Tartalom

MaNcs, XI. évf. 09. szám, (1999.03.04.) (1999-03-04)

Egotrip

Egotrip

Seres László: Dekóder

A kis pártok Magyarországon alapvetõen szívnak. A rendszerváltás folyamatában bevezettük az ötszázalékos választási küszöböt, hogy jól távol tartsa a weimarizálódást, a kispártosodást a T. Házból, úgyhogy Magyarországon a kis pártok parlamenten kívül rekednek, ott kell úgy berendezkedniük, hogy lassú, szívós civil tevékenységük azok számára is vonzó alternatívát kínáljon, akik eddig a nagy pártok valamelyikére szavaztak. A nemzetiszocialisták például hogy megtalálták a karlendítést a kampányban, hány budai orvos és mérnök tudatalattijából pattant elõ hirtelen, hogy ez az az üzenet, amire végre szavazhatnak.

Egotrip

Jaksity György: Tőzsde

Adakozzatok a MaNcsnak és a Tilosnak, mert nekik nem jutott a bankkonszolidációból, a nagy privatizációs lenyúlásból, a környezetvédelmi és egyéb alapokból, a tõzsdei bevezetések árfolyamnyereségébõl, az infotech-õrület virtuális extraprofitjából, a társadalmi átalakulás és befolyás érdekében létrehozott alapítványokból (vagy legalábbis nem elég), a befektetõvédelmi és a betétbiztosítási alapból, az Állami Pénz- és Tõkepiaci Felügyelet költségvetési befizetéseibõl.

Publicisztika

Publicisztika

Még nem háború

A múlt hét keddjén véget ért rambouillet-i békekonferencia végül is nem lett "új Dayton"; a szerb és az albán fél - akik mindvégig csak közvetítõk útján érintkeztek egymással -nem írtak alá semmit, csak arra tettek ígéretet a nemzetközi közvetítõknek, hogy március közepén egy késõbb kijelölendõ franciaországi helyszínen folytatják a tárgyalásokat. Mindazt, amit e kéthetes diplomáciai frusztráció-sorozat eredményének nevezhetünk, az összekötõ csoport egy szûkszavú nyilatkozata foglalja össze, amelynek hat pontjából mindössze kettõ tartalmaz valami kézzelfoghatót: az, amelyik garantálja a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság határait, és egy másik, amelyik széles körû autonómiát helyez kilátásba Kosovo számára a törvényhozás, a helyi kormányzás és a helyi igazságszolgáltatás területén. Bár Madeleine Albright amerikai külügyminiszter a konferencia után arról beszélt, hogy megtörténtek az elsõ lépések a politikai rendezés irányába, optimizmusát talán még saját maga sem osztja. Rambouillet elõtt pontosan ugyanitt tartott a válság rendezése: ott, ahol a múlt év októberében, a Milosevic-Holbrooke-alku idején. Arról, hogy ki és milyen - akár katonai - erõvel kényszeríti majd Belgrádot a kosovói autonómia elfogadására, valamint hogy milyen is lesz ez az autonómia, kik és kiket fognak az intézményeibe választani, és hogy ezek az autonóm intézmények milyen más állami, összjugoszláv intézményekbe fognak betagozódni, és hogy mi lenne ezek után Jugoszlávia sorsa, még csak elképzelése sem mutatkozik senkinek.

Publicisztika

Stumpf: A tőke

Stumpf Sztyopa fõstratéga meggondolta magát. Miután a múlt héten találkozott néhány multi képviselõjével, és valakik elmagyarázták neki néhány, a gazdaságra vonatkozó számsor értelmét is - amibõl Sztyopa rájött, hogy szar van a palacsintában -, miniszterünk békülékeny hangnemet ütött meg. Ha az általa ellenállhatatlanul szellemesen "betartásos demokráciának" nevezett izének véget vet az ellenzék, úgy a kormányerõk szóba fognak állni vele. A hangnemet gyors orvosi ellátásban részesítette Isépy, és kijelentette, hogy most már az ellenzék térfelén pattog a pettyes (sporthasonlattal élt az örökifjú demokrata). (Érdekes egyébként, ahogy ezeket a korosabb KDNP-seket üzengetésre használják a fideszes fiúk. Csépe Bélának a MEH-ben a koalíciós partnerrel való kapcsolattartás a feladata. Ha mondjuk a Napi Maóba csomagolt halat kellene átvinni valami alulteljesítõ apparatcsiknak az FM-be, bátran a hátára lehet Csépének csapni, hogy "no, Béla bátyám, gyújtsad be a rakétákat".)

Publicisztika

Szilencium

A mínuszos hír egy kis bigyó a napi sajtó betûtengerében. Legfeljebb három mondat. Kábé ennyit érdemelt volna a lapokban a Mûcsarnok idei terveirõl meghirdetett múlt csütörtöki sajtótájékoztató. Ehelyett lett belõle egy várhatóan hosszú lefolyású, csúnya ügy nyitánya. A Mûcsarnok igazgatóját a Nemzeti Örökség Minisztériumának teljes hierarchiája, miniszter, helyettes államtitkár, fõosztályvezetõ, portás, kézbesítõ és a takarítószemélyzet tiltotta el a nyilatkozástól. Jól is néznénk ki, ha egy ilyen vidéki kultúrház, mint a Mûcsarnok - amúgy az 1/1996 (MK10.) MKM jellel ellátott miniszteri utasítás által deklaráltan "önálló szellemi mûhely" -, felelõs vezetõje csak úgy beszámolna terveirõl. Még megpendítené, vannak ám gondok is, a pénz például. Fogja csak be a szakállas pofáját, elõbb elbeszélgetünk vele, mehet a Bálint után, aztán telesírhatja a sajtót. De addig szilencium. Cél a 70-es évek alsó széle, közepe.

Belpol

Belpol

"Jelzésnek kevés"

Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Rt. munkatársa, az MNB felügyelőbizottsági tagja

Miközben a kormányfõ nagy visszhangot kiváltó átkot szórt a Bokros-csomagra a Vigadóban, a gazdasági miniszter még nagyobb visszhangot váltott ki, amikor Davosban közölte: bár Chikán-csomagra nincs szükség, kormányzati korrekciók nem zárhatók ki a gazdaságban. Aztán errõl is lehátráltak, maradt a bizonytalanság és megannyi újsághír a külföldi tõkekivonásról. Mi jöhet még ezután?

Belpol

Hírek és

Kuba: letartóztatási hullám Több neves ellenzékit letartóztattak Kubában azt megelõzõen, hogy megkezdõdött az ország legnevesebb másként gondolkodóinak pere. Erre nem sokkal azután került sor, hogy a havannai kormány drákói szigort hirdetett az újságírók ellen: az új törvény értelmében nemcsak a kubai, hanem a külföldi újságírókat is megbüntethetik, ha bírálják a Castro-rendszert. Vladimiro Rocát, Martha Beatrix Roque-t, Felix Bonnét és René Gomez Manzanót 1997. július 16-án tartóztatták le, mert nyíltan bírálták az egypártrendszert, és demokratikus reformokat sürgettek. A per elõtt letartóztatottak többsége a Castro-kormánnyal szemben álló csoportok tagja, vagy független újságíró, aki az állami ellenõrzés alatt álló hírközlésen kívül dolgozik.

Belpol

A felsőoktatás átszervezése: A tudás kapujában

Különös fintora a politikának, hogy a kormány egyik legkevesebbet piszkált minisztere, Pokorni Zoltán kapta az elsõ olyan pofont, amivel a Fidesz koalíciós partnere, az FKGP a parlament plénuma elõtt deklarálta, hogy nem egészen oda Buda, s egy SZDSZ-es interpellációt követõ nemleges és tartózkodó szavazataival utóvizsgázni küldte az oktatási minisztert. A téma - mely talán épp ezáltal kapta meg azt a közfigyelmet, amely e nélkül is megilletné - az, hogy miképp bukdácsol át a 21. századba a magyar felsõoktatás.

Belpol

Szombathelyi telekopera: Az utolsó folytatás

A tavaly õsszel indult szombathelyi telekopera (Szomszédok, Magyar Narancs 1998. 36. szám) egy váratlan fordulat után nem egészen váratlan hepienddel végzõdött. A Tesco építkezni fog, az önkormányzatban pedig mindenki elégedett: az októberig kormányzó SZDSZ-es polgármester és az októbertõl kormányzó Fidesz is. Kell-e ennél több a boldogsághoz?

Belpol

Ügyészségi törvénycsomag: Még egy felest!

Meglepetésre a koalíciós döntéshozók amellett foglaltak állást, hogy a parlament a sikertelen hatpárti egyeztetés ellenére is folytassa az ügyészségi törvénycsomag általános vitáját. Bár az ügyészség kormány alá rendelése alkotmánymódosítást igényel, az Igazságügyi Minisztérium szakértõi vizsgálják, hogyan lehet az elképzeléseket feles törvényekbe foglalni.

Belpol

Az Első Hazai Faktorház Rt. felszámolása: Ganxsta Ricsi és a kartell

Aznap, amikor apám visszaküldte Járainak a harmincezer forintos kárpótlást, kiderült, hogy én viszont egy teljes bankot konszolidáltam, kétezer sorstársammal egyetemben. Nem a megfelelõ folyószámlakötvényt vettük nem a megfelelõ cégnél, úgyhogy ugrott a pénzünk, a felszámolócég viszont autókat vett a csõdbe ment társaság részére, és mintha nem lenne különösebben érdeke, hogy visszakapjuk azt, ami a miénk.

Külpol

Külpol

Nigéria demokratizálódása: Születési rendellenességek

Nehéz volna azt állítani, hogy versengõ országépítõ víziók nemes egymásnak feszülése jellemezte Nigéria demokratizálódásának egymást követõ választási küzdelmeit. Sokkal inkább a pénz számított: a választói rokonszenv ugyanúgy adásvétel tárgya volt, mint a választói névjegyzékek, amelyekre élelmes közvetítõknél licitálhattak a pártok. Mindamellett az elsõ hírek szerint a csalások és hamisítások nem voltak olyan mértékûek, hogy érdemben befolyásolhatták volna az eredményeket.

Lokál

Lokál

Drogkultúrák találkozása: A Nagy Fűcsomó

Hondurasban hét õslakos indián törzs képviselõi halálra ítélték Kolumbusz Kristófot. A szimbolikus pert mindama bûntettekért indították, amit az õket felfedezõ Kolumbusz és a nyomában sereglõk követtek el népeikkel és földrészükkel szemben. Az indián íjászok által a tengerész arcmásán végrehajtott ítélet a fehér ember gyarmatosító kultúrájának is szólt.

Lokál

Fészek Művész Klub

A Fészek a legrégebbi és máig zavartalanul mûködõ mûvészklub Budapesten. Itt soha nem voltak botrányok, sõt a helyi mûvészönkormányzat kissé elszigetelte magát a külvilágtól. Eleinte a tagság és fõleg a kártyapénz tartotta fenn, a rendszerváltás óta pedig azon kevés kiváltságos társadalmi szervezetek közé tartozik, amelyek idejében észbe kaptak, és kisebb hiányosságokkal, de legalább visszakapták a telephelyüket.

Sport

Sport

Az 1999. tavaszi futballidény: Esélytelenek nyugalma

Egy teljesen elfogulatlan MTK-törzsdrukker szerint a hat ponttal vezetõ csapat tuti bajnok, a Gyõr lehet második, bár úgyis kipukkad, a félidõben még harmadik Diósgyõr nyilvánvalóan összeomlik a második körben, a Dunaferr bent lehet az elsõ hatban, a Vácnak annyi, a Fradi talán kicsit följebb nyomul, a többiek meg nem játszanak. Egy fradista talán másképp látja a helyzetet, nem beszélve a BVSC kemény magjának tagjairól, de annyi már biztos, hogy a profi futballbajnokság elsõ fordulójában napozni remekül lehetett.

Tudomány

Tudomány

Micsoda világ, istenem (Grammy)

Február utolsó vasárnapját kemény munkával töltöttem. Ültem a fotelban, elõttem kiprintelve a Grammy-díjasok, s közben - mintegy összevetõleg - a jelöltekbõl kompilált pop- és rapválogatást hallgattam. Ennyit elöljáróban, nem mintha sajnáltatni akarnám magam.

Tudomány

Lemez: Kuba: Kit érdekel a cukor, a szivar, a rum?

A kilencvenes évek közepén a world music-mozgalom megszállta Kubát. Felderítõi számtalan kincset tettek hozzáférhetõvé, egészen újakat és feledésbe merülteket egyaránt. Az a két dupla CD, amely most Cuba, illetve Más Ritmo Latino címmel forgalomba került, éppúgy alkalmas beavatásra, mint nosztalgiázásra.