Venezuela el akarja adni 15 tonnás aranytartalékát az Arab Emírségeknek

  • MTI
  • narancs.hu
  • 2019. február 1.

Külpol

A súlyos gazdasági válsággal küzdő Venezuela így tartaná fenn a fizetőképességét.

A napokban15 tonnás aranytranzakciót készül végrehajtani Venezuela, eladja a központi bankjában őrzött tartaléka egy részét az Egyesült Arab Emírségeknek – közölte egy névtelenséget kérő tisztségviselő a Reuters hírügynökséggel. Szerinte a cél az, hogy a súlyos gazdasági válsággal küzdő Venezuela fenntarthassa fizetőképességét. A nemesfém ellenértékét a latin-amerikai ország euróban kérte. A caracasi vezetés tervei szerint összességében 29 tonna aranyat értékesítenének február végéig. Novemberi adatok szerint Venezuela összesen 132 tonna aranytartalékkal rendelkezik központi bankja széfjeiben és letétben az angol központi banknál.

A Bloomberg hírügynökség a hét végén jelentette, hogy Nicolás Maduro elnök mintegy 1,3 milliárd dollár értékű aranyat akart kivenni az angol központi bankból, de a bank vezetői ezt megtagadták tőle. De a venezuelai aranytartalékok kiárusítása már elkezdődött, január 26-án 3 tonna nemesfémet adtak el – jegyezte meg a nyilatkozó tisztségviselő. Hozzátette, tavaly 900 millió dollár értékben finomítatlan aranyat adtak el Törökországnak és az Egyesült Arab Emírségeknek.

A Reuters brit hírügynökség már korábban megjegyezte, hogy Nicolás Maduro kormányának az olajkitermelés csökkenése, valamint a legújabb amerikai szankciók miatt komoly nehézségei vannak a Venezuelába hatalmas összegeket befektető Kína és Oroszország által nyújtott kölcsönök visszafizetésével.

Gyanús repülők érkeztek Venezuelába

Erre tekintettel – vélte a Reuters – megfigyelők azt találgatják, hogy az orosz Nordwind Airlines egy Boeing 777 típusú utasszállítójának Moszkvából Caracasba érkezése vajon annak a jele-e, hogy a Maduro-kormány elkezdte az ország aranytartalékait kivinni külföldre. A hírügynökség hozzátette, hogy bár az orosz utasszállító szerdán elhagyta Venezuelát, közben érkezett egy Boeing 757-es orosz teherszállító repülőgép a caracasi repülőtérre.

A latin-amerikai országban hatalmi harc zajlik Maduro és a magát a múlt héten Venezuela ideiglenes elnökévé nyilvánító Juan Guaidó között.

A világ kormányai megosztottak Guaidó személyének elismerésében: míg Oroszország mellett Kína és például Törökország is Madurót támogatja, addig az Egyesült Államokkal az élen seregnyi – köztük számos latin-amerikai – ország az ellenzéki politikust ismerte el új elnöknek. Akadnak egyelőre semleges álláspontra helyezkedő államok is.

Marco Rubio republikánus szenátor csütörtökön Twitter-üzenetben figyelmeztette az emírségek washingtoni nagykövetségét, hogy szankciós listára kerülnek azok, akik venezuelai aranyat szállítanak ki a latin-amerikai országból.

"Orbán Viktor leszögezte: Magyarország a spanyol Néppárt álláspontját osztja" – közölte a miniszterelnök sajtófőnöke. Bár a Fidesz még csak véletlenül sem azt hangsúlyozta, hogy a magyar miniszterelnök Putyinnal és Erdogannal szemben Macronnal és Merkellel van egy véleményen egy fontos nemzetközi kérdésben, ettől még így van: Magyarország is hajlandó Guaidót ideiglenes elnökként elismerni.

Maduro ellenfele üzent az oroszoknak és Kínának: jobban járnának egy kormányváltással

A venezuelai kormányváltás az ország két legjelentősebb külföldi hitelezője, Oroszország és Kína számára is kedvező lenne – jelentette ki a Reuters hírügynökségnek adott interjúban Juan Guaidó, aki az ország ideiglenes államfőjének kiáltotta ki magát.

"Oroszország és Kína érdekét is az ország stabilitása és a kormányváltás szolgálná a legjobban" – hangsúlyozta Guaidó. "Maduro nem védi Venezuelát, nem védi senki befektetéseit, és nem jó üzlet Moszkva és Peking számára sem" – tette hozzá az ellenzéki politikus. Juan Guaidó kijelentette, az általa vezetett kormány jót áll az országgal szembeni követelésekért.

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.