Fizetni kell egyes testnevelésórákért Kőszegen

  • narancs.hu
  • 2024. november 7.

Kis-Magyarország

A helyi jégpálya bevétele csökkent, az üzemeltető kénytelen 400 forintot kérni a korcsolyázni tanuló iskolásoktól.

Alkalmanként és fejenként 400 forintot kell fizetniük a kőszegi jégpályán testnevelésóra keretében korcsolyázni tanuló diákoknak – írja a nyugat.hu.

Ez úgy derült ki, hogy a hírportál levelet kapott egy szülőtől, akinek a kisfia a Kőszegi Béri Balog Ádám Általános Iskola alsó tagozatosa. 

Múlt héten szereztünk tudomást alsós kisfiam szülői Messenger-csoportjában arról, hogy a tanrendbe ágyazott korcsolya/testnevelés órákért ezután »jelképes« 400 Ft/alkalom/gyerek hozzájárulást kell fizetnünk. Az osztályfőnök posztja szerint a kőszegi jégpálya üzemeltetője őszi szünet közepén azzal hívta fel a Béri Balog-iskolát, hogy mivel egy sor támogatástól elesett, kénytelen pénzt szedni az iskolásoktól novembertől. Az, hogy valaki esetleg nem fizetne, opcióként meg sem volt jelölve” – írta a szülő.

Ebben az összegben a jégpálya és a korcsolya használatának és az oktatásnak a díja van benne. Mivel ebben a tanévben 22 alkalommal mennek korcsolyázni a diákok, ez 8 ezer 800 forintot jelent a szülőknek. A pénzt utólag és havonta szedi be az iskola. 

A szülő emlékeztetett, hogy már a tanév eleje óta tartanak korcsolyaórákat, és hangsúlyozták, hogy ez ingyenes oktatás.  Nem érti, miért most derült ki, hogy a jégpálya üzemeltetője nem tudja ingyen fogadni a diákokat. Feltételezi, hogy az iskola, ha már külső helyszínen szervez állandó programot, valamilyen szerződést kötött erről.

„Ha a némettanár kitalálja a jövő héten, hogy csak dupla pénzért vállalja az oktatást, akkor majd ott is a szülők állják a különbözetet?Mindez milyen jogi háttérrel történik?” – írta a szülő.

A cikkből az derül ki, hogy az iskola is csapdahelyzetben van: mivel a korcsolyaoktatás évek óta része a mindennapos testnevelésnek, és az órarendben lévő órán tanítják, a szülőket nem lehet arra kötelezni, hogy fizessenek érte

Az intézmény igazgatója két lehetőséget vázolt fel a reklamáló szülőnek: vagy az osztály minden diákjának szülei befizetik ezt a díjat, és a korcsolyaórák folytatódnak, vagy nem mindenki fizet, és akkor az osztály az iskolában vesz részt testnevelésórán, és nem lesz korcsolyaoktatás.

Az indok: „a mindennapos testnevelés biztosítása kötelessége az iskolának, viszont egy osztály mellé két testnevelő tanárt (egyet a korcsolyaórára, egyet a normál testnevelésórára) sajnos nem áll módunkban biztosítani” – írta az igazgató.

Tehát ha egy szülő is úgy dönt, hogy nem fizet, az egész osztály kimarad a korcsolyázásból. 

A panaszt tevő szülő ezt pszichológiai nyomásgyakorlásnak nevezte, és úgy gondolja, a nézeteltérések elkerülése érdekében azok is fizetnek majd, akiknek ez nehézséget jelent.

A Sárvári Tankerületi Központ igazgatója, Rozmán László azt írta a lapnak, a központnak nincs annyi pénze, hogy minden tanuló helyett kifizesse a korcsolyázás költségeit, ám „ettől függetlenül az iskola a mindennapos testnevelést tudja biztosítani a gyermekek számára”.

A nyugat.hu nem kapott választ arra a kérdésre, kötött-e szerződést a jégpálya a tankerülettel, és abban mi szerepel, szabad-e pénzt szedni. 

(Címlapképünk forrása: a kőszegi jégpálya Facebook-oldala)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Így spórolhatunk a nyomtatáson otthon és az irodában

  • Fizetett tartalom

A nyomtatás sokak számára elengedhetetlen része a mindennapi munkának, legyen szó otthoni vagy irodai környezetről. Azonban a gyakori használat jelentős költségekkel járhat, főleg, ha nem figyelünk a fogyóeszközök, mint a papír és a festékpatronok árára. Szerencsére néhány egyszerű és könnyen alkalmazható tippel csökkenthetjük a nyomtatási kiadásokat, miközben a környezetünkre is odafigyelünk.

Praktikus és kényelmes megoldások otthonra – stílus és relaxáció egy helyen

  • Fizetett tartalom

Az otthonunk berendezése és kialakítása nem csupán esztétikai kérdés, hanem a mindennapi kényelem és funkcionalitás szempontjából is kiemelkedő jelentőségű. Akár egy új lakásba költözünk, akár a meglévő otthonunkat szeretnénk felújítani, a megfelelő elemek kiválasztása hosszú távon javíthatja életminőségünket. Ebben a cikkben két olyan praktikus megoldást mutatunk be, amelyek nemcsak hasznosak, de hozzájárulnak az otthon kényelmének és stílusának növeléséhez is: ezek az előtető és az elektromos masszázsfotel.