Orvoshiány miatt halhatott meg egy beteg a Honvédkórházban

  • narancs.hu
  • 2018. december 6.

Villámnarancs

A halál egyik valószínű oka: radiológushiány.

A hvg.hu nemrég arról írt, hogy a Honvédkórház Podmaniczky utcai telephelyének radiológushiánya akár a betegek életébe is kerülhet. Mint írják, "hétvégén elhunyt egy beteg, egy középkorú nő, akit háromszor szállítottak oda-vissza a két telephely között, mire kiderült, hogy mi a gond, már nem érte meg a műtétet."

Az oldal Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő, oxiológus posztját idézi, melyben a szakember megírta, mi történhetett a Honvédkórházban elhunyt középkorú nővel.

"Sajnos a betegnek olyan betegsége volt, amit rendkívül nehéz felismerni és még a fejlett egészségügyi ellátórendszerekben is ennek a betegségnek nagyon magas a halálozása. Rövid idő alatt az érintett bélszakasz elhal. De itt kivételesen nem arról volt szó, hogy a kórházból a beteget elküldték volna. A vizsgálatokat elkezdték. Sajnos azonban a Honvéd Kórházban - mint többször is írtam már - úgy van sebészeti ügylet az egykori MÁV Kórházi telephelyén, hogy nincsenek a minimumfeltételek ott biztosítva, ugyanis ott nincs radiológus, aki azonnal elvégezhette volna a vizsgálatot. Ezért a beteget át kell szállítani a Róbert Károly krt.-i Honvéd Kórházba, majd vissza az ellátásra."

És akkor a teljes kör valószínűleg így nézhetett ki a leírás szerint:

"Miután a mentő a háziorvosi ügylete szerint is reménytelen hosszú idő után fog kiérkezni, a beteg maga bemegy a sürgősségire, ott megvizsgálják, átküldik a beteget a MÁV telephelyre sebészeti konzíliumra (természetesen nem a sebész megy a beteghez, hanem a sebészhez a beteg). Itt megvizsgálják, vissza ultrahangra, mert az a sebészet akut ügyeleti helyen nincs! (az egyenesen érthetetlen, hogy a sürgősségi miért küldte át konzíliumba, ultrahang és röntgen nélkül a beteget, ha sebészeti megbetegedésre gondolt, hacsak vizsgálat nélkül már egyből odairányította a triázs, akinek tudnia kellene, hogy ott nincs radiológus, mert hónapok óta nincs!) Ultrahang után vissza a sebészetre, ahol döntenek, megoperálják.

De ez már későn történt meg.

A beteg lehet, hogy már a beérkezésekor is menthetetlen volt, de ezzel a szervezetlenséggel, azzal, hogy úgy ügyelnek, hogy a minimumfeltételek sem állnak rendelkezésre ott, ahol a sebészeti ügyelet fizikailag van, ezzel a beteg halálához akár hozzá is járulhattak."

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.