A magyarok jobban bíznak az EU-ban, mint a kormányban

  • narancs.hu
  • 2021. augusztus 5.

Belpol

És az uniós tagállamok közül idén tavasszal a magyarok jutottak a legkevésbé egészségügyi ellátáshoz.

Szegényebbek és depressziósabbak vagyunk a járvány kitörése óta – derül ki a Eurofound elektronikus felméréséből. Az Élet, munka és a Covid19 (2021. áprilisi frissítés): A mentális egészség romlása és a bizalom csökkenése az EU-ban a világjárvány második évében címmel publikált felmérés alapján számos kérdésben nem túl rózsás a helyzet Magyarországon.

Több negatív mutatóban ugyanis az élen járunk a tagállamok között, például 2020 tavaszán a magyarok közel fele ítélte meg úgy, hogy romlott az anyagi helyzete. Idén tavasszal pedig a magyarok mondták leginkább, hogy nem jutottak egészségügyi ellátáshoz, de a tavaly nyári adatok alapján is hasonlóról számoltak be, igaz ott egy picit beelőztek minket a szomorú statisztikában a litvánok.

Ami a negatív érzelmeket illeti, a felmérés ezekre is rákérdezett, ebből kiderül, hogy a 27 tagállamban leginkább a 18-34 év közötti nők érzik magukat rosszul: 40 százalékuk depressziósnak érzi magát. A mentális egészségre vonatkozó adatok egyébként 2020 nyarához képest 2021 tavaszára romlottak szinte az összes korcsoportban.

A felmérés az EU-ba, illetve a nemzeti kormányokba vetett bizalmat is vizsgálta. Az adatokból kiderül, hogy a magyarok az EU-ban nagyon bíznak (7-es skálán 5,5-re pontozták a bizalmat), viszont amikor a saját kormányukba vetett bizalomról kérdezték őket, akkor már nem voltak ilyen pozitívak a mutatók: a tagállamok között a sor legvégén kullogunk ebben a tekintetben. Nálunk csak a csehek, bulgárok, horvátok és a lengyelek bíznak kevésbé saját kormányukban. A leginkább a dánok és a finnek bíznak országuk vezetőiben.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.