Tízmilliós kérdések a távozó orosházi jegyző és aljegyző jutalmairól és juttatásairól

Kis-Magyarország

Orosháza leköszönő fideszes városvezetése az elmúlt években különböző jogcímeken összesen közel 85 millió forintot fizetett ki, vagy kisebb részben fizettetne ki a volt jegyzőnek és aljegyzőnek. Közben a városnak komoly likviditási gondjai vannak. A volt jegyző szerint viszont minden jogszerűen történt. 

„Botrányos kifizetések I. – avagy mennyibe került az orosháziaknak a volt jegyző és a volt aljegyző?” – ezzel a címmel tett közzé bejegyzést a Facebookon a minap Raffai János, Orosháza új, ellenzéki polgármestere, ami jókora visszhangot váltott ki a helyiek körében. Az új városvezető portálunknak elmondta, október elsejei hivatalba lépese után azonnal megkezdődött az önkormányzat és intézményeinek átvilágítása, és az első körben tett megállapítások aggodalomra adnak okot, mert komoly likviditási gondok mutatkoznak.

„Választ akarunk találni arra a kérdésre, hogy mire ment el a pénz, miért rossz az önkormányzat és az intézményeinek a pénzügyi helyzete, méghozzá olyannyira, hogy az alkalmazottak fizetésének előteremtése is komoly nehézségekbe ütközik” – világította meg a helyzetet Raffai. Ehhez hozzáfűzte, hogy már a június 9-i önkormányzati választás után, de még bőven az október elsejei hivatalba lépése előtt tárgyalt Burai Mihály jegyzővel.

Fontos adalék, hogy a Fidesz-KDNP 2010-es törvénymódosítása után már nem a képviselő-testület, hanem a mindenkori polgármester egyszemélyi döntése, hogy ki a jegyző egy-egy településen. Ez pedig sokak szerint olyan bizalmi viszonyt teremt a két vezető között, ahol a szakmai érvek akár háttérbe is szorulhatnak. Mindez azt is jelenti, hogy az esetek döntő többségében a jegyző megbízása a polgármester mandátumához kötött, holott kinevezésük határozatlan idejű. Ez az ellentmondás a választások után zavart is szokott okozni a rendszerben.

 
Raffai János kampányol
Forrás: Facebook/Raffai János

Az orosházi leendő városvezető és a regnáló jegyző végül három alkalommal ült le tárgyalni. Az első találkozón Burai azt vázolta Raffainak, hogy két opció lehet megbízatása megszüntetésére. Az egyik a bizalom hiánya, a másik a közös megegyezés. A jegyző szerint a bizalomhiány nem állhat fenn, mert nem dolgoztak együtt. Egészen más véleményen volt a helyhatósági választáson nyertes akkor még csak leendő polgármester, aki elmondta, ellenzéki képviselőként három évet a testületben együtt dolgozott a 2021 óta Orosházán jegyzőként ténykedő Buraival, aki korábban még az országosan elhíresült helyi „szájzárrendeletet” megalkotta, amelyről korábban írtunk is. Ezzel a jogszabállyal a jegyző rendre és fegyelmezettségre akarta szorítani a fideszes városvezetés az ellenzéket, amely viszont számon kérte a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának erőteljes korlátozását.

A hivatalba lépését megelőző megbeszéléseken a jegyző Raffai Jánnos elmondása szerint kifejtette neki, hogy mekkora összegért „lenne kevésbé szívügye az Orosháza városért végzett szolgálat”. Kiderült, több tízmillió forintról volt szó, amit a tárgyalópartnere messzemenően sokkalt. Az egyik következő tárgyaláson ennek felére tett ajánlatot Burai, de Raffai még ezt is eltúlzottnak vélte. 

Aztán minden egyeztetés és értesítés nélkül még hivatalba lépése előtt az új városvezető megtudta, hogy a leköszönő polgármester, Dávid Zoltán (Fidesz-KDNP) időközben megállapodott a jegyzővel, s ennek értelmében hat havi fizetésének megfelelő jutalomban, 9 millió 600 ezer forintban részesült a távozó jegyző, holott a jogszabályok szerint elegendő lett volna felmondással 2 havi bért kifizetni a felmentési időre. A kifizetett összeg különösen annak fényében volt megdöbbentő, hogy ebben az évben ezt megelőzően már 6 millió 150 ezer forint jutalmat kifizettek neki. Így 2024-ben összesen 15 millió 800 ezer forint jutalomban részesült Burai, továbbá 2 millió 430 ezer forint megbízási díjat is kifizettek neki. Ahogy az is érdekes, hogy a fideszes polgármester által 2021. augusztus 16-án kinevezett jegyző már 2021 decemberében – azaz alig három és fél hónap után – 2,5 milliós jutalmat kapott, noha ekkor még a próbaidejét töltötte, ami csak 2022 februárjában telt le. 

Az sem mellékes, hogy 89 napos szabadságmegváltás címén további 6 millió 200 ezer forint összeget kellene utalni az orosházi adófizetők pénzéből az elkövetkező napokban Burainak. Igaz, ez a kifizetés egyelőre még nem történt meg. „Mindenki döntse el, mennyire életszerű, hogy valaki három év alatt egyszer sem vagy csak néhány napra jut el szabadságra” – írta a Facebookon Raffai János. Ehhez portálunknak hozzáfűzte, megítélése szerint az sincs rendjén, hogy a polgármester nem szólította fel, hogy ne hagyjon bent ennyi szabadságot. (Az idevágó jogszabályok szerint a jegyző munkáltatója a polgármester, és a szabadság kétharmadával ő rendelkezik.)

A Narancs.hu-nak nyilatkozva Raffai János arra is emlékeztetett, hogy mind a volt jegyző, Burai Mihály, mind az aljegyző, Nikolics Nikoletta megbízási díjra is milliókat kapott. Ugyanakkor tény, hogy a jegyzőnek és aljegyzőnek nem lehet más munkaviszonya, így kérdés, mit fizettek ki erre a címre. Megoldás lehet, hogy célfeladatokat szabott meg nekik a testület, de ilyen nem volt, ezt Fetser János szeptember 30-án leköszönt ellenzéki képviselő is megerősítette lapunknak. Célfeladat lehet a választások helyi lebonyolítása, de erre a megye főjegyzővel kötnek megállapodást, és ennek pénzügyi forrása nem az orosházi költségvetés. Az pedig Raffainak nem világos, hogy az aljegyző milyen helyettesítésre kapott pénzt.

 
Dávid Zoltán és Burai Mihály 
Forrás: Facebook/Fetser János

Az orosházi aljegyző, Nikolics Nikoletta hathavi fizetésének megfelelő, 7 millió 200 ezer forint jutalomban egyezett meg jogviszonya megszüntetésekor Dávid Zoltánnal, Orosháza volt polgármesterével. Ezt anélkül tette meg, hogy előzetesen egyeztetett volna Raffai János hivatalba lépő polgármesterrel arról, hogy munkájára igényt tart-e vagy sem, s a jegyzőhöz hasonlóan nem várta meg az átadás-átvétel napját. Az idei évben előzetesen már ő is kapott 2 millió 300 ezer forint jutalmat, 2 millió 100 ezer forint megbízási díjat és 3 millió 200 ezer forint helyettesítési díjat. Az aljegyző helyzetét tovább bonyolítja, hogy hosszú évek óta élettársa Bojtor István fideszes alpolgármesternek, aki főállásban végezte munkáját, az idén nyáron össze is házasodtak. Ez viszont kérdéseket vet fel, ugyanis a főállású alpolgármester a polgármester akadályoztatása esetén átveszi a városvezetői jogosítványokat, így adott esetben, szabályt szegve, az aljegyzői tisztségben dolgozó felesége munkáltatója lenne.

„Nem értjük, hogy az elmúlt időszakban mire és miért kapott többször jutalmat a jegyző és az aljegyző, mert a város és az önkormányzat hosszú évek óta lejtmenetben van. Több már elnyert projekt esetében többszáz millió forintot vissza kellett fizetni, mert képtelenek voltak jól előkészíteni és menedzselni a beruházásokat. Félig készen, torzón áll a tervezett konferenciaközpont, az élményfürdő teteje évek óta beszakadt, és nem tudtak vele semmit kezdeni” – sorolta a gondokat Raffai. Egy vezető közigazgatási szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy az Államháztartási törvény (Áht.) szerint a jutalom kifizetése értékeléshez és igazoláshoz kötött. Ha ilyen nincs, akkor kötelessége az ezt észlelőnek megtenni a hatóságoknál a feljelentést.

Az új orosházi városvezetés összegzése szerint Burai Mihály jegyző 2021 és 2024 között összesen 39 millió 247 ezer forintot, míg Nikolics Nikoletta aljegyző pedig 2020 és 2024 között 44 millió 900 ezer forintot kapott különféle jogcímeken a kimagasló fizetéseiken felül. „A kifizetések szabályosságát meg fogjuk vizsgálni, és az eredmények tükrében megtesszük a szükséges lépéseket!

Mennyire életszerű, hogy a jegyző 2022-ben nyolc, tavaly négy és az idén szeptember elsejéig ugyancsak négy, azaz összesen tizenhat (!) esetben kapott jutalmat?”

– kérdezte Raffai János polgármester, aki jelezte, ugyanennyiszer kapott az aljegyző is. Hozzátette, nem kizárt, hogy lesznek még botrányra okot adó ügyek Orosházán, akár hasonló kifizetésekkel kapcsolatban is. „A választás előtt teljes átláthatóságot, valamint felelősséget és felelősségre vonást ígértünk, ami eddig nem létezett Orosházán. Ennek szellemében cselekszünk” – hangsúlyozta portálunknak a polgármester.

Egészen másként látja a helyzetet Burai Mihály távozó orosházi jegyző. Szerinte az ügyben egyre többen „csupán számokkal dobálóznak”, miközben nincsenek tisztában azokkal az idevágó jogszabályokkal, amelyek a jutalmazásról, a helyettesítésről és a megbízási díjról szólnak. Vélekedése szerint ezt a bonyolult rendszer Raffai János polgármester sem látja át, s így írta meg posztját. „Ez így csak hangulatkeltésre alkalmas” – mondta a Narancs.hu-nak. A volt jegyző érdeklődésünkre kifejtette, a polgármesterváltás ellenére azt tervezte, folytatja munkáját, ám ennek egy augusztus 19-én történt eset nem adott esélyt erre. Visszaemlékezése szerint – szemben az új polgármester által elmondottakkal – ekkor Tatár Zoltán volt hódmezővásárhelyi jegyzővel megjelent nála Raffai és azt kérdezte tőle: „mennyiért veheti meg jegyzői címet?” 

Burai beszélt arról is, hogy neki évi 47 nap szabadság jár, így az elmúlt három évben összesen 141 napot jelent, ami három kiskorú gyermek mellett indokolt is. Egyben jelezte, szó nincs arról, hogy ne vette volna ki szabadsága egy meghatározó részét, ám tény, hogy 89 nap bent maradt, s erre szabadságmegváltással majd pénz jár. A helyettesítési pénzről szólva elmondta, az az aljegyzőt érintette, de nem a jegyző munkáját segítette, hanem egy, a helyi városgazdálkodási cégnél megüresedett jogászi állás ellátását jelentette. Majd Burai hosszas elemzésbe kezdett a jegyzői posztról, amely „pártatlan intézményi szerep”. Végül kérdésünkre válaszolva jelezte, hogy az ő és az aljegyző jutalmaival, helyettesítési és megbízási díjaival, valamint pénzben megváltandó, egyben bent maradt szabadságukkal jogilag minden rendben van, ám ha emiatt jogi eljárás indul ellene, akkor erre felkészül és szakmai érvekkel fog válaszolni.

A Narancs.hu úgy tudja, hogy Burai Mihály hamarosan a kastélyáról híres Szabadkígyós jegyzője lesz. 

Jutalom, négy év után a polgármesternek

Még augusztus végén írtunk arról, hogy Dávid Zoltán leköszönő fideszes orosházi polgármesternek négy év után jutott eszébe, hogy korábbi munkája alapján jubileumi jutalom járna neki. Rendhagyó módon saját maga jegyezte a jutalmazásáról szóló előterjesztést. Az ellenzék szerint mindez elévült, így törvénytelen. Néhány szakértő dodonai véleményére támaszkodva a fideszes többség persze megszavazta az előterjesztést. Ott és akkor 2,7 millió forintról volt szó. A történtekkel kapcsolatban orosházi ellenzéki képviselők úgy fogalmaztak, hogy a bukott polgármester távozása előtt „lehajolt az aprópénzért is”.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk