rés a présen

„Elsősorban Petyára gondolok” - Benkó Bence rendező

  • rés a présen
  • 2016. február 5.

Snoblesse

Röpülj, lelkem! Február 8-án a Szkénében.

rés a présen: Mikortól számít társulatnak a k2?

Benkó Bence: Hivatalosan a 2014/15-ös évadtól. Úgy hivatalos, hogy egyáltalán nem az. Az egyetemen még viszonylag könnyű volt előadásokat létrehozni, ám ahogy kezdtünk kikerülni, nyilvánvalóvá vált, hogy ez sokáig nem fog menni. Mindenki szétszéledt különböző színházakhoz játszani, így a mi előadásaink egyet vagy kettőt mentek, ha elkészültek. Tarthatatlan volt, ezért összehívtuk azokat, akikkel bele akartunk vágni a független létbe, és egy szóbeli szerződést kötöttünk velük. Azt hiszem, onnantól társulat.

false

rap: Ilyen színházat akartatok?

BB: Nem hiszem, hogy ennek lett volna ilyen romantikus előszele. Egyszerűen szerettük csinálni már akkor is: elsősorban Petyára (Fábián Péter) gondolok, amikor azt mondom, hogy olyan színházat akartunk, amiben az előadások műsoron maradnak. S azért dolgozik az ember, mert szeretne ott dolgozni és mondani valamit saját magáról. A legnagyobb ajándék az elmúlt lassan hat évben, hogy olyan emberek vesznek körül, akik ugyanezt szeretnék.

rap: Fábián Péterrel ketten rendezitek a darabokat. Miből áll a társrendezés?

BB: Azt szoktuk mondani, hogy mi inkább műhelyt vezetünk. Ketten hozunk egy ötletet arról, ami foglalkoztat minket, és azt gondoljuk róla, hogy a többieket is foglalkoztatja, aztán ezt vagy megírjuk, vagy keresünk hozzá darabot és a csapattal közösen szétszedjük, alakítgatjuk próbákon, míg úgy nem érezzük, hogy a lehető legtöbbet megtettük azért, hogy mindenkinek jó legyen és igaz. Bárki beleszólhat, de a végső szót mi mondjuk ki. A meccseinket már előre lejátsszuk, olyan helyeken, ahol nem lát senki, és a próbaterembe már békében lépünk be. Mindig teljesen egyetértünk. De lehet, hogy Petya ezzel nem értene egyet.

rap: Hogy sikerült a legfrissebb bemutató?

BB: A Röpülj, lelkem! című darab nagy vállalás volt mindenkinek. Ennyi szereplővel, zenészekkel három felvonást még nem hoztunk össze. De egyet sem. Főleg operettet. Érnie kell, jó volna sokat játszani – ez nem egy olyan műfaj, amit könnyű előrángatni magunkból. Szeretjük, fontosnak tartjuk, amiről szól – az pedig mindenkinek saját ügye, hogy ebben a formában ezt elviseli-e vagy sem. Február nyolcadikán tesztelheti a közönség a saját tűrőképességét a Szkénében, márciusban pedig, elsején és harminc­egyedikén, este hat órától – lévén az előadás négyórás, két szünettel.

rap: Mely darabok vannak repertoáron még?

BB: Fut még a jó öreg Züfec, ugyanúgy a Szkénében, valamint a Bakfitty a Stúdió K-ban. Nem panaszkodunk, sokan kíváncsiak rájuk. Ezenfelül úgy néz ki, hogy visszatérhet a Mielőtt az éj leszáll! és talán az Apátlanok is. De addig még sok szuperhősös film megjelenik a mozikban. Örülünk, ha látják az előadásaink különbözőségeit, így jöjjön mindenki reájuk is! Szegény Züfec március huszadikán háromtól van. Most Kárpáti Péterrel dolgozunk a Trafóban az Ustawka című előadáson. Hogy ez mit jelent? Nem mondom meg. Utána Ascher Tamás érkezik a csapathoz, hogy csináljunk egy Trónok harcán és A gyűrűk urán alapuló előadást. Ez az évad legnagyobb WTF-je, hogy trendi legyek. Év végén pedig az Átriumban csinálunk egy saját darabot. Voltaképpen ez az évadunk csak kortárs magyar ősbemutatókból áll.

rap: Van saját projekted is?

BB: Kettő van. Az egyik egy izlandi utazás szervezése, a másik a részvételem a Macskák Esernyővel nevű zenekarban. Ez a szívem csücske. Ha nem lenne, biztosan bajok lennének idebent. Szerencsére sokat zenélünk, havonta egyet-kettőt, lakásokban vagy a Hátsó Kapuban. Örülnék, ha a kedves olvasók ránéznének a fészbukon, hogy mit művelünk. Csupa színházi emberrel, a k2-ből például Viktor Bazsi van még benne. A k2 mellett egyébként a zeneírás veszi el a legtöbb időmet.

rap: Hova mennétek csapatépítő tréningre?

BB: Én biztosan Izlandra vinnék mindenkit, de akkor a k2 feloszlana, mert rajtam kívül mindenki a nyarat szereti, a napsütést és a tengert. Úgyhogy Horvátországba mennénk. Vagy én elutaztatnám őket oda, és elmennék egyedül Izlandra. Úgyis annyit vagyunk együtt, hogy annak már a fele sem tréfa.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.