kulthírek

  • .
  • 2007. október 18.

Trafik

kulthírek

KODÁLY ORSZÁGA A zeneszerző születésének 125. évfordulóját ünneplő események sorában a következő hónap folyamán hazai nagyvárosok és Galánta bevásárlóközpontjaiban és forgalmasabb közterein igyekeznek majd helyi kórusok a lehető legközelebb vinni Kodály zenéjét a néphez: ingyenes koncertjeik szüneteiben hangfelvételről is Kodály szól majd, s kivetítőn is vele találkozhat a közönség. Minden egyéb részlet a kodaly125.hu weboldalon.

MAGYAR FILMEK CHICAGÓBAN Szász János Ópium - Egy elmebeteg nő naplója című alkotásával nyílt meg a 43. Chicagói Nemzetközi Filmfesztivál. Az október 17-én lezárult fesztivál eredményeiről a jövő héten számolhatunk be - a fődíjért indult Szász-film mellett a World Cinema szekcióban Bollók Csaba Iszka utazása, Esztergályos Károly Férfiakt és Tarr Béla A londoni férfi című munkáját vetítették.

ROMÁN FILMHÉT Alighogy véget ért az orosz filmek Russia Rulez címmel megrendezett budapesti fesztiválja, jönnek a románok: az Uránia moziban az utóbbi évek nemzetközi sikereit - többek között Cristian Mungiu, Cristian Nemescu, Corneliu Porumboiu, illetve a ma már klaszszikusnak számító Liviu Ciulei és Lucian Pintilie alkotásait - vetítik október 21-ig.

RADIOHEAD TETSZÕLEGES ÁRON In Rainbows című új albumát egy minimális díj megfizetésén felül a vásárló saját belátása szerinti áron tette letölthetővé a Radiohead. Miután a zenekarnak lejárt az EMI-szerződése, teljesen szabadon rendelkezhet új kiadványaival. Nemrég Prince ingyen, egy brit lap mellékleteként tette közzé új albumát. A lemezipari árképzést és a termékek fizikai, illetve digitális formában történő terjesztését érintő vita során bizonyára hallunk még ilyesmiről.

FRANKFURTI KÖNYVVÁSÁR Az 59. Frankfurti Nemzetközi Könyvvásár utolsó napján vehette át a német könyvkereskedelem Békedíját Saul Friedländer. Az izraeli történész a szokványos köszönőbeszéd helyett egy részletet olvasott fel abból a levélből, melyet szülei a koncentrációs tábor felé haladó vonatból dobtak ki: annak az asszonynak címezték, aki gyermekük életét megmentette azáltal, hogy hamis néven elhelyezte őt egy katolikus internátusban. Friedländertől magyarul A náci antiszemitizmus: egy tömegpszichózis története, illetve a XII. Pius és a Harmadik Birodalom olvasható, főművének a náci Németország és a zsidóság viszonyának kétkötetes elemzését tartják (Das Dritte Reich und die Juden). Most azt nyilatkozta, nem akar többet írni a holokausztról, jelenleg a Kafkáról szóló művén dolgozik.

A világ legnagyobb könyves rendezvényén öt nap alatt 280 ezer látogatót regisztráltak, mintegy háromezerrel kevesebbet, mint tavaly. A centrumban a katalán kultúra volt, a jövő évi díszvendég Törökország. (Illusztrációnkon Harisnyás Pippinek öltözött gyerekek ünneplik Frankfurtban kedvenc mesehősük szülőanyját, a 2002-ben elhunyt Astrid Lindgrent: a svéd írónő novemberben lenne 100 éves.)

KAFKA-ÖSSZES, CSEHÜL Nehéz elképzelni, hiszen egész életében Prágában lakott, de 83 évnek kellett eltelnie Franz Kafka 1924-ben bekövetkezett halála után, mire végre összes művei megjelenhettek csehül. Az 1990-ben alapított prágai Franz Kafka Társaság a rendszerváltás után - amikor politikai szempontok már nem akadályozhatták Kafka megjelenését -, pontosan 1997-ben indította el az összesen 360 ezer euróba került fordítási projektet. 1909-12 közötti naplóival kezdték, s most a levelezésével értek a végére. A Kafka-összes tizenhárom kötetet tölt meg. A németül született írások zöme először olvasható csehül, de a korábban már átültetetteket is újra lefordították.

NAGY KÖNYVEK OROSZUL A Nagy Könyv tévés népszavazásának legsikeresebb művei közül három - Gárdonyi Géza Egri csillagok, Jókai Mór Az arany ember és Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regénye - jelent meg nemrég oroszul. Ezeket és a róluk készített filmetűdöket mutatták be Moszkvában, a BibliObraz (KönyvKép) Könyvfesztiválon.

ÕSZI FESZTIVÁL A hét végéig, október 21-ig tartanak a Budapesti Õszi Fesztivál eseményei. El lehet még csípni többek közt Térey János új drámáját (Asztalizene: Radnóti Színház) és egy japán Három nővért (Trafó), az Ágens "kúrós versei" alapján rendezett előadást (Édes szívem, ribanc vagy: Bárka), a magyar színház 1950-es államosításának dokumentumait (Az emberek veszedelmes közelségében: Kamra) és néhány koncertet (Jarmo Saari Solu: A38, Csalog Gábor: Trafó). A héten nyíló kiállítások közül Iski Kocsis Tiboré (Faktum: Deák Erika Galéria) november 3-ig, Nemes

Csabáé (illusztrációnk a tavalyi fővárosi eseményeket felidéző Remake: Kiscelli Múzeum) január 13-ig megtekinthető.

KASSÁK 120 Ezzel a címmel emlékezik meg Kassák Lajos születésének 120. évfordulójáról a Typoszalon és a Magyar Betű Társaság. Az óbudai Kassák Múzeumban október 19-től december 2-ig nyitva tartó tárlaton kiadványtervekkel részt vesznek a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tipográfushallgatói is, a kiállítás kurátora Szőnyei György.

"ÚJ" UTAMARO Az elsősorban fametszeteiről ismert Utamaro Kitagava (1753-1806) egyik festményét találták meg japán tévések a művészről szóló dokumentumfilm forgatása közben, azon a vidéken, ahol élt. Az Onna Daruma Zu (Női Dharma képmása) című, restaurálásra szoruló festmény egy idős asszony tulajdonában van, akinek elmondása szerint a férje 20-30 éve 2-3 ezer jenért (17-26 dollárért) vásárolta azt egy helyi ócskástól. Utamarónak alig harminc festménye ismert. A szakértők tudtak ennek a képnek a létezéséről, de a hollétéről nem.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.