrajnát, kormányát és népét úgy, ahogyan azt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kéri tőlünk" - fogalmazott Draghi, majd hozzátette: "ha megvédjük Ukrajnát, azzal magunkat is védjük".

Véleménye szerint fel kell gyorsítani a bővítést, integrálni azokat az országokat, amelyek európai jövőt szeretnének. Olaszország szeretné Ukrajnát is az Európai Unióban látni - tette hozzá Mario Draghi.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.