Erdő Péter bíboros az állagmegőrzés első vonalában

A pápa visszaszólt

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2015. november 1.

Belpol

Október 4-én kezdődött a Vatikánban az a három hétig tartó tanácskozás, amelynek témája a család és az egyház kapcsolata. A nyitóbeszédet Erdő Péter bíboros tartotta, akinek szavaira mindenkit meglepve személyesen Ferenc pápa reagált. Az egyházfő ellentmondott a bíborosnak; többek szerint szándékosan hozta kellemetlen helyzetbe Erdőt.

A katolikus egyház évtizedes problémája, hogy híveinek száma rohamosan csökken. Az egyház erkölcsi doktrínái avíttak, a fogamzásgátlásról vagy a válás és újraházasodás kérdésében kialakított hivatalos egyházi nézeteket csak a hívők kis része osztja. Ez nem újdonság, a 60-as években, a II. vatikáni zsinat után megindult egyfajta reformfolyamat, ám II. János Pál pápasága alatt ez leállt, sőt XVI. Benedek idején mintha vissza is fordult volna. Azok az egyházi vezetők, akik érzékenyebbek a változásokra, már 2005-ben Jorge Mario Bergogliót szerették volna a Vatikán élén látni, ám úgy tűnik, a reformerek törekvései mostanra kezdenek beérni.

Összehangolás

2013-as megválasztásakor Ferenc pápa egyértelművé tette: egyik legfontosabb feladata az lesz, hogy közelebb vigye az egyházat a hívekhez. 2013 októberében kérdőíveket küldött ki a püspökségek, katolikus szervezetek számára azzal a céllal, hogy felmérjék a helyi egyházak és hívők családszemléletét. A témaválasztás nem a véletlen műve volt, ugyanis a család témaköréhez kapcsolódó kérdésekben mutatkozik leginkább a törésvonal az egyház konzervatív és progresszívabb szárnya között. Erdő Péter akkor – talán a válaszoktól tartva – mintegy elszabotálta a magyarországi felmérést: „Azt azonban látni kell, hogy bizonyos mennyiségű választ már nem lehet feldolgozni. Lehet, hogy hívők vagy nem hívők, katolikusok vagy nem katolikusok akár pozitív javaslatokat, akár csak szitokszavakat kívánnak közölni, és közvetlenül elküldik őket a szinódus titkárságának, de azt senki nem vállalta, hogy ezeket fel is dolgozza” – indokolta annak idején az esztergomi érsekség honlapján a bíboros, hogy miért nem kérdezte meg a híveket. A tavaly nyilvánosságra hozott kérdőívekből viszont az derült ki, hogy a hívők túlnyomó többsége szerint az egyház doktrínái elavultak. Az osztrákok 96 százaléka az egyház teljes értékű tagjának tekintené az elváltakat, 71 százalék még az azonos neműek kapcsolatát is elfogadná, a fogamzásgátlást pedig világszerte a katolikusok 78 százaléka támogatja. Jellemző módon a demokratikus országokban szeretnének a hívek alkalmazkodóbb egyházat, míg máshol – jellemzően Dél-Amerikában – az emberekben fel sem merül, hogy változhat az egyház hozzáállása, és ezért teljesen elfordulnak a vallási intézményektől.

Ki nevet a végén?

Ki nevet a végén?

Fotó: Alessandra Tarantino / MTI/AP

E tapasztalatok alapján tartották meg egy évvel ezelőtt azt a rendkívüli – részleges – szinódust (a szinódusról lásd keretes írásunkat), melynek feladata a helyzetfelmérés és az idei tanácskozás előkészítése volt. Az október 4. és 25. között zajló szinódus témája tehát „A család hivatása és küldetése az egyházban és a mai világban” lett, az események főrelátorává (azaz a témák felvezetőjévé) pedig Erdő Pétert választotta ki Ferenc pápa. Azt, hogy az idei tanácskozásnak mekkora a jelentősége, már jelezte, hogy a Vatikánban komoly tisztséget betöltő lengyel pap egy nappal a tanácskozás megkezdése előtt vallotta be, hogy homoszexuális. Krzysztof Charamsa azt mondta, boldog és büszke meleg, és azt szeretné, ha a katolikus egyház álláspontja megváltozna a homoszexualitásról. A papot a coming out után azonnal megfosztották minden vatikáni tisztségétől – ami az egyházon belüli komoly feszültségekre utal.

Természetesen a reformerek sem az egyház doktrínáit szeretnék megváltoztatni, mindössze azt szeretnék elérni, hogy partnernek tekintsék a híveket, és azokat is teljes értékű emberként kezeljék a gyülekezetek, akik nem a szigorú hittételek szerint élik az életü­ket. „A szinódus nem fog konkrét választ adni arra a kérdésre például, hogy az elváltak teljes jogú tagjai lehetnek-e az egyháznak, inkább azt szeretnénk elérni, hogy a papjaink új válaszokat tudjanak adni a problémákra, és más módon közelítsék meg a felmerülő kérdéseket” – fogalmazott a brit Tablet magazinnak Vincent Nichols bíboros. Szerinte Ferenc pápa nem azt várja a tanácskozástól, hogy egyértelmű megoldást találjon e problémákra, inkább azt szeretné, hogy rájöjjenek, miként tudja az egyház támogatni az ilyesfajta gondokkal küzdőket. Ferenc pápa azzal is nyomatékosította álláspontját, hogy szeptemberben kiadott egy apostoli levelet, melyben egyszerűsíti és felgyorsítja az egyházi válás menetét. Viszonylag erős reformtörekvés van tehát a Vatikánban, sok püspök, sőt a középutasok is inkább azt szeretnék, ha rugalmasabb lenne az egyház, és a hívek megtartása érdekében közelebb vinnék az egyházat a való élethez. A konzervatívok viszont erkölcsi relativizmussal vádolják a többieket, attól tartva, hogy ha a mindig változó szokásokhoz igazítanák álláspontjukat, az az egyház végét jelentené. Még a pápa közvetlen közelében is vannak olyan bíborosok, akik kimondottan ellenzik a legkisebb változást is.

Helyretétel

A tanácskozást Erdő Péter nyitotta meg. 15 oldalas jelentésében összefoglalta a szinódusi munkadokumentumot (Instrumentum laboris), és bemutatta az összeállítása közben felmerült viták eredményét (a szöveg kivonata az uj.katolikus.hu oldalon magyarul is olvasható). Noha Erdő általában diplomatikusan fogalmaz és igyekszik nem odaállni látványosan egyik oldal mellé sem, köztudott, hogy egyfajta hatalmi jellegű egyházban gondolkodik, és valójában a keményvonalas konzervatívokkal tart. Jelentése sokakban ellenérzéseket keltett, olyannyira, hogy szavaira rendkívüli módon személyesen a pápa reagált. Az esztergom-budapesti érsek először a családdal kapcsolatos kihívásokról beszélt, majd a családi hivatás megkülönböztető jegyeit sorolta fel, végül a család mai küldetését részletezte. Erdő többek között kiállt a házasság felbonthatatlansága mellett (az elváltak és újraházasodottak problémáját egyházjogi kiskapukon keresztül oldaná meg), elítélte az abortuszt, valamint elutasította, hogy a társadalom bármiféle nyomást gyakoroljon a püspökökre a homoszexualitás témakörében. Erdő szerint alapvető probléma, hogy a fogyasztói társadalom elválasztja egymástól a szexualitást és a gyermeknemzést, miközben az élet alapja a család. Korábbi nyilatkozatainak a fényében az már csak a magyar fülnek meglepő, hogy Erdő azt is kijelentette: az egész egyházi közösség feladata, hogy segítse a háborúktól és üldözésektől sújtott családokat.

Ferenc pápa a szinódus kétéves folyamatában először szólalt fel. Az egyházfő eme rendkívüli gesztusából konzervatív kommen­tárok egyenesen arra következtetnek (például a catholicworldreport.com egyik blogjában), hogy Ferenc épp azért tette meg a konzervatív Erdőt főrelátorrá, hogy aztán kellemetlen helyzetbe hozhassa a bíborost. Felszólalásában a pápa felhívta a szinódus figyelmét: nem azért gyűltek össze, hogy csupán – az Erdő beszédében különösen hangsúlyos – újraházasodás problémájáról beszéljenek. Az egyházfő azt is hozzátette, hogy a szinódus munkájában nem Erdő felszólalása az egyetlen hivatkozási pont, hanem az „egy a többi nézőpont közül”. Mark Coleridge ausztrál érsek a blogján arról írt, hogy sok püspököt is nyugtalanított Erdő beszéde, mert úgy próbált beállítani néhány fontos kérdést, mintha azokban már döntés született volna, illetve mintha a „reformer” püspökök egy jelentéktelen kisebbséget képviselnének. Újság­írói kérdésre válaszolva Claudio Maria Celli érsek, a Pápai Tanács társadalmi kapcsolatokért felelős elnöke is egyértelművé tette: hiába beszélt az elváltak kérdéséről Erdő eldöntött tényként, az még nyitott: „Úgy gondolom, hogy a pápa rendkívüli felszólalása erre akarta felhívni a figyelmet. Ha már minden eldöntött lenne Erdő Péter bíboros jelentésével, akkor miért vagyunk itt?”

A szinódus megállapításairól készül majd egy záródokumentum, de egyelőre nem tudni, nyilvánosságra hozzák-e. A tavalyi tanácskozás eredményei nyilvánosak, és abból az derült ki, hogy a reformerek egyszerű többségben voltak. Az idei szinódus összetétele azonban nem azonos a tavalyival, így nem tudni, most mik az erőviszonyok. Ha máshonnan nem, a nyilatkozatokból és Ferenc pápa rendelkezéseiből lehet majd arra következtetni, mennyire hajlandó az egyház a változtatásokra. Múlt szerdai általános kihallgatásán a magyarkurir.hu híre szerint Ferenc egyértelműen kinyilvánította elvárásait: „Az egyház épp ezen a ponton ismeri fel történelmi jelentőségű küldetését a család és az igazi családi szellemiség vonatkozásában: azzal kell kezdenie, hogy alaposan felülvizsgálja saját életmódját.”

Mi az a szinódus?

A szinódus a püspökök gyülekezete, a római katolikus egyház egyik legfontosabb szerve, melyet a pápa hív össze. A tanácskozás célja, hogy ápolja a kapcsolatot az egyházfő és a püspökök között, illetve hogy a helyi egyházvezetők egyfajta tanácsadó szervként segítsék a pápát a döntéshozatalban. A most zajló szinódus rendes és teljes, ami azt jelenti, hogy az egész egyházzal kapcsolatos ügyeket tárgyalnak meg a világ minden részéről összegyűlt püspökök. A szinódus nem döntéshozó szerv, a pápa ugyanis egy személyben dönthet az egyházat illető kérdésekben. A püspöki szinódust mai formájában VI. Pál pápa alapította a II. vatikáni zsinat után, 1965-ben.

 

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.