A Jobbik elérheti, hogy népszavazás legyen a Ligetről

  • narancs.hu
  • 2015. május 7.

Belpol

A zuglói képviselő-testület támogatja a szélsőjobboldali párt kezdeményezését, amely azonban csak látszólag megy szembe a kormány akaratával.

Szerdán a Jobbik helyi népszavazást kezdeményezett a Liget-projekt ügyében, hiszen úgy látjuk: ha a Normafa-ügyben lehet referendumot tartani, akkor a zuglóiaknak is meg kell adni annak a lehetőségét, hogy döntsenek a kormány által a Városligetbe tervezett Múzeumi Negyed megépítéséről – áll Czeglédi János, a párt zuglói képviselőjének mai közleményében.

A tegnap benyújtott népszavazási kérdés így hangzik: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az új nemzeti közgyűjteményi együttes (Múzeumi Negyed) a Városliget területén megvalósuljon?”

Micsoda tervek!

Micsoda tervek!

Fotó: Középülettervező Zrt.

A közlemény üdvözli, hogy "a zuglói képviselőtestület támogatásáról biztosította a Jobbikot, így hamarosan sor kerülhet arra, hogy a nemzeti párt kezdeményezésére a lakosok véleményt formálhassanak a Városligetbe tervezett 150 milliárd forintos beruházásról". Mivel a helyi népszavazás elrendelése a képviselő-testület hatásköre, ezért ha az valóban támogatja a Jobbik javaslatát, és előtte a helyi választási bizottság is mindent rendben talál, akkor tényleg népszavazás lehet a XIV. kerületben.

A jobbikos alfahir.hu-nak Karácsony Gergely tegnap azt nyilatkozta: "Minden olyan kezdeményezést támogatok, amely lehetőséget teremt arra, hogy a zuglói emberek elmondják a véleményüket a Városliget ügyében."

Mielőtt mindenki nagyon fellelkesedne: a Városliget építési szabályozása a fővárosi közgyűlés hatáskörébe tartozik. Ezért csak véleménynyilvánító népszavazást lehet tartani a kérdésben, ügydöntő népszavazást nem.

Kérdés továbbá, hogy az egész hajcihő nem okafogyott-e, hiszen fideszes politikusok és kegyencek nyilatkozatai arra utalnak az utóbbi időben, hogy a Liget Budapest projekt jövője korántsem garantált. A kormánypárti belharcok állását nemrég részletesen bemutatattuk; egyelőre csak az biztos, hogy semmi sem biztos.

Ha azonban Orbán Viktor szeretné lefújni a múzeumi negyed építését, akkor egy helyi népszavazás, amely a program leállítását követeli, kifejezetten jól is jönne neki. Hiszen amúgy elég nehéz lenne megmagyarázni, miért dobálózik az ország legfontosabb múzeumainak a sorsával és milliárdos pénzekkel, attól függően, hogy éppen melyik szép rajz tetszik meg neki.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.