A vádlottak szerint az egész eljárás szabálytalan a pünkösdi egyházhoz kapcsolódó 17 milliárdos perben

Belpol

Nem egyszerűen tagadják a vádakat a terheltek a Magyar Pünkösdi Egyházat érintő 17 milliárd forintos költségvetési csalás és pénzmosás miatti perben, de koncepciósnak tartják a vádiratot és szabálytalannak a vádemelést. 

„Ártatlan vagyok, semmilyen bűncselekményt, sőt szabálysértést sem követtem el” – mondta vádlotti meghallgatásán a korábban ügyvédként dolgozó Sz. Zsolt harmadrendű vádlott a Magyar Pünkösdi Egyházat (MPE) érintő büntetőügyben. 

A Békés Vármegyei Főügyészség által tavaly májusban benyújtott 281 oldalas vádiratának lényege, hogy bűnszervezetben, különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalással és pénzmosással vádolnak nyolc személyt, akik közel 17 milliárd forintot szereztek meg az állami költségvetésből, majd abból több mint 11 milliárd forintot mostak tisztára saját céljaik érdekében. Az ügyészség szerint a bűnszervezet két vezetője, dr. V. György és dr. V. Károly 2014 és 2022 között az MPE szociális ellátórendszere keretében létrehozott intézményfenntartói hálózat felhasználásával, hat társuk közreműködésével, a magyar állam által szociális célra biztosított normatív és egyházi kiegészítő támogatások jogosulatlan igénylésével, illetve a jóváhagyott céloktól eltérő felhasználásával közel 17 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a központi költségvetésnek.

A vádlottak annak érdekében, hogy a költségvetésből folyósított pénzhez hozzájussanak, az általuk létrehozott szervezeti háló keretében egyrészt tömegeket ellátó népkonyha működtetésének látszatát keltették, másrészt a szociális gondoskodásra kapott egyházi kiegészítő támogatást ettől eltérő célra, színlelt hitéleti tevékenységre fordították, majd a támogatási rendnek megfelelő felhasználását valótlan tartalmú okiratokkal igazolták az ellenőrzések során. Ennek keretében luxus és prémium autók sokaságát ajándékozták a MPE egytanácsa vezetőinek. 

A Magyar Pünkösdi Egyház egykori intézményeinek vezetői ellen folyó büntetőperről legutóbb márciusban számoltunk be. Az ügy 2022 áprilisában robbant ki, amikor a sajtóban először adott hírt a Magyar Narancs arról, hogy súlyos bűncselekmények miatt nyomoznak egy, a pünkösdi egyházhoz köthető ügyben.

A legutóbbi tárgyalási napon a harmadrendű vádlott, az MPE-hez tartozó, de önállóan gazdálkodó Közösségi Misszióval (KM) kapcsolatban álló, étkeztetéssel foglalkozó gyulai Gordiusz Intézmény egykori vezetője, Sz. Zsolt minden bűncselekményt tagadott, úgy fogalmazott: „Az az állam vádol engem, amely az ügyemben jog- és iratellenesen járt el. Mind a költségvetési, mind az egyházi törvényt betartottam, a vádirat valójában nem bizonyítja, hogy bármilyen bűncselekményt elkövettem volna. Mindez az adóhatóság ügyben tanúsított prekoncepciós eljárására vezethető vissza, amely figyelmen kívül hagyta és semmibe vette, hogy a korábbi vizsgálatok alkalmával a Magyar Államkincstár (MÁK), az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és a megyei kormányhivatal mindent rendben talált.” Ehhez hozzátette, naponta csaknem 20 ezer, összességében pedig 5 millió adag ételt biztosított a rászorulóknak a MPE-hez tartozó gyulai Gordiusz Intézmény, amely a vádirat szerint csak papíron volt igaz.  

Sz. Zsolt irat- és tényellenesnek nevezte a vádiratot, mondván szerinte hamisan állítja az ügyészség, hogy a szóban forgó szerződések színleltek lettek volna, mert nincs érdemi bizonyíték ezek alátámasztására. Hozzátette, azok a szerződések, amelyeket az általa vezetett Gordiusz Intézménynél szabálytalannak ítéltek, szó szerinti egyezést mutatnak a Legatum Intézmény hasonló dokumentumaival, de ez utóbbiakkal semmi gondja nem volt a nyomozóhatóságnak.

Ez azért érdekes, mert a kérdéses időben a Legatumot Pataky Albert, az MPE egyháztanácsának volt elnöke vezette, aki azonban nem érintett a büntetőügyben. Sz. Zsolt hozzáfűzte, járt a pünkösdi egyházon belül kirobbant bűncselekmény-sorozat után olyan magas rangú pünkösdi egyházi tanácskozáson, ahol Pataky Albert azt mondta, a fejleményekről tájékoztatta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest, aki a támogatásáról biztosította. Kérdés, hogy összefügg-e ezzel, de megvádolt intézményvezetők szerint az egyházvezetés minden lépésükről tudott, közülük azonban senki nem került a vádlottak padjára, sőt az eljárás során sem gyanúsították meg őket. Ennek kapcsán a harmadrendű vádlott védője feltette a kérdést, hogy „védett személyek is lehetnek ebben a történetben?” A vádlott védője azt indítványozta, hogy Pataky Albertet mindenképpen személyesen hallgassa meg a bíróság, így a tárgyalóteremben tehessék fel neki a kérdéseket. 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.