Mém lett Ukrajnában Orbán gyásznapi bejegyzéséből

  • narancs.hu
  • 2022. november 6.

Külpol

Mert nem írta le, hogy az oroszok verték le az 1956-os magyar forradalmat.

A nemzeti gyásznapon, pénteken Twitter-bejegyzésben emlékezett meg az 1956-os forradalom leveréséről Orbán Viktor miniszterelnök.

Ezt írta: „Today is a national day of mourning. They crushed our revolution in 1956, but our love for freedom and sovereignty lives on to this day.” Vagyis: „Ma nemzeti gyásznap van. 1956-ban leverték a forradalmunkat, azonban a szabadság és a szuverenitás iránti szeretetünk máig él.”

A HVG írása szerint a bejegyzést Ukrajnában is sokan olvashatták, mert mém lett belőle.

A gúny alapja az, hogy a magyar miniszterelnök a they személyes névmást használta, tehát azt írta, „Ők leverték a forradalmunkat 1956-ban...”, ahelyett, hogy konkrétan leírta volna, az orosz hadsereg fojtotta vérbe a magyar forradalmat.

 

A magyar miniszterelnököt Lengyelországban egy aktivista csoport találta meg szombat délután: a varsói magyar nagykövetség előtt egy Putyint ábrázoló bábu fenekéből próbálták kirángatni egy szabadtéri performansz keretében, de nem sikerült. Az akció üzenete a Telex tudósítása szerint az volt, hogy Európában a magyar kormányfő támogatja egyedül a háborúzó Oroszországot. Az Euromaidan-Varsó nevű kezdeményezés azt várná a magyaroktól, hogy keljenek fel Orbán Viktor ellen.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.