A sztárfizikus az Érkezéssel kötekedett, de beletört a bicskája

  • Szabó Ádám
  • 2020. március 1.

Mikrofilm

Neil deGrasse Tyson a Gravitációba és az Ad Astrába is beleszállt már.

Neil deGrasse Tyson a világ talán legismertebb fizikusa – ő a Hayden Planetárium igazgatója, illetve az Amerikai Természettudományi Múzeum asztrofizikai részlegének kutatási munkatársa. Legtöbben inkább csillagászati ismeretterjesztő könyveiről vagy műsorairól ismerik. Esetleg az internetet letaroló mémjeiről.

Ő a "híres tudós", akit először hívnak showműsorokba vagy kérdeznek meg tudományos ügyekben – van, ahol egyenesen napjaink Carl Saganjaként (valóban ő viszi tovább Sagan Kozmosz című dokusorozatát), Isaac Asimov-jaként vagy Stephen Hawking-jaként írnak róla.

Nem is ok nélkül: amellett, hogy ő az egyik legnagyobb koponya az asztrofizika területén, hihetetlenül szórakoztató is. A 13 millió követővel bíró Twitterén rendszeresen száll bele a laposföldhívőkbe és egyéb összeesküvés-elméletek híveibe, és nagy kedvvel fejtegeti a legnépszerűbb filmek tudományos aspektusait is. A Csillagok között-et ebből a szempontból elég jónak találta, a Gravitáció azonban nem igazán nyűgözte le őt.

Következő áldozata Denis Villeneuve Érkezés című mozija volt – rejtély, miért pont most, négy évvel a bemutató után került nála sorra a film, mindenesetre Tyson ebben is talált hibát. A sci-fi földönkívüliek érkezéséről szól, akik megpróbálnak kommunikálni az emberekkel – ebben kulcsszerepet játszik Amy Adams nyelvészprofesszor karaktere, akinek sikerül megfejtenie és megtanulnia az idegenek nyelvét, így meg tudja akadályozni, hogy a kapcsolatfelvétel katasztrófával végződjön.

"Senkinek nem jutott eszébe az Érkezésben, hogy a körök, amivel az idegenek kommunikáltak, visszafele lettek megrajzolva? Az űrlények ugyanis egy átlátszó fal másik oldalán állva rajzolták őket" – írta a tudós Twitteren.

A kifogásolt jelek

A kifogásolt jelek

Fotó: Paramount Pictures

Egy Lindsay Ellis nevű youtuber azonban rámutatott, hogy Tyson ezúttal tévedett. A film egy pontján ugyanis elhangzik, hogy az űrlények kommunikációja időtől független, így nincs sem eleje sem vége – a komunikációs eszközül szolgáló köröket tehát nem lehet oda- vagy visszafelé rajzolni.

Maga a film fordulata is ezen alapul: mivel Amy Adams karaktere megtanul ezen a nyelven, az ő gondolkodása is függetlenedik az időtől, így saját életét is elkezdi nemlineáris módon látni. Nagyjából ez a Shapiro-Whorf-hipotézis alapja: a nyelv nemcsak a beszédünket, de a gondolkodásunkat is átalakítja. Az Érkezés egyébként nyelvészeti szempontból is megállja a helyét- a filmeseket Jessica Coon, a montreal-i McGill Egyetem Lingvisztikai Tanszékének professzora segítette.

Neil deGrasse Tyson

Neil deGrasse Tyson

Fotó: Wikipédia/Neil deGrasse Tyson

Neil deGrasse Tyson nem reagált kritikájának kritikájára, máris kipécézett viszont egy újabb filmet: a Brad Pitt főszereplésével készült tavalyi Ad Astrát. Ebben a főszereplő azért vág neki a Naprendszernek, hogy megtudja az igazságot apja, egy legendás asztronauta eltűnéséről. A tudós szerint a film remekül ábrázolja a holdbéli tájat, bár az árnyékoknak nagyobbnak kellene lenniük, és a Föld sem egészen úgy néz ki onnan, mint a filmben: telihold idején bolygónk a Holdról nem látszódhat teljes megvilágításban és pompájában.

Tyson-nak nem tetszett az Ad Astra talán legjobb jelenete , az asztronauták és Hold-kalózok összecsapása sem: "Hold-kalózok? Mi a fenét gondoltak? Eltemetett kincs a Holdon? Ha a kalózoknak lenne fogalmuk róla, mennyire drága mulatság az űrben kalózkodni, inkább itthon maradnának a Földön és befektetési bankárnak állnak" – magyarázta az asztofizikus a Twitteren.

 

Kérem, ha érdeli a lehetőség jelezzen vissza, hogy megbeszélhessük a részleteket.

 

Üdvözlettel,

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.