Szinte mindenben Orbánnal szemben foglal állást az EU soros elnökségét betöltő Finnország miniszterelnöke
43912274094_0e2082b5d8_b.jpg

Szinte mindenben Orbánnal szemben foglal állást az EU soros elnökségét betöltő Finnország miniszterelnöke

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. július 17.

Külpol

Demokrácia, az emberi jogok, a nemek közötti egyenlőség, a szólásszabadság, a jogállami mechanizmusok és a környezetvédelem a finn elnökség prioritásai.

Egységes megoldást kell találni a migráció kérdésére a finn miniszterelnök szerint. Az Európai Unió feladata az átfogó biztonság és a béke megőrzése, „ez a legfontosabb kérdés“, ezért hosszú távú és egységes megoldást kell találni a migrációra, jelentette ki Antti Rinne. Az unió soros elnökségét betöltő Finnország miniszterelnöke kiemelte, az emberek a biztonság szavatolását várják, amelyhez stabilitásra van szükség az uniós politikában, valamint szorosabb együttműködésre az unión kívüli országokkal és gazdasági fejlődésre a migráció kiinduló országaiban.

A finn elnökség által legfontosabbnak tartott területek, köztük a közös uniós és európai értékek megőrzése, a jogállamiság tiszteletben tartása, a versenyképesség fokozása, a társadalmi integráció és a nemek közötti egyenlőség kérdése, jó kezekben van az Európai Bizottság részéről Ursula von der Leyen elnökké választásával - húzta alá a finn kormányfő.

Antti Rinne kijelentette, az EU értékei - a demokrácia, az emberi jogok, az egyenlőség - nyomás alá kerültek. Nő a munkanélküliség, a társadalmi egyenlőtlenség, terjedőben van a populizmus és erőre kapnak a szélsőséges nézetek. Az EU egységét próbára teszi továbbá az Egyesült Királyság kilépése.

Fontosnak nevezte, hogy az EU jövője szociális, gazdasági és környezetvédelmi szempontból is fenntartható legyen. Véleménye szerint a fő prioritások között kell lennie vezető szerepének biztosítása az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

A finn elnökség 2019 végéig meg akar állapodni a közös uniós forgatókönyv fő elemeiről, hogy a 2050-re kitűzött célok, köztük a klímasemlegesség, megvalósulhassanak - szögezte le.
Beszédében arra emlékezetett, hogy az emberi jogok, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság mind olyan értékek, amelyeket a tagországok vállaltak, hogy a közösség tagjává válhassanak. Mivel ezen értékek sarokkövei az unió minden fellépésének, a jogállamiság kérdésének kiemelt szerepe van a finn elnökség programjában.

„Az EU az értékek közössége. Nem lehet szabadon válogatni a szólásszabadság és az emberi jogok betartása között. Nem így működik a nyugati demokrácia" - fogalmazott.
A jogállamiság tiszteletben tartása nemcsak a polgárok jogainak megvédését jelenti, hanem azt is, hogy Európa megfelelően működjön és hitele legyen a világban - emelte ki. Hozzátette, Finnország célja az unió jogi keretének megerősítése és jogi eszköztárának kiszélesítése. 
Fontos ugyanis, hogy hatékonyan lehessen elérni azt, hogy az EU közös értékeit a tagállamok betartsák - mondta.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy finn elnökség folytatni kívánja a tárgyalásokat arról, hogy az uniós alapokat hogyan lehet a jogállamisági szabályok betartásához kötni.

 

Figyelmébe ajánljuk