Závada Pál és a Konzervnyitó Akciócsoport

  • 2016. szeptember 12.

Snoblesse

Ezúttal az írót veszik körül a dzsesszzenészek.


„Megint elkezdtem a zenészlétet irigyelni. Jó lett volna fújni a szaxofont köztetek!” – írta Spiró György a vendégkönyvbe, melynek tanúsága szerint Ascher Tamás is jól érezte magát, amikor dzsesszzenészekkel tartózkodott egy színpadon, hiszen ezt írta: „Nagyszerű zenéket hallgattam, szokás szerint többet beszéltem, mint illett volna. Jó este volt, mindent összevéve.” A kérdéses dzsesszzenészeket gyűjtőnéven Konzervnyitó Akciócsoportnak hívják: a számos jelentést hordozó konyhai segédeszközről elnevezett csoportot Szandai Mátyás és Dés András hívta életre azzal a céllal, hogy alapvetően nem zenei témákat zenei eszközökkel járjanak körül. S ha már körüljárják, segítséget kapnak a választott téma szakavatott ismerőjétől is, aki minden alkalommal a közelben tartózkodik. A műsor erősen interaktív, kérdések bármely irányból (zenészek, közönség) és bármely irányba (zenészek, meghívott vendég) feltehetők.

A Konzervnyitó Akciócsoport vendége ezúttal Závada Pál.

A négy részből álló sorozat címe: magyar. Napjaink aktuális, sokak által feszegetett kérdése, hogy hol kezdődik és hol végződik a magyarság fogalma. Mit jelent magyarnak lenni, lehet-e valaki jó vagy rossz magyar, ki honnan indulna el és hova érkezne, ha definiálnia kellene a magyar szót?

Figyelmébe ajánljuk

Mi az üzenete a Hadházy Ákos és Perintfalvi Rita elleni támadásoknak?

Bő húsz éve elvetett mag szökkent szárba azzal, hogy egy önjelölt magyar cowboy egyszer csak úgy döntsön: erővel kell megvédenie gazdáját a betolakodótól – ha jóindulatúan szemléljük a Hadházy Ákossal történteket. Ennél valószínűleg egyszerűbb a Perintfalvi Ritával szembeni elképesztően alpári hadjárat: nem könnyű érveket hozni amellett, hogy ez valaminő egyéni ötlet szüleménye.

Mi nem akartuk!

A szerző első regénye a II. világháború front­élményeinek és háborús, illetve ostromnaplóinak inverzét mutatja meg: a hátországról, egészen konkrétan egy Németváros nevű, a Körös folyó közelében fekvő kisváros háború alatti életéről beszél.

Mit csinálsz? Vendéglátózom

Kívülről sok szakma tűnik romantikusnak. Vagy legalábbis jó megoldásnak. Egy érzékeny fotográfus meg tudja mutatni egy-egy szakma árnyékos oldalát, és ezen belül azt is, milyen azt nőként megélni. Agostini, az érzékeny, pontos és mély empátiával alkotó fiatal fotóművész az édesanyjáról készített sorozatot, aki a családi éttermükben dolgozik évtizedek óta.