Szilencium

  • 1999. március 4.

Publicisztika

A mínuszos hír egy kis bigyó a napi sajtó betûtengerében. Legfeljebb három mondat. Kábé ennyit érdemelt volna a lapokban a Mûcsarnok idei terveirõl meghirdetett múlt csütörtöki sajtótájékoztató. Ehelyett lett belõle egy várhatóan hosszú lefolyású, csúnya ügy nyitánya. A Mûcsarnok igazgatóját a Nemzeti Örökség Minisztériumának teljes hierarchiája, miniszter, helyettes államtitkár, fõosztályvezetõ, portás, kézbesítõ és a takarítószemélyzet tiltotta el a nyilatkozástól. Jól is néznénk ki, ha egy ilyen vidéki kultúrház, mint a Mûcsarnok - amúgy az 1/1996 (MK10.) MKM jellel ellátott miniszteri utasítás által deklaráltan "önálló szellemi mûhely" -, felelõs vezetõje csak úgy beszámolna terveirõl. Még megpendítené, vannak ám gondok is, a pénz például. Fogja csak be a szakállas pofáját, elõbb elbeszélgetünk vele, mehet a Bálint után, aztán telesírhatja a sajtót. De addig szilencium. Cél a 70-es évek alsó széle, közepe.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.