A magyarok jobban bíznak az EU-ban, mint a kormányban

  • narancs.hu
  • 2021. augusztus 5.

Belpol

És az uniós tagállamok közül idén tavasszal a magyarok jutottak a legkevésbé egészségügyi ellátáshoz.

Szegényebbek és depressziósabbak vagyunk a járvány kitörése óta – derül ki a Eurofound elektronikus felméréséből. Az Élet, munka és a Covid19 (2021. áprilisi frissítés): A mentális egészség romlása és a bizalom csökkenése az EU-ban a világjárvány második évében címmel publikált felmérés alapján számos kérdésben nem túl rózsás a helyzet Magyarországon.

Több negatív mutatóban ugyanis az élen járunk a tagállamok között, például 2020 tavaszán a magyarok közel fele ítélte meg úgy, hogy romlott az anyagi helyzete. Idén tavasszal pedig a magyarok mondták leginkább, hogy nem jutottak egészségügyi ellátáshoz, de a tavaly nyári adatok alapján is hasonlóról számoltak be, igaz ott egy picit beelőztek minket a szomorú statisztikában a litvánok.

Ami a negatív érzelmeket illeti, a felmérés ezekre is rákérdezett, ebből kiderül, hogy a 27 tagállamban leginkább a 18-34 év közötti nők érzik magukat rosszul: 40 százalékuk depressziósnak érzi magát. A mentális egészségre vonatkozó adatok egyébként 2020 nyarához képest 2021 tavaszára romlottak szinte az összes korcsoportban.

A felmérés az EU-ba, illetve a nemzeti kormányokba vetett bizalmat is vizsgálta. Az adatokból kiderül, hogy a magyarok az EU-ban nagyon bíznak (7-es skálán 5,5-re pontozták a bizalmat), viszont amikor a saját kormányukba vetett bizalomról kérdezték őket, akkor már nem voltak ilyen pozitívak a mutatók: a tagállamok között a sor legvégén kullogunk ebben a tekintetben. Nálunk csak a csehek, bulgárok, horvátok és a lengyelek bíznak kevésbé saját kormányukban. A leginkább a dánok és a finnek bíznak országuk vezetőiben.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”