Kulturális hírek

  • 2005. február 17.

Trafik

ELHUNYT ARTHUR MILLER Az amerikai drámaíró mûveit - Az ügynök halála, A salemi boszorkányok, Pillantás a hídról, Közjáték Vichyben, Alku, A bûnbeesés után - a magyar színpadokon is rendszeresen játszották. A Kallódó emberek címû kisregényébõl készült film egyik fõszerepét akkori felesége, Marilyn Monroe alakította.

Más mûvei is megjelentek magyarul: Egy brooklyni fiú (esszék), Csúnyácska lány (elbeszélések), Gyújtópont (regény), Kanyargó idõben (önéletrajz). Monarchiabeli zsidó bevándorló családban született New Yorkban. A középosztálybeli jómódjuknak véget vetõ gazdasági válság élménye megjelent Az ügynök halálában, melyet 1949-ben Pulitzer-díjjal jutalmaztak. Utolsó darabját, a Finishing The Picture-t októberben mutatták be Chicagóban. 89 éves volt.

MEGHALT JIMMY SMITH A 79 éves korában elhunyt amerikai dzsesszmuzsikust a Hammond B-3 orgona mestereként tisztelték az 50-es évek óta, amikor blues-, R&B-, bebop- és gospelelemekbõl építkezõ, soul-jazz címkével megjelölt zenéjével meghódította a világot. Szólósikerei a Blue Note-nál megjelent lemezeivel kezdõdtek 1956-ban (New Sounds on the Organ; The Sermon!; Midnight Special; Home Cookin' stb.), 1963-72 között egy másik minõségi kiadó, a Verve adta ki lemezeit.

FONTMILLIÓK MOSSÉRT 3,9 millió fontért cserélt gazdát Lucian Freud Naked Portrait 2002 címû festménye: a várandós Kate Moss csaknem életnagyságú aktját egy inkognitóban licitáló gyûjtõ vásárolta meg amerikai tulajdonosától. A brit szupermodell képe azt követõen készült el, hogy egy magazinban kijelentette: örülne, ha Freud lefestené. A Christie's londoni aukcióján ennél is magasabb árat ért el az 1962-63 körüli Red Haired Man on a Chair: 4,15 milliós árával árverési rekordot hozott a festõnek.

FILMSZEMLE: A NYERTESEK Az elsõfilmes Vranik Roland Fekete kefe címû alkotása nyerte a 36. Magyar Filmszemle fõdíját - alkotótársa, Pohárnok Gergely, a Narancs volt fotósa kapta a legjobb operatõr díját, a legjobb elsõfilmesnek járó elismerést pedig Mispál Attila A fény ösvényeiért. A többi fõdíjas: dokumentumfilm: Kocsis Tibor: Új Eldorádó, kísérleti film: Kardos Sándor: Résfilm, kisjátékfilm: Gayer Zoltán és Molnár Péter: A karusszel rítus. A legjobb rendezés: Gárdos Péter: A porcelánbaba, rendezõi látvány: Gauder Áron: Nyócker. A legjobb fõszereplõk: Gryllus Dorka (Pejó Róbert: Dallas Pashamende) és Cserhalmi György (A fény ösvényei + Mészáros Márta: A temetetlen halott), epizodisták: Tóth Ildikó (Pacskovszky József: Ég veled!) és Csányi Sándor (A porcelánbaba + A fény ösvényei + Bergendy Péter: Állítsátok meg Terézanyut!). A legjobb forgatókönyv: Pacskovszky József, Sándor Pál, Gózon Francisco: Ég veled! A kísérleti/kisjátékfilm kategóriában Kenyeres Bálint és Erdély Mátyás díjat kapott a Before Dawnért, a dokuk rendezõi között Varga Ágota (Leszármazottak), Zsigmond Dezsõ (Csigavár), Balog Gábor és Hajdú Farkas Zoltán (Az árulásról), Páskándiné Sebõk Anna (Erdély 1956), Fekete Ibolya (Utazások egy szerzetessel), Fátyol Tivadar (Út a halálba - Roma holocaust és kárpótlás). A tavalyi szemle óta legnézettebb magyar film a Magyar vándor 465 ezer jegyvásárlóval.

GRAMMY: THE WINNER ISÉ Életében nem sikerült, halála után nyolc hónappal igen: Ray Charles nyolc kategóriában lett elsõ a 47. Grammy-díjak kiosztásakor, övé az év albuma (Genious Loves Company) és lemeze (Norah Jonesszal: Here We Go Again). Alicia Keys négy, Usher és a U2 három-három díjat nyert, akárcsak Kanye West - övé a legjobb rap album (The College Dropout) és rap-szám (Jesus Walks). Elsõ Grammyjét nyerte Rod Stewart, Brian Wilson és Britney Spears. A legjobb elektronikus/dance album: Basement Jaxx: Kish Kash, rock album: Green Day: American Idiot, alternatív album: Wilco: A Ghost Is Born. A legjobb kortárs dzsess zalbum: Bill Frisell: Unspeakable, vokális dzsessz album: Nancy Wilson: R.S.V.P. (Rare Songs, Very Personal), latin dzsessz album: Charlie Haden: Land Of The Sun, hagyományos blues album: Etta James: Blues To The Bone, kortárs blues album: Keb' Mo': Keep It Simple. A legjobb reggae album: Toots & The Maytals: True Love, tradicionális világzenei album: Ladysmith Black Mambazo: Raise Your Spirit Higher, kortárs világzenei album: Youssou N'Dour: Egypt. A legjobb box vagy korlátozott példányszámú különkiadás: Talking Heads: Once In A Lifetime, klip: Alex & Martin: U2: Vertigo, hangoskönyv: Bill Clinton: My Life, klasszikus zenei album és kortárs kompozíció: John Adams: On The Transmigration Of Souls.

BERLINALE: FOLYAMATBAN Múlt heti lapzártánk után derült ki, hogy Koltai Lajos Sorstalansága révén mégis bekerült egy magyar produkció a filmfesztivál versenyprogramjába. Eredményhirdetés február 20-án, de a tiszteletbeli Arany Medvék nyerteseinek kilétét már korábban nyilvánosságra hozták: Im Kwon-Taek dél-koreai rendezõ, aki több mint négy évtizedes pályája során száznál több filmet készített, valamint Fernando Fernan Gomez spanyol színész-rendezõ-forgatókönyvíró, aki e három minõségében több mint kétszáz produkció elkészítésében vállalt oroszlánrészt.

STING, CUNAMI Több mint 4 millió ausztrál dollárt hozott a szökõár túlélõinek megsegítésére rendezett mûsor, melyet Sting adott hatezer nézõ elõtt Ausztráliában, Perth közelében: az összeg felét a koncert bevétele tette ki, s ezt Nyugat-Ausztrália kormányzata megduplázta.

KAPUK A CENTRAL PARKBAN Szombaton megnyíltak Christo és Jeanne-Claude kapui New Yorkban: a tizenhat napon át látható, The Gates címû alkotás leleplezése - ahogy a munkások szabadjára engedték a Central Parkban 23 mérföldnyi hosszúságban kígyózó acélkapukra felfüggesztett sáfrányszínû textíliát - rengeteg érdeklõdõt vonzott. (Az eredetileg 1975-ben elképzelt mû tervrajzát lásd január 13-i számunkban.)

OKNO V VENGRIJU Szem elõtt Magyarország - szabad fordításban e címmel rendezik meg Oroszországban a magyar kultúra évadját február és július között, míg a rendezvénysorozat orosz címe a Nagy Péter cár tevékenységét jellemzõ híres mondásra asszociál: Ablak Európára. Emblémája (a nemrég véget ért hollandiai magyar évad paprika-fapapucs hibridjének nyomvonalán járva) a hiánygazdaság éveiben odaát kurrens cikknek számító magyar alma és a pravoszláv templomok hagymakupolája képét ötvözi. Nyitány: Isztoricseszkij Muzej, február 17.: Magyar királyság két császárság között - Orosz-magyar állami és kulturális kapcsolatok a XIX. században.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.