Trump örökre kitelepítené a palesztinokat a Gázai övezetből

  • narancs.hu
  • 2025. február 10.

Külpol

Trump úgy képzeli el, hogy "valahol a közelben" új helyet építenének a palesztinoknak, ami sokkal jobb lenne a Gázai övezetnél, ezért nem is akarnának oda visszamenni. 

Már a múlt héten arról beszélt Donald Trump amerikai elnök, hogy az Egyesült Államoknak át kellene vennie az irányítást a Gázai övezet felett, felügyelnie a térség újjáépítését, előtte azonban kitelepítené a palesztinokat a területről. Később azt is mondta, hogy megvenné és birtokolná a Gázai övezetet, bár azt nem árulta el, hogy kitől akarná megvenni. 

Trump most a Fox Newsnak adott interjújában beszélt a vonatkozó terveiről, például arról, hogy a Gázai övezetben élő kétmillió palesztint tényleg kitelepítené a területről, ráadásul úgy, hogy oda soha nem térhetnének vissza – írja a BBC

Trump az interjúban – amelyből egyelőre csak részleteket közöltek, a teljes felvételt hétfő este fogják levetíteni – azt mondta, a palesztinoknak nem lenne joga visszatérni az övezetbe, "mert sokkal jobb lakásuk lesz" máshol, majd hozzátette, "egy állandó helyet" építenének nekik, "gyönyörű közösségeket". 

"Lehet öt, hat, lehet kettő. De biztonságos közösségeket fogunk építeni, egy kicsit arrébb, mint ahol vannak, ahol ez a sok veszély van. Addig is az enyém lenne" – fogalmazott Trump, aki ezzel ellentmondott saját külügyminiszterének, Marc Rubiónak, aki korábban az elnök terveivel kapcsolatban arról beszélt, hogy a palesztinokat csak időlegesen, az újjáépítés idejére akarnák kitelepíteni a Gázai övezetből. 

Trump azt is mondta, hogy a Gázai övezet újjáépítése a jövő ingatlanfejlesztése, de ha a palesztinok visszatérhetnének, akkor évekbe telne, mielőtt nekiláthatnának, mert nem is lakható a terület. Azt is mondta, hogy szerinte Jordániával és Egyiptommal is össze tudna hozni egy megállapodást, mondván amúgy is dollármilliárdokat adnak nekik évente.

Korábban arról is beszélt, hogy a Gázai övezetben az Egyesült Államok általi megvétele után részeket adnának a közel-keleti országoknak fejlesztésre. Azt is mondta, szerinte a palesztinok csak azért vannak a Gázai övezetben, mert nincs alternatívájuk, hogy máshova menjenek.

Trump ötleteire az izraeli miniszterelnök, Benjámin Netanjahu meglehetősen fogékony, ő a hétvégén arról beszélt, hogy Trump egy teljesen új vízióval állt elő, ami jobb Izraelnek, amiről tárgyalnak, és ami számos lehetőséget nyitna Izrael előtt. Netanjahu egy interjúban egy lehetséges palesztin állam létrehozásával kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy Szaúd-Arábiában jó sok földterület van – ezzel egyiptomi, jordán és szaúdi tiltakozást is kiváltva. 

Egyiptom és Jordánia vezetői élesen elutasították Trump terveit is, és arra vonatkozó kéréseit is, hogy fogadjanak be gázai menekülteket. Trump viszont kedden kedden Washingtonban találkozik a jordán királlyal, és állítólag az egyiptomi elnökkel és a szaúdi koronaherceggel is hamarosan lesz majd megbeszélése. 

A Palesztin Hatóság leszögezte, hogy a palesztin népnek és a földjének jogai nem eladóak, nem valók alkudozásra vagy cserére, szerintük Netanjahu próbálja ezzel a saját bűneit elfedni. A Hamász egy politikai tisztviselője abszurdnak nevezte Trump szavait, amelyek szerinte Palesztinával és a régióval kapcsolatos mély tudatlanságról árulkodtak. A Hamász egyébként épp hétfőn függesztette fel az izraeli túszok szabadon bocsátását arra hivatkozva, hogy Izrael megsértette a tűzszüneti egyezményt

Olaf Scholz német kancellár a hétvégén botránynak nevezte Gázai övezettel kapcsolatos Trump tervét, szerinte Egyiptom és Jordánia is azon a véleményen van, hogy egy népesség kitelepítése elfogadhatatlan és a nemzetközi joggal ellentétes. 

Az ENSZ szintén arra figyelmeztetett, hogy a nemzetközi jog szigorúan tiltja civilek bármilyen erőszakos kitelepítését egy megszállt területről, ez ugyanis egyenlő az etnikai tisztogatással. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.