Nem sokkal Balog Zoltán lemondása után kezdődött az elmúlt évek legnagyobbnak ígérkező civil megmozdulása.
Közel 50 ezren jelezték a pénteki tüntetés Facebook eseményén, hogy részt vesznek a demonstráción, amelyet kilenc online tartalomgyártó kezdeményezett. Bányai Judit, Fancsikai Eszter, Tapasztó Orsi (Nemakarokbeleszólni), Pottyondy Edina, Azahirah, Osváth Zsolt, Szabó Márton és Nagy Ádám (Jólvanezígy), valamint Gulyás Márton az "Odakint most szörnyek járnak – kiállás az áldozatokért, a gyerekekért, az egészséges társadalomért" címmel hirdetett megmozdulást a Hősök terére.
Mint ismert, a tüntetés apropóját az adta, hogy K. Endre a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettese kegyelmet kapott az azóta lemondott Novák Katalin köztársasági elnöktől. A szervezők úgy érzik oldalaktól függetlenül fontos, hogy az áldozatok védelme, az átláthatóság, az emberi tisztesség és az őszinte társadalmi párbeszéd érdekében közösen álljanak ki. A résztvevőktől azt kérték, ne vigyenek magukkal pártzászlókat.
Már az esemény kezdetekor kollégáink arról számoltak be, hogy megtelt a tér és környéke, Gulyás Márton, mint konferanszié azt mondta, hogy a Kós Karoly sétánytól az Andrássy útig mindenhol tüntetők vannak. De később is azt az információt kaptuk, hogy még 19 óra előtt nem sokkal is komoly tömegek tartottak a demonstrációra. Közben a téren akadozott a nethasználat, annyian voltak. Alig lehetett használni a metrót a Deák téren, a földalatti zsúfolásig telt, de még az Oktogonon a 4-6-os villamosról is nehézkesen lehetett leszállni. A tüntetés során sokan a Lendvay utcánál, a Fidesz székházánál is összegyűltek, ahol komoly rendőri erő sorakozott fel.
Gulyás Márton azt mondta, a társadalmi kiállást nem a YouTube-on, hanem most épp a Hősök terén lehet gyakorolni – írta tudósításában a hvg.hu. Hozzátette, a tüntetést azért szervezték, hogy megálljt parancsoljanak, ugyanis a gyermekvédelmi rendszer megbukott. Gulyás arról is beszélt, hogy aki eljött a Hősök terére, az biztos látott útközben hajléktalant és "gondoljunk bele, hogy ezek az emberek 30-40 évvel ezelőtt állami gondozottak lehettek". "Nem a gyermekvedélmi dolgozók ellen vagyunk ma itt, nekik köszönjük a munkájukat."
A tüntetés következő felszólalója Osváth Zsolt influenszer volt, aki maga is állami gondozott volt. Mint mondta, nem a kormányt jött megdönteni, és szerinte csodálatos, hogy az ország összefogott az áldozatokért, mert "hallatni kell a hangunkat". Beszédében
mindenkit arra buzdított, hogy lépjen ki a komfortzónájából, és ne maradjon csendben.
Úgy fogalmazott, "Minden egyes szönyetegnek bűnhődnie kell!" A kormányt arra kérte, hogy ne mossa össze a melegekeket a pedofilokkal, és felmérések helyett inkább vizsgálja ki a kegyelmi döntéseket.
Osváth felolvasta a tömegnek a külföldön élő divattervező, Náray Tamás üzenetét is. "Elszántnak kell maradni akkor is, ha tudod, hogy az első lépés nem visz el a a célig. De kimozdít abból az állapotból, amelyben vagy, mert az ember kevesebbszer bánja meg, ha bátor, mint ha gyáván viselkedne!" – fogalmazott Náray.
Magyarországot magára hagyták, de senki nincs egyedül
– erről szólt az elmúlt két hét Szabó Márton Csoki, a Jólvanezígy Youtube-csatorna készítője szerint. De nincs is ebben nagy újdonság szerinte, 35 éve ebben élünk. "Reménytelen helyzetben lévő emberek kétségbeesett próbálkozásával a kormány nem foglalkozik" – idézte Havasi Bertalan néhány nappal ezelőtti nyilatkozatát. Reméli, mindenkihez eljut az üzenet, hogy nincs egyedül, hisz' ma több ezer ember emeli fel egyszerre a hangját, és ők mind ezt üzenik a bajbajutottaknak. Erre a tömeg azt kezdte el skandálni, hogy "nem vagy egyedül" – írta tudósításában a 444.hu.
Arról beszélt, hogy az online kiépített kapcsolatok a való világban is megjelennek, erre bizonyíték a mai este. "Azt mondtátok, itt lesztek és lám, itt is vagytok". Megköszönte, hogy a kérésnek megfelelően nem jelentek meg pártzászlók a rendezvényen, és hogy sikerült embernek maradni. "Nem gondoltuk, hogy valaki a hatalmát arra használja, hogy egy szörnyeteg elítélt bajtársát engedje vissza a gyerekek közé" – mondta az influenszer. A tömeg pedig a "nem hagyjuk!" skandálással válaszolt.
Kiemelte, hogy minden gyermek megérdemli, hogy emberhez méltó körülmények között nőhessen fel. És azt is, hogy minőségi és az életre felkészítő oktatást kapjon. Vagy hogy bizalommal fordulhasson valakihez, ha bántják. Szabó szerint az a nagy kérdés, hogy miért nem valósul meg ezek közül sokszor egyik sem. "Egy kormánynak se sikerült megoldania ezeket a problémákat, most minden szem a szörnyekre irányul, és biztos vagyok benne, hogy nagyon félnek". Ez azonban szerinte csak addig fog tartani, amíg mindenki elfelejti a történteket, ezért muszáj a közbeszédben fenntartani a botrányt. "Nem a pártpolitikai haszonszerzés miatt, hanem azért, hogy ne történhessen meg újra ez a botrány."
"A felelősök sem szeretik, ha fény vetül rájuk és látszanak, de kiismerhetőek: megmarnak, ha veszélyezteted a szavazóbázisukat. Ha viszont lemérik, hogy mit akar a társadalom, akkor megpróbálnak idomulni, ez az előnye annak, hogy nincsenek elveik" – mondta Szabó Márton.
Ahhoz, hogy a botrány ne halljon el, a szervezők létrehoztak egy weboldalt is: a haromkerdes.hu-val próbálják összefogni az ügyet – a honlap egyelőre nem érhető még el.
Ezt követően Azahriah videóüzenete következett. Az énekes szerint a kormány frázisai, miszerint "védjük meg a határainkat, védjük meg a gyermekeinket", üresek, a nemzeti konzultáció kérdései pedig "ócskák" és "hazugak" voltak, és nem is a gyerekvédelemről szóltak. Ugyanakkor szerinte teljesen új szint az, hogy "pedofil arcoknak falaz a kormány". De megjegyezte, hogy nem először történik ez, Kaleta Gábornak is falaztak, de az vízfelszín alatt maradt. Baukó Attila szerint
a kormány a gyerekeket használja fel arra, hogy az embereket egymás ellen fordítsák, maguknak pedig politikai hasznot generáljanak.
„Az a narratíva, hogy milyen bátor Novák Katalin és Varga Judit. Ha nem derült volna ki, szerintetek lemondtak volna? Most az egyszer nem lehetett elsunnyogni, mint megannyi alkalommal.”
Elmondta, hogy kiállásával nem a baloldali politikai erőt akarja erősíteni, csakis a gyerekek biztonságát. Szerinte azonban még nem most kell harcolni, hanem ébredni kell. Szerinte hiába különbözünk nagyon, abban egyetértünk, hogy a pedofília no go, de legyenek már a milliárdos lopások is no go-k.
"Egy közös biztos lesz bennünk, hogy bántja a lelkünket az igazságtalanság. A hatalom urainak csak a politikai haszon a fontos, nekik ez nem fontos."
Együtt kell változást elérni, mielőtt lelécelnénk kötelességünk erőnk teljéből tenni valamit a változásért."
"Az én gyerekem már biztonságban van" – mondta az örökbefogadó anya, Tapasztó Orsi, a Nemakarokbeleszólni influenszere. Elmondta, soha nem fogja teljes bizonyossággal tudni, mi történt gyerekével azelőtt, hogy hozzájuk került. Márpedig ami gyerekkorban történik velünk, az egész életünkre rányomja a bélyegét, a szexuálisan bántalmazott gyermekeknek ez életre szóló traumát jelent.
Megemlítette a "jól működő gyermekotthonokat", ahol az ott dolgozók – akiknek munkáját ő is megköszöni – megtanítják szeretni az ott élő gyerekeket. Hangsúlyozta, azt szeretné, ha nem csak néhány ilyen lenne az országban, hanem az összes így működne és az örökbefogadó szülőknek nem kéne gyomorgörccsel gondolniuk azokra az évekre, amikor nem voltak gyerekük mellett.
Azt szeretném kérni, hogy minden gyermek biztonságban élhessen!"
Majd elmondta, hogy olyan ellátórendszer kell, ahová az áldozat teljes bizalommal fordulhat. Ezen kívül férőhelyek kellenek és nevelőszülők, akik közül egyébként kétezer hiányzik ahhoz, hogy a törvény szerint minden 12 év alatti gyerek nevelőcsaládban nevelkedhessen.
Ezt követően bántalmazottak vallomásai következtek Tapasztó Orsi, Fancsikai Eszter és Bányai Judit hangján. Olyan mondatokat idéztek, amelyek az áldozatok szerint bántalmazóik száját hagyták el konkrét abúzusok előtt. (A szervezők előtte figyelmeztették azokat, akik gyerekkel érkeztek a tüntetésre, hogy a videó idejére, amíg a brutális mondatokat idézik, tegyenek a gyerekeik fülébe zenét.)
"Hiába sikítasz, úgysem hallja senki" – így hangzott az utolsó mondat, a tömeg pedig fújolt.
A szexuális abúzus áldozatainak videós anyaga után után Fancsikai Eszter youtuber beszélt, de kiemelte, mint anya állt a tüntetők elé.
Szeretnénk azt hinni, hogy egyszeri eset volt, a mi gyerekünkkel nem történhet meg ez. De tudjuk, hogy ez nem igaz, bárhol megtörténhet, otthon, iskolában, orvosnál."
Fancsikai felsorolta, hogy anyaként hány ember munkáját végzi. "Ha biztonságban akarom tudni a gyereket, akkor a köztársasági elnök is én legyek? Hadd ne! Nekem azt mondják, csináljam jobban. Miért nem az csinálja jobban, akinek ez a munkája, aki erre esküdött fel?"
"Két gyereket nevelek ebben a családbarát országban, ahol az első lélegzetét dohos, penészes kórházakban veszi."
Szerinte a gyerekeit senki nem védi meg a bántalmazóktól, akiktől ő nem tudja. Felidézte Orbán Viktor szavait, aki egy videóban az ügy kapcsán azt mondta, hogy ő a pedofilokat félbe hasítaná. "Én is ugyanígy tennék, csak van egy nagy különbség köztünk: én ezért börtönbe mennék. A jog arra lenne, hogy ezt helyettem elintézze. Másik különbség, hogy az én ügyvédem nem a pedofilt védené” – ezzel arra utalt, hogy a K. Endrét védő ügyvéd igencsak ismert felcsúti körökben. Fancsikai szerint
bebizonyosodott, hogy az intézményekben nem tudnak vigyázni a gyerekekre.
Fancsikai után Pottyondy Edina szólalt fel. "Odakint most szörnyek járnak. Szörnyek, akik gyerekeket bántottak. Szörnyek, akik gyerekek helyett a bántalmazókat segítették. Szörnyek, akik urambátyám alapon kegyelmet osztogatnak. A magyar állam csődöt mondott. Nemcsak akkor, amikor szabadon engedték a pedofil ragadozó bűntársát, hanem most is, ma is, ebben a percben is, amikor nincs egy mindenre kiterjedő, átlátható és független vizsgálat, ami tisztázná a felelősséget."
Emlékeztetett, "A mai napig nem tudjuk, kik tudtak a kegyelemről, kik intézték". Hozzátette, az se világos, a Hunnia-ügy vádlottjai és K. Endre mellett kiket engedett még szabadon a "kegyelemmaffia". De legalább lecseréltek miatta "két lélegző golyóstollat". A youtuber szerint Novák büntetése az, hogy élete végéig luxusban élhet, miközben a kormány továbbra is sunnyog.
"Pedig tehetnék azt is, ami helyes: az oktatás, a szociális rendszer, az egészségügy és a gyermekvédelmi hatóságok megerősítése" – folytatta. "Szigorúbb törvények, amik nem magyar emberek ellen hergelnek, hanem védik az áldozatokat, ez lenne a gyerekvédelem" – utalt ezzel a gyermekvédelminek hazudott, valójában homofób törvény szigorítására.
Pottyondy szerint nem kezdődött el a gyermekvédelmi rendszer és az ahhoz kapcsolódó jogi szabályozás átvilágítása. "Hány ilyen eset lehet még? Nincs válasz! Csak ócska kommunikációs megoldások vannak."
A rendszer teljes átalakítására van szükség, mert minél kiszolgáltatottabb egy gyerek, annál inkább cserben vannak hagyva.
"Nincs szaktanár, nincs fejlesztőpedagógus, nincs kréta, orvos, vécépapír, nincs nyitva hétvégenként a szülésszet. A gyümölcs drága, a kórházi koszt ehetetlen. Ezeket mindenki elmondta ezerszer, Hiába." Pottyondy ezt követően mindenkit emlékeztetett arra, hogy "a bicskei gyermekotthonba nem szakpszichológusokat küldtek, hanem egy bronz érdemkeresztet" – ezzel arra utalt, hogy a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatóját kitüntették, mikor már vizsgálat folyt az intézményben.
Odakint most szörnyek járnak. Az állam a legnagyobb szörny. De az a társadalom sem jobb nála, ami csendben tűr."
"Egy kasztrendszerben élünk. Más jog, más szabályok vonatkoznak azokra, akiknek kutyabőrük van, a püspökre, az ispánra, a földesúrra. Ha a bicskei pedofilsegítő megúszta, milyen védelmet élvezhetnek a valóban hatalmasok?" – tette fel a kérdést Pottyondy, aki szerint "ez a kegyelmi botrány arról is szól, hogy ha holnap agyonver egy szétkokainozott oligarcha, akkor ne számíts arra, hogy igazságot fogsz kapni".
Azt mondta, ő is unja, hogy ki kell járni tüntetni, és hogy látszólag soha nincs eredménye. Ezért feltette a kérdést, mi lesz utána. Szerinte a reailsta válasz az, hogy:
A mi eszközeink eddig tartottak. Nem akarunk politikai hatalmat, az áldozatok mellé állunk nyilvánssággal, cselekvéssel és adománnyal.
A pesszimista válasz az ittlévő párttagoknak és pártszimpatizánsoknak nagyon nem tetszene. De van egy optmista verzió is, miszerint igaz, hogy egy ilyen tüntetés nem változtathatja meg a világot, de megváltoztathat minket. A gondolkodásunkat, a mentalitásunkat, a tanult tehetetlenségünket. 50 ezer demonstráló nem elég, de egy jó kezdet. Nem az út vége, hanem az út eleje." Beszédét azzal fejezte be, hogy ezt a kiállást az első lépésnek kell látni, mert akkor "újra van remény".
Állítsuk magunk mellé a magyar társadalmat, a gyengék, a bántalmazottak, a kiszolgáltatottak mellé a magyar embereket. Leginkább az árva és szegény gyerekek mellé, akiknek nemcsak a fizikai és lelki biztonsághoz van joguk, hanem egy olyan országhoz is, ahol nem a közöny és nem a gyűlölet uralkodik."
A beszédek végén az összes felszólaló a színpadra vonult. Gulyás Márton közlése szerint
több mint 50 ezren voltak a tüntetésen.
Gulyás arra szólította fel a tüntetőket, hogy holnap reggeltől ezt a lelkesedést arra fordítsátok, hogy gyakoroljatok nyomást a döntéshozókra, hogy végre érdemi védelmet biztosítsanak minden magyar gyermek számára.
Ezt követően Gulyás bejelentette, hogy az Utcáról Lakásba Egyesülettel létrehoztak egy alapot egy bántalmazott fiú számára, aki jelenleg hajléktalan. 25 millió forintot akarnak összegyűjteni, hogy megkapja azt a segítséget, amit a magyar állam nem adott meg neki, hogy az utca helyett egy szociális bérlakásban élhessen. Adománydobozokat adtak körbe a tömegben, hogy aki tudja, támogassa a fiú lakhatását. (A bántalmazott hajléktalan fiúnak létrehozott alapot a fenti fotón lévő számlaszámon lehet támogatni.)
A tüntetés után a legtöbben hazamentek, de jópáran a Lendvay utcánál maradtak, ott skandálták ki magukból a Fidesz és Orbán Viktorral szembeni ellenszenvüket. Majd a korábbi helyi tüntetésekről ismert forgatókönyv zajlott le: nyomakodtak a rendőrsorfalnak, ment az "Orbán takarodj!", rendőrök megpróbálták leszerelni a tömegben a erőt kifejtőket, közben zúgott a "hazaárulók".
Mindeközben a rendőrök elkezdték megtisztítani a terepet ahhoz, hogy megindulhasson a forgalom. Majd a Lendvay utcánál a tüntetést levezetők is lassan-lassan haza indultak.