Orbán büszke magára a brüsszeli csúcs után, de álnépszavazását senki sem veszi komolyan az EU-ban

Külpol

A miniszterelnök ismét vétózott, de látványosan elfogytak az érvei Ukrajna uniós csatlakozása ellen. Arra jó volt neki az EU-csúcs, hogy felmutassa álnépszavazásának kétes eredményeit. A tanácsi vezetők határozott választ nem tudtak adni Trump vámfenyegetéseire és az orosz energiafüggőségre.

Összejárós hangulatban vannak a világ vezetői. Szerdán a NATO-országok fejesei gyűltek össze Hágában, ahol Mark Rutte a szövetség főtitkára mémet alkotott azzal, hogy „apucinak” nevezte Trumpot. A korábban „elszántak koalíciójaként” különcködő blokk alig győzte körbeudvarolni az amerikai elnököt, aki láthatóan elégedetten távozott: az európai országok megígérték, hogy növelik a katonai kiadásaikat.

Csütörtökön már Brüsszelben zajlottak az események, ahol az Európai Tanács tagjai Ukrajna, a Közel-Kelet, az európai védelem és versenyképesség, valamint a migráció kérdéseit tűzték napirendre. Az EU-s állam- és kormányfők között szőr mentén szóba került a nyugat-balkáni bővítés is, hiszen Albánia és Szerbia valójában jóval bizakodóbb lehet, mint Ukrajna és Moldova. Nem elhanyagolható téma a Trump vámfenyegetéseire adott válasz sem, de végül ebben volt egy csavar. António Costa, az Európai Tanács elnöke már az elején igyekezett hűteni a kedélyeket: most még biztos nem lesz konkrét megállapodás arról, hogyan kerülné el az EU a vámháborút az Egyesült Államokkal, arról viszont könnyebb lesz ígéretet tenni, hogy a tagországok a GDP 5 százalékáig emeljék a védelmi kiadásaikat a következő tíz évben. Pedig ez az a kérdés, amivel kapcsolatban nem szabad előre inni az orosz medve rovására.

Orbán elemében volt

A magyar miniszterelnök reggel a csúcs előtt a 444.hu kérdésére elmondta, Magyarországon repülőrajt van, csakhogy „hosszú a kifutópálya, 10 millióan vagyunk a gépen”. Nem ez az egyetlen, a Fidesz által tematizált ügy, amely kihallatszott az EU „fővárosába”: a Pride-ról is kérdezték, ekkor arra utalt, „civilizált országban” nem alkalmaz erőszakot a karhatalom egy gyűlés résztvevői ellen. Az Európai Bizottság így is aggódik, miután jogi szervezetek kérték, hogy lépjen fel az arcfelismerő rendszerek által jelentett jogsértés ellen.

A meneten a hírek szerint több mint ötven EP-képviselő is részt vehet, Ursula von der Leyen pedig felszólította a magyar hatóságokat, hogy biztosítsák a Pride békés és szabad lebonyolítását. Orbán keményen visszaszólt: „Az Európai Bizottság tartózkodjon attól, hogy beavatkozzon a tagállamok rendvédelmi ügyeibe, ahol nincs szerepe és nem illetékes.”

A Voks 2025 konzultáció eredményéről Orbán Viktor elmondta, a válaszadók 95 százaléka nemmel szavazott. A kormány korábban 2,3 millió kitöltőről beszélt, és ezt kommunikálja Brüsszelben is. Igaz, a belga fővárosban az már nem látszik tisztán, hogy ez nem referendum volt és egy közvélemény-kutatásnál is kevésbé megbízható eredményt mutat.

A magyar sajtó és a közösségimédia-felhasználók inkább Orbán dadogásán mulattak: a miniszterelnököt mintha zavarba hozták volna a záporozó kérdések. „Magyarországot nem lehet megkerülni, mert egyhangú döntés kell – mondta Orbán a nap végén, miután megakadályozott egy állásfoglalást. – Semmi olyasmi nem történhet meg, aminek hatása lesz Ukrajna csatlakozására. Az Uniónak sem lesz álláspontja, mert azt Magyarország nem támogatja. Aki nem ért velünk együtt, külön 26-an vagy ahányan vannak, azt mondanak amit akarnak.”

 
Orbán Viktor, Luis Montenegro portugál (b2) és Andrej Plenkovic horvát kormányfő (j) az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács kétnapos csúcstalálkozóján Brüsszelben
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán
 

Ukrajna csatlakozásának ilyen heves ellenzése még mindig ellenérzéseket vált ki Brüsszelben, de nem azért, amit Orbán sejtet. A magyar miniszterelnök korábban a kisebbségi jogok megsértésére hivatkozott, azonban a nyelvhasználatot Ukrajna már biztosította a magyaroknak. Egy EU-s tisztségviselő arra is rámutatott, hogy a kisebbségek jogainak tisztelete amúgy is fontos mérföldkő lenne a tagsági felvételhez. Orbán számára immár egyedül a „háború” jelenti a bűvös szót Ukrajna kapcsán. A Megafon-propagandista Bohár Dánielnek koraeste kifejtette, hogy „Ukrajnával a háborút is felvennénk az EU-ba” – noha a szomszédos ország csatlakozása a legjóindulatúbb becslések szerint is évekre lenne.

Orbán még egy Zelenszkij-tweetre is válaszolt, abban azt írta, Ukrajna csatlakozásával „közvetlen konfliktusba rángatná” az EU-t Oroszországgal. Megint azzal vádolta von der Leyent és Manfred Webert, hogy „bábkormányt” építenek, amely „ukránbarát és Brüsszel alá rendelt”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!